5 svarbiausi dalykai, kurie nutiks jūsų kūne, jei 30 dienų nevartosite alkoholio  ()

Daug žmonių pasižada sau po Naujų metų nebevartoti alkoholio. Nors metimas gerti tampa mada, trumpalaikiu pažadu sau, vis dėlto tai turi daug naudos sveikatai.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

„Nauda kiekvienam asmeniui gali skirtis priklausomai nuo to, kiek jie vartojo alkoholio“, – „Healthline“ pasakojo Amerikos nutukimo gydymo tarybos direktorė dr. Rekha B.Kumar.

Anot R.B.Kumar, tie, kurie geria mažai, bet nusprendžia mėnesį nevartoti alkoholio, gali jausti pasitenkinimą pasiekus užsibrėžtą tikslą ir nežymiai pagerėjusią sveikatą.

Kiti gi, geriantys daug, gali pastebėti stulbinančius pokyčius – proto aiškumą ir skaidrumą, pagerėjusį miegą. Taip pat nukrenta svoris, jaučiamasi lyg po detoksikacijos, apima geras jausmas pasiekus tikslą. 

Tam pritarė Amitava Dasgupta, Hiustono „UTHealth“ McGovern medicinos mokyklos patologijos ir laboratorinės medicinos profesorė bei knygos „The Science of Drinking“ autorė.

A.Dasgupta teigė, kad saikingai geriantys asmenys, mėnesį nevartodami alkoholio, nepadarys daug įtakos savo organizmui. Tačiau tie, kurie piknaudžiauja, gali sulaukti pokyčių.

Pagal Amerikiečių sveikos mitybos gaires, alkoholį reikėtų vartoti saikingai – iki vieno gėrimo per dieną moterims ir iki dviejų gėrimų per dieną vyrams.

„Tyrimai rodo, kad net jei geriate daugiau nei kartą per mėnesį, tai padidina širdies ir kraujagyslių ligų bei insulto riziką. Mano perspėjimas nėra skirtas žmonėms, kurie geria saikingai. Jis skirtas žmonėms, kurie geria per daug“, – teigė D. Dasgupta. 

Mėnesio be alkoholio nauda

Tiems, kurie geria dažnai ar nesaikingai, mėnuo be alkoholio padės jautis geriau dėl kelių skirtingų priežasčių.

1. Kepenys

Tiems, kurie daug geria, ilgainiui gali pasireikšti kepenų cirozė.

„Tai neįvyksta per dieną, tačiau vyrams, kurie geria daugiau nei du kartus per dieną, ir moterims, kurios geria daugiau nei kartą per dieną, atsiranda kepenų pokyčiai. Nustojus gerti kepenys gali atsistatyti“, – teigė D. Dasgupta.

D. Dasguptos tvirtinumu, teigiami pokyčiai gali įvykti per kelias savaites negėrimo.

R.B.Kumar pridūrė, kad atsisakius alkoholio kepenys gali sutelkti dėmesį į kitus darbus, pavyzdžiui, skaidyti organizmo gaminamus toksinus, metabolizuoti riebalus ir perteklinius hormonus.

2. Sumažėja širdies ir kraujagyslių ligų rizika

Alkoholis metabolizuojamas kepenyse fermentų, vadinamų dehidrogenazėmis. Tačiau kai geriate per daug, alkoholis pradedamas metabolizuoti kito fermento.

Kita vertus, jei geriate saikingai, alkoholis nedaro jokio poveikio blogojo cholesterolio oksidacijai ir padidina gerojo cholesterolio kiekį.

Norėdami padėti savo širdžiai, atsisakykite alkoholio ir pradėkite mankštintis. 

3. Sumažina vėžio riziką.

Alkoholis yra žinomas kancerogenas.

Kai alkoholis vartojamas reguliariai, padidėja alkoholio sukelto vėžio rizika. Esama ryšio tarp alkoholio vartojimo ir šių vėžio rūšių išsivystymo:

  • galvos ir kaklo;
  • stemplės;
  • kepenų;
  • krūties;
  • storosios žarnos.

2009 m. „Public Journal of Public HealthTrusted Source“ paskelbti duomenys rodo, kad apie 3,5 proc. mirčių nuo vėžio JAV buvo susijusios su alkoholiu.

4. Svorio kritimas

Alkoholis turi daug kalorijų, o vyne, aluje ir kokteiliuose yra nemažai cukraus. R.B.Kumar sako, kad alkoholio atsisakymas gali padėti numesti svorio.

„Vėlgi, priklauso nuo to, kiek alkoholio prieš metimą buvo suvartojama. Jei dažniau geriantieji ilgesnį laiką nevartos alkoholio, gali sumažėti jų kūno svoris, pagražėti kūno forma“, – teigė ji.

Ji tvirtino, kad priklausomai nuo paciento, norintiems numesti svorio, kartais siūlo atsisakyti alkoholio.

„Norint numesti svorio, aš rekomendavau visiškai atsisakyti alkoholio tiems, kurie laikėsi dietos, daug sportavo, miegojo pakankamai, nepatyrė daug streso, bet svoris nekrito. Norėjau išsiaiškinti, galbūt alkoholis darė įtaką jų negalėjimui numesti svorio. Pavyzdžiui, daugelis moterų tvirtino, kad menopauzės laikotarpiu priaugti svorio vartojant alkoholį daug lengviau nei prieš menopauzę“, – pasakojo R.B.Kumar.

Tačiau jei mėnesiui atsisakote alkoholio norėdami numesti svorio, R.B.Kumar teigė, kad tai nėra geriausias pasirinkimas.

„Staigus alkoholio atsisakymas gali paskatinti daug valgyti, o tai svorio numesti nepadės“, – sakė ji.

5. Pagerėja smegenų veikla

Pasak D.Dasguptos, mėnesiui atsisakyti alkoholio naudingiausia tiems, kuriems yra mažiau nei 21-eri (ir ne tik dėl teisinių priežasčių).

„Esama svarbios priežasties, kodėl teisėtas gėrimo amžius yra 21 metai. Paauglių ir studentų gėrimas – tai didžiulė problema. Gėrimas tokiame amžiuje gali sukelti atminties praradimą ir sutrikdyti smegenų vystymąsi. Tokio amžiaus žmonėms verčiau nevartoti alkoholio“, – sakė ji.

Tas pats pasakytina ir apie tuos, kurie turi alkoholio vartojimo sutrikimų, ar tuos, kurių šeimoje esama žmonių, sergančiu alkoholizmu.

„Alkoholikams būdingi tam tikri smegenų sutrikimai, kurie pasireiškia dėl besaikio alkoholio vartojimo. Smegenų pažeidimai gali pakenkti gebėjimui atsiminti ir susikaupti“, – teigė D. Dasgupta.

Esmė

Mėnuo be alkoholio gali būti naudingas tiems, kurie geria daugiau nei rekomenduojami du gėrimai per dieną vyrams ir vienas gėrimas per dieną moterims.

„Bloga idėja yra negerti mėnesį ir vėl grįžti prie nesaikingo vartojimo. Jei geriate per daug, geriau sumažinti alkoholio vartojimą. 90-ties dienų alkoholio atsisakymas duos daugiau naudos. Tai suteiks daugiau laiko kepenims, širdžiai atsistatyti“, – sakė D. Dasgupta. 

R.B.Kumar teigė, kad tiems, kurie geria saikingai, alkoholio atsisakymas mėnesiui nepadarys jokios žalos, bet didelės naudos taip pat nesuteiks.

Parengta pagal healthline.com

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(31)
(8)
(23)

Komentarai ()