Britai skelbia didžiulę pažangą COVID-19 gydymo srityje: atrado pigų ir prieinamą vaistą  ()

Jungtinės Karalystės mokslininkai atrado pigų ir prieinamą gydymą COVID-19 pacientams. Mokslininkai teigia, kad šis gydymas gerokai sumažina mirtingumą nuo COVID-19.


Visi šio ciklo įrašai

  • 2020-06-17 Britai skelbia didžiulę pažangą COVID-19 gydymo srityje: atrado pigų ir prieinamą vaistą  ()

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Jungtinės Karalystės mokslininkai rado nebrangų ir lengvai prieinamą būdą COVID-19 pacientams gydyti. Plačiai paplitusio steroidinio vaisto naudojimą jie pavadino „didžiule pažanga“ kovojant su liga.

Preparatas deksametazonas prie plaučių ventiliavimo aparatų prijungtų pacientų mirtingumą sumažino trečdaliu, o pacientų, kuriems reikalingas papildomas deguonis, – penktadaliu, informuoja news.sky.com.

Duomenys apie steroidinio vaisto veiksmingumą buvo paimti iš klinikinio tyrimo „Recovery“, kurio metu vertinami įvairūs galimi COVID-19 gydymo būdai. Manoma, kad šis vaistas būtų išgelbėjęs 4–5 tūkst. gyvybių, jeigu pacientai jo būtų gavę anksčiau.

Vaistas naudojamas slopinti uždegiminius procesus ir sergant kitomis ligomis, panašu, kad jis veiksmingai užkerta kelią žalai, kurią organizmui gali padaryti kovoje su koronavirusu persidirbusi imuninė sistema, rašoma BBC.com.

Tokia intensyvi organizmo reakcija į virusą geriau žinoma kaip citokinų audra, ji gali būti mirtina.

Atliekant bandymus, kuriems vadovavo mokslininkų komanda iš Oksfordo universiteto, dalyvavo maždaug 2 tūkst. pacientų. Jiems buvo duodamas deksametazonas. Dar beveik 4 tūkst. tyrime dalyvavusių pacientų jis skirtas nebuvo. Pacientams, kuriems buvo reikalingas plaučių ventiliavimas, vaistas mirties riziką sumažino nuo 40 iki 28 proc. Ligoniams, kuriems buvo būtinas papildomas deguonis, mirties rizika, vartojant medikamentą, sumažėjo nuo 25 iki 20 proc.

Vyriausias tyrėjas profesorius Peteris Horby teigia: „Tai kol kas vienintelis vaistas, kuris sumažino mirtingumą, ir sumažino pastebimai. Tai labai svarbus lūžis“.

Kitas tyrimo vadovas profesorius Martinas Landray sako, kad gauti rezultatai leidžia daryti išvadą, kad kas aštuntam pacientui, kuriam jau būtinas plaučių ventiliavimas, šis medikamentas išgelbsti gyvybę.

Kalbant apie pacientus, kuriems taikomas gydymas deguonimi, šis vaistas išgelbsti po vieną gyvybę iš 20-25 sergančiųjų.

„Tai labai akivaizdi nauda, akivaizdi. Gydymas deksametazonu gali trukti iki dešimties dienų ir kainuoja vos apie 5 svarus pacientui. Taigi, 35 svarai gali išgelbėti gyvybę. Šis vaistas prieinamas visame pasaulyje“, – sako M. Landray.

Pirmasis vaistas, kuris, kaip įrodyta, padeda išgelbėti COVID-19 pacientų gyvybes, nėra naujas ar brangus. Tai itin džiuginantis faktas, nes tai reiškia, juo galima iš karto pradėti gydyti žmones visame pasaulyje.

Deksametazonas naudojamas nuo XX amžiaus 7-ojo dešimtmečio, jis skiriamas gydyti įvairius negalavimus, pavyzdžiui, reumatoidinį artritą ar astmą. Net pusė COVID-19 pacientų, kuriems būtinas plaučių ventiliavimas, neišgyvena, taigi net trečdaliu sumažinti šią riziką – itin didelis laimėjimas.

Taikant intensyviąją terapiją, šis vaistas leidžiamas, tabletės skiriamos ne taip sunkiai sergantiems pacientams. Kitas vaistas, tinkantis COVID-19 pacientams, yra remdesiviras – antivirusinis vaistas, naudotas gydant ebolą. Jis koronaviruso simptomus nuo 15 dienų sutrumpina iki 11, tačiau nepakanka įrodymų, jog jis mažina ir mirtingumą. Remdesiviras – sąlyginai naujas vaistas, jo kiekis ribotas, o kaina neskelbiama.

„Delfi" kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM) – ar institucija turi informacijos apie šį vaistą.

„Ši informacija visiškai nauja, todėl ji turi būti įvertinta specialistų", – komentavo SAM.

„Lietuva ir mūsų šalies sveikatos sistema tikrai pasinaudos kolegų iš Didžiosios Britanijos patirtimi šiuo vaistu gydant koronavirusu (COVID-19) užsikrėtusius pacientus, – sakė sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė.

– Juo labiau, kad to vaisto (dexamethasone) mūsų šalyje yra, nes juo gydomos kitos ligos. Pavyzdžiui, jis skiriamas gydyti sąnarių ligoms, onkologinėms ligoms, sunkioms alergijoms, esant antinksčių nepakankamumui kaip pakaitinė terapija ir kitiems susirgimams gydyti.

Kaip geriausia vartoti šį vaistą, spręs ir rekomendacijas teiks medikai ekspertai ir klinikiniai farmakologai, kurie vertina galimybes ir pateiks rekomendacijas dėl šio vaisto skyrimo mūsų šalies pacientams.

Šis vaistas yra receptinis. Apie jo skyrimą ir naudojimą sprendžia gydantis gydytojas, jis skiriamas tik ligoninėje gydomiems pacientams.

Kol kas įrodymai yra maži apie šio vaisto veiksmingumą. Visgi Jungtinėje Karalystėje atliktas tyrimas rodo, kad didžiausia nauda buvo tiems pacientams, kurie buvo labai sunkios būklės ir buvo intubuoti (taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija) arba jiems reikėjo papildomai deguonies terapijos. Kitaip tariant, šis vaistas buvo veiksmingiausias sunkiausiems pacientams."

Aut. teisės: delfi.lt
(6)
(1)
(5)

Komentarai ()