Paskelbta 2020 m. fiziologijos ir medicinos Nobelio premija – šis atradimas išgelbėjo milijonus žmonių (Video)  ()

Spalio mėnuo – ne tik technologinių naujienų pristatymo, bet ir mokslinių apdovanojimų metas: kiekvienais metais šio mėnesio pradžioje įteikiamos prestižinės Nobelio premijos.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Pirmadienį, spalio 5 d. paskelbta fiziologijos ir medicinos premija, antradienį bus paskelbta fizikos, trečiadienį – chemijos, ketvirtadienį – literatūros, o penktadienį – taikos premijos. Visos šios premijos skiriamos laikantis 1895 paskelbto švedų chemiko, inžinieriaus, išradėjo, verslininko ir filantropo Alfredo Nobelio testamentu, ir teikiamos nuo 1901 metų.

Po savaitės, pirmadienį, bus įteikta ir 1968 metais Švedijos banko įkurta A. Nobelio atminimo Ekonomikos mokslų premija.

Premija už viruso atradimą

2020 m. Nobelio premija fiziologijos ir medicinos mokslo srityje paskirta trims mokslininkams už hepatico C viruso atradimą: amerikiečiams Harvey J. Alteriui ir Charlesui M. Rice'ui, o taip pat – britui Michaelui Houghtonui.

Hepatitas yra viena pagrindinė kepenų vėžio (ir kepenų transplantacijos) priežasčių, visame pasaulyje užfiksuota 70 milijonų susirgimų šiuo virusu, o per metus nuo jo miršta apie 400 000 žmonių.

Nobelio premijos komisijos teigimu, šis atradimas išgelbėjo milijonus žmonių ir turi nemažai bendro su šiandienine pandemine padėtimi, nes ligos sukėlėjo atpažinimas yra kritinis momentas kovoje su ja.

Atradimas buvo padarytas trim etapais: Harvey J.Alteris pacientų kraujyje aptiko dar nežinotą virusą, Michaelas Houghtonas 1998 m. klonavo virusą, kas leido kurti serologinius testus, o Charlesas M. Rice'as įrodė, kad tai yra ne šiaip koreliacija, bet susirgimą sukelia būtent hepatito C virusas.

 

Nobelio premijos laureatams skiriamas aukso medalis ir 10 milijonų Švedijos kronų (daugiau nei 955 tūkst. eurų) piniginis prizas, kurį laureatai pasidalina.

Skyrimo tvarka

Visas Nobelio premijų skyrimo ciklas prasideda dar prieš metus: rugsėjo mėnesį kvalifikuotiems nominuotojams išsiunčiama daugiau nei 3000 konfidencialių pakvietimų. Nominacijos priimamos iki sausio 31 dienos, o vasarį ir kovą Nobelio premijos komitetas sukviečia respektabilius tarptautinius ekspertus, kurie turi parengti įvertinimo ataskaitas. Liepą ir rugpjūtį (iki rugpjūčio vidurį) priimami įvertinimai, o rugsėjį Nobelio komitetas atrenka galimus kandidatus, kurie bus svarstomi Nobelio asamblėjoje. Fiziologijos ir medicinos laureatas renkamas balsavimu pirmąjį spalio pirmadienį, tą pačią dieną ir paskelbiamas laimėtojas, kuriam (ar kuriems) apdovanojimas įteikiamas per ceremoniją gruodžio 10 dieną.

Tačiau kaip yra paskelbusi ELTA, Stokholme įprastai rengiama Nobelio premijų įteikimo ceremonija šiemet pirmą kartą nuo 1944 metų nevyks – dėl koronaviruso pandemijos ją nuspręsta pakeisti televizijoje transliuojamu renginiu.

 

Įprastomis sąlygomis laureatai yra pakviečiami į gruodžio mėnesį Stokholme rengiamą iškilmingą ceremoniją, kurios metu jie atsiima medalius ir diplomus iš Švedijos karaliaus rankų. „Dabartinės aplinkybės ir tebesitęsianti koronaviruso pandemija reiškia, kad šie metai Nobelio premijų istorijoje yra unikalūs. Turime idėją medalius ir diplomus laureatams įteikti saugiai jų gimtosiose šalyse“, – teigiama Nobelio fondo pranešime.

Fondas taip pat sakė, kad tai greičiausiai bus įvykdyta „su ambasadų ar laureatų universitetų pagalba“. Liepą fondas paskelbė, kad po ceremonijos įprastai rengiamas banketas šiemet atšaukiamas, o visą savaitę iki ceremonijos vykstantys renginiai bus surengti „naujomis formomis“.

Premijų teikimo ceremonija, paskutinį kartą atšaukta tik 1944 metais dėl Antrojo pasaulinio karo, bus pakeista televiziniu renginiu, „kuriame šių metų premijų įteikimas bus supintas su medžiaga iš įvairių pasaulio dalių“.

Antrojo pasaulinio karo metu kai kurios premijos buvo neįteiktos, o kai kurių įteikimas buvo atidėtas, nors Švedija kare nedalyvavo. 1944 metų premijos buvo įteiktos 1945-aisiais, sakė Nobelio muziejaus istorikas Gustavas Kallstrandas.

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(2)
(0)
(2)

Komentarai ()