Škotijoje dirbę miškakirčiai surado kai ką ypatingo: čia slėpėsi ypatingųjų pajėgų bunkeris  ()

Pietinėje Škotijoje dirbę miškakirčiai nežinojo, kad tą dieną atras kai ką ypatingo. Kirsdami medžius tarp šaknų ir medžių nuolaužų pastebėjo kai ką neįprasto – geležines duris. Pasirodo, kad tai yra Antrojo pasaulinio karo laikų bunkeris, pastatytas vienoms slapčiausių Didžiosios Britanijos karinių pajėgų.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Tai buvo specialaus parengimo kariai, dar kartais vadnami Čerčilio slaptąja armija. Šios pajėgos daugiausia buvo sudarytos iš savanorių, panašiai kaip ir vietinės savanorių karinės pagėjos. Ši slaptoji armija buvo skirta ginti šalį nuo nacių invazijos, jei tokia kada nors įvyktų.

Kiekvienas šių pajėgų skyrius buvo sudarytas iš aštuonių vyrų – visi jie gyvendavo mažuose betoniniuose bunkeriuose, kurie buvo įrengti priemiesčiuose. Šių bunkerių vieta buvo tokia didelė paslaptis, kad apie daugumą nėra žinoma net ir šiandien.

Tačiau dėl tokio įslaptinimo nemažai šių bunkerių šiuo metu yra prarasti. Na, bet bent jau vieną paslaptį miškakirčiams pavyko atskleisti. Bunkeris buvo rastas pietinėje Edinburgo dalyje, giliausia bunkerio vieta yra 1,3 m po žeme.

Kadangi bunkerio stogai yra padaryti iš skardos, daugelis juos vadindavo betoninėmis skardinėmis. Viduje vietos nėra labai daug, pats bunkeris yra 7 metrų ilgio ir 3 metrų pločio – jame dažniausiai vienu metu apsistodavo septyni žmonės, kurie čia išbūti galėdavo nuo kelių mėnesių iki kelių metų. Archeologai viduje rado ir šiek tiek medinių nuolaužų – kas greičiausiai buvo kareivio lova – ir skardinę, kurioje greičiausiai buvo jo vakarienė.

„Iš įvairių duomenų žinome, kad šiuo bunkeriu naudojosi septyni vyrai. Jie turėjo revolverių, automatų, snaiperinių ir sprogstamųjų ginklų“, – pasakojo BBC archeologas Mattas Richie.

Nacių invazijos metu visi šie vyrai turėjo veikti kaip savarankiškos partizanų pajėgos, kurios būtų užkirtusios kelią priešų puolimui. Visi šių pajėgų vyrai buvo treniruojami rengti pasalas, žudyti priešus – bei prireikus nusižudyti.

Istorikas Malcolmas Atkinsas sako, kad tokių karių numatytoji gyvenimo trukmė buvo dvi savaitės. Be to, buvo tikimasi, kad jie mirs kovodami, o jei juos kaip nors sugautų priešais – jiems buvo įsakyta nusižudyti, o kartu nužudyti ir kitus sugautus komandos narius.

Winstonas Churchillis šias pajėgas dislokavo 1940 metais, bet Didžiosios Britanijos teritorijoje jos niekada taip ir nebuvo panaudotos. Nurimus karui, šios slaptosios pajėgos buvo panaudotos išsilaipinimui Normandijoje (angl. D-Day), rašo BBC.

Archeologai šiuo metu detaliau tyrinėja atrastą bunkerį – tačiau norint išlaikyti tikrąją šių slaptųjų pajėgų dvasią, tiksli bunkerio lokacija nebus atskleista.

Parengta pagal „Live Science“.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(30)
(3)
(27)

Komentarai ()