Jeigu kankina lėtinis skausmas, negerkite šių populiarių vaistų: tyrimas parodė, kad jų veiksmingumas mažas, o ilgainiui - net tampa žalingi  (5)

Medikams patariama pacientams, kenčiantiems lėtinius skausmus, kurios sukelia ne trauma ar kita sveikatos būklė, neskirti skausmą malšinančių vaistų, įskaitant paracetamolį ir ibuprofeną, skelbia BBC.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

„National Institute of Health and Care Excellence“ (NICE) teigimu, įrodymų, kad tokiais atvejais skausmą malšinantys vaistai yra veiksmingi labai mažai, o ilgalaikėje perspektyvoje tokie medikamentai netgi žalingi.

Ekspertai savo gairėse rekomenduoja tokiais atvejais svarstyti antidepresantų, akupunktūros ar psichoterapijos galimybes.

Patariamąją galią turinti britų institucija taip pat pažymi, jog ekspertai griežtai pasisako ir prieš opioidų skyrimą tokiems ligoniams – esą, naudos įrodymų nėra, o ilgalaikė žala neišvengiama.

Lėtinis pirminis skausmas gairėse apibūdinamas kaip būklė, „kurios negalima paaiškinti jokia kita diagnoze“. Tokio tipo lėtinis skausmas vargina nuo maždaug trečdalio iki pusės Jungtinės Karalystės gyventojų.

Komunikacijos svarba

Rekomendacijų, susijusių su lėtiniu skausmu, NICE pateikia pirmą kartą. Įrodymų, jog paracemolis yra veiksminga pacientų, kurių pirminė problema yra skausmas, gydymo priemonė, nėra. Vaistų šeima, kurios veiklioji medžiaga ibuprofenas, taip pat „nepagerina tokių pacientų gyvenimo kokybės, nepalengvina skausmo ir psichologinės naštos“, teigia ekspertai.

Abu vaistai, jeigu vartojami nuolat, gali pakenkti virškinimui ir kepenims. NICE taip pat nerekomenduoja ir kanapių pagrindo medikamentų, nes jų veiksmingumui taip pat stinga patikimų įrodymų. Antidepresantai ar akupunktūros kursas – svarstytina alternatyva. Dar viena galimybė – kognityvinės terapijos kursas, skirtas padėti pacientams susigyventi su savo būkle arba pakeisti mąstymą apie ją.

Štai kaip naujas rekomendacijas komentuoja profesorius Martinas Marshallas: „Dauguma skausmą kenčiančių pacientų nenori ilgą laiką vartoti vaistų. To nenori ir šeimos gydytojai, tačiau kartais vaistai – vienintelė palengvėjimo viltis. Tokios gairės, kuriose didžiausias dėmesys skiriamas alternatyviems gydymo būdams, į naudą ligoniams, tačiau reikia užtikrinti, kad jie būtų lengvai prieinami“.

NICE taip pat pabrėžia, jog labai svarbu, kad medikai su pacientais bendrautų nuoširdžiai, tačiau neprarastų jautrumo.

Lėtinis skausmas – tai skausmas, nesiliaujantis ar besikartojantis daugiau nei tris mėnesius nepriklausomai nuo priežasties.

Aut. teisės: delfi.lt
(7)
(1)
(6)

Komentarai (5)