Daug žmonių ištisus metus šąla kojos ir rankos: kodėl taip yra ir apie kokias ligas gali įspėti?  ()

Toronto „Scarborough Health Network“ kraujagyslių chirurgas dr. Johnas Youas „Global News“ pasakojo, kad kojos ir rankos šąla dėl kelių priežasčių: dėl šių kūno dalių per mažo aprūpinimo krauju, kas gali būti diabeto simptomas, taip pat dėl kitų piktybinių ligų.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Peršalimas gali būti priežastis to, kad rankų, pirštų ir kojų pirštų kraujagyslės susitraukia, o kai jos susiaurėja, žmonėms būna šalčiau.

Ar tai gali reikšti dar ką nors?

Kartais šąlančios galūnės gali reikšti rimtesnes problemas, pavyzdžiui Reino ligą. Ši liga gali lemti rankų ir kojų tirpimą ir jų spalvos praradimą. Kai kuriems pacientams oda gali tapti violetinė, mėlyna arba raudona.

Anot specialistų, Reino liga taip pat gali paveikti kraujagysles – ypač mažas arterijas, tiekiančias kraują odai.

Nėra statistikos, kiek kanadiečių serga Reino liga, bet paprastai sergantieji šia liga sudaro nuo trijų iki keturių procentų visų gyventojų. Moterys šia liga serga dažniau.

„Mūsų kūnai padeda išsaugoti šilumą, kai būna šalta. Gyvybiškai svarbūs organai yra kaip apsauginis mechanizmas. Kai kūnas atšąla, galūnės iš jų „pasiima“ kraujo“, – sakė J.Youas.

Žmonėms, sergantiems Reino liga, šis procesas sutrikęs ir jie visus metus gali jausti tirpimą ar šaltį.

„Aš turiu būti atsargesnė“

Katei Atherley (51 m.), dizainerei iš Toronto (Kanada), Reino liga buvo diagnozuota, kai jai sukako 30 metų. Ji patiria keletą priepolių per dieną. K.Atherley sako, kad po to jos rankos ir kojos tampa ypač šaltos. Taip pat ji jaučia tirpimą.

„Mano rankos pasidaro baltos. Net dabar mano mažasis pirštas atrodo kaip negyvas. Turiu būti atsargesnė. Nuo spalio mėnesio iki balandžio, aš dėviu dvi poras vilnonių kojinių“, – sakė ji.

Senstant, pasak jos, darosi vis blogiau. K.Atherley namuose mūvi pirštines be pirštų, taip pat dėvi dvi poras kojinių. Tokie paprasti dalykai kaip apsilankymas maisto prekių parduotuvėje, rankų plovimas šaltu vandeniu ar net maisto gaminimas jai gali tapti iššūkiu.

Rūpinimasis šaltomis rankomis, kojomis

Chanakya Ramdevas, „Sweat Free“ įkūrėjas ir generalinis direktorius pradėjo pastebėti, kad jo rankos ėmė šalti, kai jis persikėlė iš Indijos į Kanadą. Nors nesikreipė į gydytoją dėl savo simptomų, jis pastebėjo, kad darbe jo rankos taip atšaldavo, jog pasidarydavo sunku pasisveikinti su kolegomis paspaudžiant rankas.

Bet jei jūsų simptomai primena Reino ligos, arba jei šalančios galūnės pradeda daryti įtaką jūsų kasdieniam gyvenimui, reikėtų kreiptis į gydytoją.

„Turime atskirti įprastai jaučiamą šaltį, kuris užklumpa visus žiemą, nuo to, kuris pasireiškia vasarą. Jei simptomai tęsiasi, apsilankykite pas kraujagyslių specialistą. Be to, yra keletas vaistų, kurie gali išplėsti kraujagysles ir pagerinti kraujotaką“, – siūlė J.Youas.

Kai kuriems gali prireikti chirurginių intervencijų. Tačiau daugumos žmonių atveju, galūnių šalimas nėra didelė sveikatos problema.

Parengta pagal globalnews.ca

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(6)
(2)
(4)

Komentarai ()