Daugėja duomenų, kad šiuo metu tai iš tikro geriausias vaistas nuo COVID-19  ()

Antivirusinis vaistas, naudotas gydyti Ebolai, gali būti veiksmingas pacientų, sergančių sunkia COVID-19 forma, atvejais – tai galimai rodo dar labai preliminarūs klinikinio tyrimo rezultatai.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Iš 113 žmonių, sergančių sunkia COVID-19 forma ir hospitalizuotų Čikagos medicinos universitete, visi kasdien gaudavo remdesiviro – antivirusinio vaisto, kurį gamina „Gilead Sciences“, pasakoja „Stat News“.

„Geriausia žinia, kad dauguma mūsų pacientų jau yra išrašyti, mirė tik du pacentai“, – privačiame vaizdo susitikime, kuris buvo nutekintas į „Stat News“, teigė Čikagos universiteto infekcinių ligų specialistė dr. Kathleen Mullane.

Atrodo, vaistas mažina karščiavimą ir palengvina kvėpavimo takų simptomus, susijusius su koronavirusu – todėl daugelis jį gaunančių pacientų gali būti išrašyti iš ligoninės mažiau nei per savaitę. Vis dėlto remdesiviras dar turi nueiti ilgą kelią, kad gautų JAV Maisto ir vaistų administracijos leidimą oficialiai naudoti jį COVID-19 gydyme.

Pacientai, kuriems Čikagos medicinos universitete buvo skiriamas remdesiviras, dalyvavo trečiojoje šio vaisto klinikinio tyrimo fazėje. Jos metu gydytojai tyrė vaisto veikimą su keliais šimtais pacientų, siekdami išsiaiškinti tokio gydymo veiksmingumą ir nepageidaujamus efektus. Ketvirtoji ir paskutinė fazė apims vaisto išbandymą su daug didesne pacientų grupe.

Panašus sunkių COVID-19 atvejų klinikinis tyrimas vykdomas su 2400 pacientų 152 įstaigose visame pasaulyje – tačiau rezultatai kol kas dar neskelbiami.

„Gilead Sciences“ taip pat vykdo vidutinio sunkumo COVID-19 atvejų tyrimą, kuriame 169 skirtinguose tyrimų centruose dalyvauja 1600 pacientų, praneša „Stat News“. Juo tiriama, kiek veiksmingas ir saugus yra penkių ir dešimties dienų trukmės vaisto taikymas.

Remdesiviras taip pat teikia vilčių nedideliame tyrime, paskelbtame internete balandžio 10 d. Naujosios Anglijos medicinos žurnale (NEJM). Gydytojai skyrė vaistą 53 COVID-19 pacientams, kiekvienas jų vartojo vaistą 10 dienų. 36 pacientams (68 proc.) pagerėjo deguonies įsisavinimas – ir tai apėmė 17 iš 30 (57 proc.) pacientų, kurie buvo pajungti prie plaučių ventiliatorių, bet vėliau buvo ekstubuoti (atjungti nuo išorinių kvėpavimo sistemų).

Galiausiai 25 pacientai (47 proc.) buvo išregistruoti, o septyni (13 proc.) mirė, NEJM žurnale skelbia tyrimo autoriai. Tuo tarpu tyrimai Kinijoje (kur nebuvo taikytas gydymas remdesiviru) rodo atvirkščius rezultatus – kad nuo 17 iki 78 proc. žmonių, sergančių sunkiais COVID-19 atvejais, miršta.

Tačiau kaip ir nutekintas Čikagos tyrimas, taip ir NEJM paskelbtias tyrimai buvo vykdomi be jokių kontrolinių grupių.

„Tai vis dar perspektyvus vaistas, tačiau [NEJM tyrimas] nieko galutinai neįrodo, – „The Washington Post“ sako Alabamos universiteto infekcinių ligų specialistas Paulas Goepfertas. Jis nedalyvavo minėtame tyrime, tačiau dirba prie kito, kuriame 600 pacientų tiriami įtraukiant ir kontrolines placebo grupes – ir kurį kurį finansuoja JAV Nacionaliniai sveikatos institutai. - Pagrindinis dalykas, kurį galime apibendrinti, tai kad tyrimas nepadarė jokios nepageidaujamos žalos“.

Prieš tai plačiai JAV nuskambėjęs, bandytas taikyti ir Donaldo Trumpo administracijos plačiai reklamuotas vaistas hidroksichlorokvinas paaiškėjo kai kuriais atvejais sukeliantis širdies problemas.

Tyrimas su beždžionėmis

Remdesiviras taip pat pasirodė teikiantis vilčių ir tyrime, kuriame buvo eksperimentuojama su naujuoju koronavirusu SARS-CoV-2 užkrėstomis makakomis rezusais (Macaca mulatta) – apie tai rašoma trumpame septynių dienų tyrime, kuris dar turi būti įvertintas recenzentų. Tačiau priešingai nei kiti tyrimai, šis tyrimas, kurį atliko JAV Nacionaliniai sveikatos institutai, buvo vykdomas su kontrolės grupe.

„BioRxiv“ duomenų bazėje kovo 21 d. publikuotame tyrime kalbama apie šešias beždžiones, kurioms remdesiviro buvo duota ankstyvoje COVID-19 stadijoje, ir kurių klinikinė ligos eiga buvo ne tokia agresyvi, palyginus su šešiomis beždžionėmis, kurios remdesiviro negavo. Iš vaistą gavusių beždžionių lengvų kvėpavimo problemų turėjo tik viena, kai tuo tarpu visos negydytos beždžionės pradėjo kvėpuoti greitai ir sunkiai.

Be to, gydytų beždžionių plaučiuose buvo aptikta žymiai mažiau viruso – ir mažiau plaučių pažeidimų, nei negydytose. Tačiau vaistą gavusios beždžionės vis tiek skleidė virusą taip pat, kaip ir negydytų beždžionių grupė – vadinasi, jos buvo taip pat užkrečiamos.

„Šios išvados turi didelę reikšmę pacientų gydymui – kad klinikinis pagerėjimas neturėtų būti aiškinamas kaip užkrečiamumo sumažėjimas“, – tyrime rašo mokslininkai.

Kas yra remdesiviras

Remdesiviras (žymimas kodu GS-5734) – tai naujas priešvirusinis vaistas. Jį, skirtą Ebolos ir Marburgo virusų sukeltų ligų gydymui, sukūrė JAV biofarmacijos kompanija „Gilead Sciences“.

Remdesiviras taip pat pasižymi priešvirusiniu aktyvumu prieš kitus viengrandžius RNR virusus – tokius kaip respiratorinį sincitinį virusą, Junino virusą, Lassos karštligės virusą, Nipos virusą, Hendros virusą ir koronavirusus MERS bei SARS.

Parengta pagal „Live Science“.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(5)
(1)
(4)

Komentarai ()