Kaip vienkartinę kaukę saugiai panaudoti kelis kartus? Pagrindiniai kaukių dezinfekcijos būdai  (3)

Vienkartinės apsauginės kaukės nėra skirtos naudoti daugiau nei vieną kartą. Tai yra nepaneigiamas faktas. Kitas nepaneigiamas faktas – medicinos profesionalams šių kaukių dabar trūksta taip smarkiai, kad tiesiog nėra kito pasirinkimo, rašo „Life Science“.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Mokslinių žinių apie vienkartinių medicininių kaukių daugkartinį panaudojimą saugantis nuo infekcinių ligų iš esmės nėra. Nėra patvirtinto kaukių valymo metodo. Bet medikams parengtose rekomendacijose, kurios dar nėra įvertintos recenzentų, kai kurie mokslininkai siūlo geriausias idėjas jau naudotoms kaukėms valyti.

Vienkartines kaukes po kelis kartus, kartais – net kelias dienas, medikai priversti naudoti visame pasaulyje: COVID-19 pandemija neįtikėtinai smarkiai paveikė tiekimo grandines ir kaukės tapo viena iš geidžiamiausių pastarųjų dienų prekių. Kad būtų efektyvuis, medicininės kaukės, įskaitant tas, kurios atitinka FFP2 standartą, turėtų būti naudojamos tik vieną kartą ir prie veido turi būti priglaudžiamos taip, kaip nurodo gamintojas. Stenfordo universiteto (JAV) Medicinos mokyklos COVID-19 įrodymais grįstos tarnybos mokslininkai neseniai publikavo straipsnį, aprašantį keletą būdų, kurie, panašu, padeda kaukes išvalyti geriau nei kiti. Daugiausiai savo rekomendacijas ši mokslininkų grupė skiria anesteziologams.

Atrinkome geriausius pasiūlymus apsauginėms kaukėms iš Aliexpress ir Gearbest: viskas iš Europos sandėlių, maksimaliai greitas pristatymas į Lietuvą (Ribotas kiekis, labai greitai išperkama)

„Konkrečių valymo metodų ir būdų mes nerekomenduojame. COVID-19 įrodymais grįstos tarnybos tikslas yra pasidalinti geriausiais turimais įrodymais, kurie prisidėtų sprendžiant klinikinių anesteziologų ir anesteziologų bendruomenės problemas. Rekomenduojame laikytis konkrečių gydymo įstaigų taisyklių ir procedūrų“, – rašė analizės autoriai.

Žurnale „Annals of Occupational Hygiene“ dar 2009 metais buvo aprašyti keli metodai sterilizuoti FFP2 (N95) standarto kaukes. Naujausio tyrimo vykdytojai šiuos metodus palygino ir įvertino jų efektyvumą. Aprašyti šie metodai:

  • 30 minučių trukmės kaitinimas 70 laipsnių temperatūroje;
  • Švitinimas ultravioletiniais spinduliais 30 minučių;
  • Kaukės išmirkymas 75 proc. koncentracijos etilo alkoholyje ir jos išdžiovinimas;
  • Kaukės valymas skystu ar garinamu vandenilio peroksidu;
  • Kaukės valymas balikliu;
  • Kaukės valymas karštais verdančio vandens garais;
  • Kaukės iškaitinimas mikrobangų krosnelėje;
  • Kaukės kaitinimas aukštoje temperatūroje, krosnyje arba autoklave;
  • Kaukės plovimas vandeniu ir muilu.

„Kad valymo metodas būtų efektyvus, jis turi pašalinti bet kokią virusinės kilmės grėsmę, būti saugus kaukės naudotojui ir išlaikyti kvėpavimo sistemos apsaugines savybes“, – tyrime nurodė specialistai.

Manoma, kad visi aukščiau aprašyti metodai efektyviai naikino koronaviruso kūnelius. Tačiau, anot tyrėjų, ne visus metodus reikėtų taikyti realioje aplinkoje.

„Jokiu būdu nenaudokite alkoholio ir chloro (baliklio) pagrindu vykdomų dezinfekcijos metodų. Jie pašalina N95 kaukių mikroplaušelių statinį krūvį, taip sumažindami filtravimo efektyvumą. Be to, net ir po išdžiovinimo kaukėse lieka chloro dujų, o šie garai gali būti toksiški naudotojui“, – tvirtino tyrėjai.

Mikrobangų krosnelėse kaukės linkę tiesiog ištirpti – po to belieka jas išmesti.

Vandenilio peroksidas ir ultravioletinė spinduliuotė, anot tyrėjų, pasirodė bent kažkiek efektyviau, tačiau „nėra žinoma, ar po tokio valymo kaukės išlaiko filtruojančias savybes, medžiagų tvirtumą ir oro srauto vienodumą“.

Anot tyrėjų, kaitinimas autoklave 160 ºC temperatūroje, krosnyje, plovimas vandeniu ir muilu, anot tyrėjų, nebuvo efektyvūs.

Bet, anot mokslininkų, 30 minučių trukmės kaitinimas 70 ºC temperatūroje virtuvinėje krosnelėje ar valymas karštais verdančio vandens garais 10 minučių yra papildomi efektyvūs kaukių valymo metodai.

Viskas, ką reikia žinoti apie koronovirusą ir jo sukeliamą ligą COVID-19: pagrindiniai simptomai, kaip plinta, kaip naikinti, ką daryti susirgus, kiek laiko būna ant paviršių ir organizme, apsauginės kaukės, dezinfekcija

JAV Užkrečiamų ligų prevencijos ir kontrolės centras nerekomenduoja vienkartines kaukes naudoti daugiau nei kartą, o patys tyrėjai ragina medikus laikytis savo gydymo įstaigos vidinių taisyklių.

Tuo tarpu jei sveikatos apsaugos sistemoje nedirbate, geriausias būdas apsisaugoti nuo ligos yra ne naudoti kauką (naują ar jau naudotą), o tiesiog neiti iš namų.

Jeigu išeiti būtina, rankų darbo medžiaginės kaukės yra ne idealus sprendimas, bet tai jau yra geriau nei nieko. Tiesa, mokslininkai nurodo, kad kaukė daug efektyviau apsaugo nuo jūsų jau galimo užkrėtimo paskleidimo aplinkiniams nei nuo aplinkinių asmenų skleidžiamos infekcijos perdavimo jums.

Taigi, jei tik turite tokią galimybe – likite namie.

Aut. teisės: 15min.lt
(13)
(5)
(8)

Komentarai (3)