Astronomai stebi kolosalaus dydžio sprogimą kosmose - tokios galios dar niekada neteko stebėti ir net buvo tvirtinama, kad tai iš vis neįmanoma  ()

Astronomai manė, kad tokių galingų supernovų net negali būti. Pasirodo, gali ir dar kaip.


Visi šio ciklo įrašai

  • 2020-04-15 Astronomai stebi kolosalaus dydžio sprogimą kosmose - tokios galios dar niekada neteko stebėti ir net buvo tvirtinama, kad tai iš vis neįmanoma  ()

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Toks sprogimas pateisina priešdėlį „super“ žodyje supernova. Sprogimas už maždaug 4,5 milijonų šviesmečių paskleidė maždaug 10 kartų daugiau energijos, nei per visą egzistavimą paskleis Saulė, todėl ši supernova yra galingiauisa kada nors užfiksuota supernova.

„Lig šiol netgi nebuvo aišku, ar tokie galingi sprogimai iš viso įmanomi,” sako Edo Berger iš Harvard-Smithsonian Astrofizikos centro Cambridge, Massachusettse. Jis su kolegomis supernovą, pavadintą SN2016aps, atrado, panaudodami Panoraminės apžvalgos teleskopą (Panoramic Survey Telescope( ir Spartaus atsako sistemą (Rapid Response System) Havajuose.

SN2016aps yra ne tik galingiausia kada nors užfiksuota supernova, bet ir ilgiausiai trunkanti. „Pamatėme ją seniau nei prieš trejetą metų, ir vis dar stebime dabar – įprastai supernovas stebėti galime tik keletą mėnesių,” pažymi Bergeris.

Kadangi šis sprogimas buvo toks ryškus, gali būti, kad aptiksime ir dar toliau vykstančių žvaigždžių žūtis.

Leah Crane
www.newscientist.com

Žurnalo nuoroda:Nature Astronomy, DOI: 10.1038/s41550-020-1066-7

Aut. teisės: www.technologijos.lt
(50)
(4)
(46)

Komentarai ()