Dažnėja pranešimai apie naujausią ir paslaptingą koronaviruso simptomą: jei su kojų pirštais ims daryti tokie dalykai, jums COVID  ()

Gydytojai nustatė COVID-19 simptomą, sukeltą naujojo koronaviruso, kuris neoficialiai pramintas „COVID kojų pirštais“.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Violetinių ar mėlynų pakitimų atsiradimas ant pacientų kojų ir jų pirštų glumina infekcinių ligų specialistus.

„Paprastai juos skauda palietus ir jie gali sukelti deginantį pojūtį“, – sakė JAV Pensilvanijos universiteto Medicinos mokyklos Infekcinių ligų skyriaus vadovas daktaras Ebbingas Lautenbachas.

Pasak medikų, įdomiausia yra tai, kad „COVID kojų pirštai“ pasimato pacientams, kuriems nepasireiškia jokie kiti simptomai. Tiems, kuriems pasireiškia asimptominė COVID-19 forma, kartais pastebimas ir gebėjimo jausti skonį ar kvapus praradimas.

Apie pastarąjį simptomą dar kovo pabaigoje pranešė Amerikos otolaringologijos – galvos ir kaklo chirurgijos akademija bei Jungtinės Karalystė Ausų, nosies ir gerklės gydytojų asociacija ENT UK.

„Tai yra apsireiškimas, kuris atsiranda ligos pradžioje. Tai reiškia, kad pirma atsiras tai, vėliau liga progresuos, – paaiškino E.Lautenbachas. – Kartais tai gali būti pirmoji užuomina, kad kam nors yra COVID, kai nepasireiškė jokie kiti simptomai“.

„COVID kojų pirštai“ kai kuriems žmonėms gali išnykti per savaitės–10 dienų laikotarpį, bet kitiems liga gali progresuoti ir pasireikšti kvėpavimo takų sutrikimų simptomai, paaiškino daktaras.

Naujasis simptomas daugiau pasireiškia vaikams ir jauniems suaugusiems. E.Lautenbachas spėja, kad taip yra, nes šie asmenys turi geresnę imuninę sistemą.

Anot daktaro, „COVID kojų pirštai“ yra kovą Italijos medikų aptiktas simptomas. Kai ekspertams pranešta apie šį keistąjį simptomą, jį imta vis dažniau ir dažniau aptikti JAV.

Yra dvi galimos hipotezės, kas sukelia „COVID kojų pirštų“ simptomą. Vienas galimas paaiškinimas, anot E.Lautenbacho, kad tai – uždegiminis atsakas, kuris labiau lokalizuojasi paciento kojose ir kojų pirštuose. Arba tai gali būti kraujo sukrešėjimas kraujagyslėse.

„Trumpai tariant, niekas nežino“, – sakė E.Lautenbachas.

Masačusetso bendrosios ligoninės (JAV) Skubios pagalbos departamento Kritinės būklės skyriaus vadovė Susan Wilcox pastebėjo tokių pamėlynavimų ant daugumos savo kritinių COVID pacientų ir įtarė, kad tai buvo žaibinė purpura.

Ji pasireiškia, kai dėl sunkios infekcijos kilusio uždegimo atsiranda mikrokrešulių mažytėse kojų ir rankų pirštų, netgi nosies kraujagyslėse, paaiškino gydytoja.

JAV Šiaurės vakarų medicinos dermatologė daktarė Amy Paller sakė mačiusi apie 30 atvejų nuotraukas, iliustruojančias šią būklę, pramintą „COVID kojų pirštais“. Kartais toks simptomas gali pasireikšti ir ant rankų pirštų.

„Nesame tikri, ar tai susiję su COVID-19, bet kai tai taip paplito dabar, per pandemiją ir plinta arba tarp asimptominių arba lengvai paveiktų pacientų, atrodo per didelis sutapimas, kad tai nebūtų viruso pasireiškimas paaugliams ar įžengusiems į 3 dešimtį metų suaugusiems“, – teigė A.Paller.

Gydytoja pastebėjo, kad nors šis simptomas gali būti labiau paplitęs, nei kai kurie mano, paprastai jis dingsta spontaniškai. Medikės nuomone, antikūnų tyrimas gali padėti rasti ryšį tarp viruso ir tokios odos būklės, kuri dažniausiai pasireiškia sveikiems vaikams.

Nors pacientų su „COVID kojų pirštais“ COVID-19 testai dažniausiai būna neigiami, nes paprastai simptomas pasireiškia ankstyviausiose viruso stadijose, E.Lautenbachas siūlė pastebėjus šį požymį laikytis saviizoliacijos ir atidžiai sekti, ar nepasireikš kiti simptomai.

Parengta pagal „USA Today“ ir witn.com

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(11)
(3)
(8)

Komentarai ()

Susijusios žymos: