Lietuvos pašonėje – ypatingas radinys: archeologai sako, kad čia buvo tikri „mirties namai“ (Video)  ()

Išskirtinėje vietoje, archeologų pramintoje „mirties namu“, aptikti XI a. palaidojimai. Cheminė ir genetinė palaikų analizė rodo, kad palaidotieji buvo kilę iš Skandinavijos, greičiausiai – Danijos.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Pasak Gdansko archeologijos muziejaus darbuotojo dr. Sławomiro Wadylo, kariai buvo palaidoti su gausiomis įkapėmis ir ginklais.

Archeologas Lenkijos spaudos agentūrai sakė: „Centrinėje kapinių dalyje buvo keturi labai gerai įrengti kameriniai kapai. Apie tai, kad palaidoti vyrai buvo greičiausiai kariai, liudija kartu palaidoti ginklai ir jojimo įranga“.

Keturių karių kapai buvo atkasti Pamario vaivadijoje esančiame Ciepłe miestelyje netoli Gdansko, šiaurės Lenkijoje, už daugmaž 400 km nuo Lietuvos sienos.

Danų kariai buvo buvę palaidoti Piastų dinastijos valdymo metu – pirmosios istorinės Lenkijos dinastijos, valdžiusios šalį nuo X amžiaus iki XIV a. pabaigos.

„Paaiškėjo, kad visi mirusieji, palaidoti centrinėje kapinių dalyje, buvo ne iš Piastų eros valstybės, bet iš Skandinavijos, greičiausiai iš Danijos, – aiškina dr. S.Wadylas.

Kariai buvo palaidoti didesniame nekropolyje, datuojamame Lenkijos karaliaus Bolesławo I Drąsiojo valdymo era. Archeologai taip pat rado ginklų lobį – dekoratyvinius kardus ir ietis.

Radiniai siūlo versiją, kad keturi vyrai buvo patyrę raiteliai: šalia jų kūnų rasta sagčių, balnakilpių ir pentinų. Archeologai taip pat atkasė senas monetas, metalinius niekučius, šukas, puodus ir net gyvūnų liekanas.

Pati laidojimo vieta įdomi tuo, kad labiau būdinga Rytų Europai ir Skandinavijai. Kariai buvo paguldyti į medinius kambarius, kurių matmenys siekia apie 3,5 X 2 m. Kambariai buvo pastatyti panašiai kaip rąstų trobelė – su vienomis į kitas suleistomis lentomis ir rąstais.

„Tai buvo vienas iš tuo metu populiariausių namų statybos būdų, tad galima sakyti, kad čia buvo „mirties namai“, – sako dr. S.Wadylas.

Kitoje kapinių dalyje archeologai rado kitokį, tačiau ne mažiau intriguojantį laidojimo būdą. Archeologai iškasė du didelius karstus, užkastus iš kameroje, pastatytoje iš vertikalių nusmailintų kuolų.

 

„Tai yra didžiausios tokio tipo skrynios, kokias tik esame radę Lenkijos teritorijoje“, – teigia Gdansko archeologijos muziejaus darbuotojas.

Laidojimo vietų kompleksas greičiausiai buvo apsuptas medine tvora ar medinėmis palisadomis.

Dr. S.Wadylas mano, kad Danijos kariai greičiausiai buvo vietinio elito dalis – dėl itin kruopštaus ir prašmatnaus palaidojimo.

„Palaidotieji centrinėje dalyje reprezentavo to meto socialinį elitą – ką liudija jų turtingas jų kapų įrengimas. Jie tikriausiai priklausė elitinių raitelių grupei, bet greičiausiai jų vaidmuo buvo neapsiriboja karių funkcija“, – mano mokslininkas.

Archeologas taip pat mano, kad vyrai rinko mokesčius iš vietinių gyventojų – dėl svarsčių, rastų šalia dviejų mirusiųjų.

Parengta pagal „Archeology News Network“.

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(15)
(3)
(12)

Komentarai ()