Nevyriausybinės organizacijos sunerimusios: COVID-19 vakcina gali pražudyti pusę milijono ryklių  ()

COVID-19 vakcina, dabar intensyviai kuriama net keliose laboratorijose, turėtų išlaisvinti pasaulį nuo šios pandemijos gniaužtų. Tačiau, kaip perspėja viena nevyriausybinė organizacija, ji taip pat gali pražudyti ir pusę milijono ryklių. Tik kaip šie du dalykai susiję?


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Juos sieja skvalenas - organinis junginys, komerciškai gaunamas išskiriant iš ryklių kepenų riebalų. Jis naudojamas kosmetikos gamybai, nes gali drėkinti ir apsaugoti odą. Tiesą sakant, pasak nevyriausybinės ryklių apsaugos organizacijos „Shark Allies“, 2,7 milijonai ryklių kasmet yra nužudomi būtent dėl kosmetikos gamybai reikalingo skvaleno. Daugybė gražiomis marketinginėmis nesąmonėmis papuoštų odos produktų, naudoja tą patį ryklių skvaleną su keliais nereikšmingais priedais.

Tačiau skvalenas reikalingas ne tik kosmetikai - jis naudojamas ir skiepų vakcinose. Pats savaime jis nuo nieko nesaugo. Skvalenas tiesiog stimuliuoja imuninę sistemą, pagerindamas vakcinų efektyvumą. Pasaulio Sveikatos Organizacija skaičiuoja, kad 1997-2008 metais skvalenas buvo naudojamas 22 milijonuose gripo vakcinų.

 

Ir dabar skvalenas gali būti naudojamas ir COVID-19 vakcinose. Nors ši medžiaga sutinkama ir kituose gyvuose organizmuose (žmogaus odoje, kai kurių paukščių skrandžiuose), komerciškai jis išgaunamas tik iš sužvejotų ryklių. Tai - prastos naujienos aštriadančiams vandenynų gyventojams, kurių populiacija sparčiai mažėja.

„Shark Allies“ ragina ieškoti alternatyvų. Anksčiau ar vėliau pasikliovimas mažėjančiais ryklių ištekliais atsisuks prieš mus pačius. Sintetinių ar augalinės kilmės skvaleno alternatyvų jau yra. Tiesą sakant, skaičiuojama, kad tik 5 iš dabar kuriamų ar testuojamų 193 COVID-19 vakcinų kandidatų naudoja skvaleną. Tačiau „Shark Allies“ teigia, kad tokios vakcinos pasirinkimas gali būti pražūtingas keliems šimtams tūkstančių ir taip nykstančių ryklių.

 

Rykliai žūva ne tik dėl kosmetikos ir vaistų. Jie taip pat gaudomi maistui ir dažnai atsitiktinai pakliūva į žvejų tinklus.

Aut. teisės: Technologijos.lt
(15)
(4)
(11)

Komentarai ()