Ar prieš 2020 metų buvo nuliniai metai? O gal nulinių metų tiesiog niekada nebuvo?  (10)

2 metai prieš Kristų. Žinoma, niekas nežino, nei kas tas Kristus, nei kelinti tuomet metai. Tačiau laikas nesustojo ir praėjus porai metų - kada, iš mūsų požiūrio taško, įvyko tie įvykiai? Ar buvo nuliniai metai? Kiek metų skiria 500 metus prieš Kristų ir 500 mūsų eros metus?


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Kai mokykloje braižėte koordinačių plokštumas, X ir Y ašys susikirsdavo nuliniame taške. Ant tos X ašies būtų labai lengva priklijuoti mūsų laiko juostą, tačiau tai būtų neteisinga, nes nuliniai metai niekada neegzistavo. Nors tai gali ką nors nustebinti, šis faktas iš tikrųjų nėra toks jau keistas.

Labiausiai priimtini laiko skaičiavimo būdai per amžius keitėsi ne kartą. Dabar naudojame Grigaliaus kalendorių, kuris buvo pristatytas tik 1582 metais. Prieš tai naudotas panašus Julijaus kalendorius - Gajus Julijus Cezaris jį įvedė 45 m. pr. Kr. Kai pasikeitė laiko skaičiavimo standartai, visa prieš tai buvusi istorija turėjo būti perdėliota ant naujo standarto laiko juostos. Tai reiškia, kad žmonės, dėliojantys praeities istorijos mozaiką, patys nusprendė, ar buvo nuliniai metai, ar nebuvo. O jų nebuvo nei Julijaus, nei Grigaliaus kalendoriuose.

Nors Grigaliaus kalendoriaus teko laukti dar visą tūkstantmetį, istorijos skirstymas į eras prieš Kristų ir po jo atsirado dar 525-aisiais mūsų eros metais – Dionizas Kuklusis (Dionysius Exiguus) jį įvedė, kad lengviau suskaičiuotų, kada reikia švęsti Velykas. Indai nulį išrado irgi 6-ame amžiuje, arabai jį perėmė (arba išrado iš naujo) maždaug 8-ame amžiuje.

Taigi, kaip jau tikriausiai supratote, 500 m. pr. Kr. ir 500 mūsų eros metus skiria 999 metai - 500 metai prieš Kristų ir 499 po jo. Šiek tiek keista, bet ta subjektyviai nubraižyta laiko juosta po -1 metų pastatė pirmuosius. Tai nereiškia, kad kažkur dingo metai – jie buvo, tiesiog žmonės jų nevadino nei pirmaisiais, nei nuliniais. Pirmaisiais mūsų eros metais jie buvo pavadinti tik vėliau. Bet tai nebuvo kažkoks labai keistas sprendimas – taip ir turėjo būti.

Laiką matuojame ne tik metais, bet ir dienomis bei mėnesiais. Nėra nulinės savaitės dienos, nėra nulinės savaitės, nėra nulinio mėnesio. Nes kai ant stalo yra 3 kriaušės ir 3 obuoliai, vos tik atsikandate obuolio, jau valgote pirmą obuolį. Ir nesakykite, kad egzistuoja nulinė valanda – vidurnaktis žymimas 0:00, tačiau kelintą valandą įvyksta vidurnaktis? Teisingai - 12 valandą ryto.

Aut. teisės: Technologijos.lt
(23)
(8)
(15)

Komentarai (10)