Biofarmacijos įmonė pranešė sukūrusi potencialią vakciną nuo COVID-19  ()

Kvebeke (Kanada) įsikūrusi biofarmacijos įmonė „Medicago“ paskelbė sukūrusi į virusą panašią dalelę. Tai jai pavyko padaryti vos per 20 dienų nuo tada, kai gavo koronaviruso COVID-19 sukeliančio viruso SARS-CoV-2 geną. Į virusą panašios dalelės sukūrimas yra pirmas žingsnis norint sukurti vakciną nuo naujojo koronaviruso. Dabar bus atliekami ikiklinikiniai tyrimai, siekiant nustatyti jos veiksmingumą ir saugumą.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Užbaigusi šiuos tyrimus, „Medicago“ tikisi su atitinkamomis sveikatos priežiūros agentūromis susitarti dėl bandymų su žmonėmis pradžios 2020 m. vasarą (liepos–rugpjūčio mėnesiais), rašoma afp.com.

Įmonė naudoja savo technologijų platformą antikūnams nuo SARS-CoV-2 kurti, bendradarbiaudama su Lavalio universiteto Infekcinių ligų tyrimų centru, kuriam vadovauja dr. Gary Kobingeris. Jis padėjo sukurti vakciną ir vaistus nuo ebolos. SARS-CoV-2 antikūnai gali būti naudojami užsikrėtusiems žmonėms gydyti. Šį mokslinį tyrimą iš dalies finansuoja Kanados sveikatos tyrimų institutai.

2009 m. įmonė vos per 19 dienų sukūrė moksliniams tyrimams tinkamą potencialią vakciną nuo H1N1.

2012 m. „Medicago“ per mėnesį pagamino 10 mln. monovalentinės gripo vakcinos dozių Jungtinių Amerikos Valstijų sveikatos ir socialinių reikalų departamentui priklausiančiai Pažangiųjų gynybos tyrimų projektų agentūrai. 2015 m. „Medicago“ pagamino Ebolai gydyti skirtą monokloninių antikūnų kokteilį. Šį kartą užsakovas buvo Jungtinių Amerikos Valstijų sveikatos ir socialinių reikalų departamentui priklausanti Pažangiųjų mokslinių tyrimų ir plėtros agentūra.

„Žaibišką sėkmę lėmė mūsų augalinės platformos pajėgumai. Ji padėjo mums sukurti potencialią vakciną ir antikūnus, kad galėtume kovoti su pasauline grėsme sveikatai. Kadangi užtrukome vos 20 dienų nuo viruso geno gavimo, akivaizdu, jog mūsų technologija yra labai veiksminga ir leidžia nepaprastai greitai duoti atkirtį COVID-19“, – sakė „Medicago“ vykdomasis direktorius dr. Bruce’as Clarkas.

Priešingai nei tradicinių skiepų kūrėjai, ši įmonė savo vakcinai nenaudoja gyvūninės kilmės produktų ar gyvų virusų. Imamos į virusą panašios dalelės (VLP), kurios atkartoja viruso formą ir dimensijas, taigi organizmui sudaromos sąlygos jas atpažinti ir išvystyti imuninę reakciją, neužsikrečiant.

Klinikinių bandymų duomenys rodo, kad į virusą panašios dalelės veikia kitaip nei deaktyvuota vakcina (gaminama iš užaugintų viruso dalelių ar kt. patogenų, kurie nebetekę galios sukelti ligą), jos suaktyvina dvi imuninės sistemos dalis – antikūnius ir vadinamąjį ląstelinį imunitetą (kuriame nedalyvauja antikūniai).

Vos bus ištirta viruso genetinė seka, žadama per kelias savaites sukurti klinikinę vakciną.

Rekombinantinis metodas suteikia galimybę pagaminti vakciną, kuri tiksliai atitinka cirkuliuojančius štamus, kaip būna sezoninio gripo atvejais. Be to, technologija lengvai keičiamo masto – kompanija galės padidinti gamybos apimtis, paprasčiausiai padidindama naudojamų augalų kiekį.

„Medicago” priklauso kompanijai „Philip Morris International“.

Atliktas pirmas eksperimentas

Delfi primena, kad praeitą pirmadienį Jungtinių Amerikos Valstijų mokslininkai atliko pirmą eksperimentinės vakcinos nuo koronaviruso bandymą. Kinijoje prasidėjęs COVID-19 netrukus išplito visame pasaulyje. Siaučianti pandemija skatina skubiai ieškoti apsisaugojimo priemonių.

Keturiems sveikiems savanoriams į ranką buvo suleista vakcinos dozė, informuoja AP. Sietle įsikūrusio Vašingtono tyrimų instituto „Kaiser Permanente“ mokslininkai pradėjo nekantriai lauktą rekordiškai greitai sukurtos vakcinos pirmą tyrimo etapą.

„Dabar esame vakcinos nuo koronaviruso komanda, – eksperimento išvakarėse pareiškė „Kaiser Permanente“ atliekamo tyrimo vadovė dr. Lisa Jackson. – Visi nori padėti įveikti infekciją.“

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: delfi.lt
(6)
(0)
(6)

Komentarai ()