Mokslininkai aptiko netikėtai tikslų metodą, kaip galima iš anksto prognozuoti COVID-19 protrūkius: pavojų parodė 7 dienomis anksčiau, nei tą sugebėjo medicininiai testai  ()

Kasdien imant mėginius iš Niu Heiveno srities (JAV) nuotekų valymo įrenginio, mokslininkams pavyko pastebėti COVID-19 užsikrėtimų augimą prieš septynias dienas dar iki tol, kol tai buvo patvirtinta remiantis įprastu miesto gyventojų testavimu.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Nuo kovo 19 d. tyrėjų grupė rinko mėginius iš nuotekų valymo įrenginių, aptarnaujančių Niu Heiveną, Ist Heiveną, Hamdeną ir kai kurias Vudbridžo dalis (miestai Konektikuto valstijoje). Mėginiuose matoma plitimo kreivė savo forma buvo panaši į patvirtintų atvejų, apie kuriuos buvo pranešta atlikus įprastus testus, kreivę – tačiau skirtumas tas, kad nuotekų tyrimo rezultatai pasirodė maždaug savaite anksčiau. Tyrimo rezultatai buvo paskelbti moksliniame žurnale „Nature Biotechnology“.

„Jei paimsite SARS-CoV-2 RNR kreivę iš nuotekų ir uždėsite ją ant kreivės, gautos iš atliktų testų, pamatysite, kad tendencijos yra labai panašios – tačiau mūsų gautoji pirmauja penkiomis ar net septyniomis dienomis, – sako Jeilio inžinerijos ir taikomųjų mokslų mokyklos (JAV) jaunesnysis chemijos ir aplinkos inžinerijos profesorius Jordanas Peccia. – Taigi, galime ne tik naudoti nuotekų kreivę tam tikroms epidemiologinių tyrimų sritimis, bet tai yra ir akivaizdžiai svarbiu rodikliu“.

 

Be J.Peccia’o, tyrėjų komandoje dar yra Jeilio Pasaulinės sveikatos instituto direktorius Saadas Omeras ir Visuomenės sveikatos profesorius Edwardas Kaplanas ir katedros pirmininkas bei epidemiologijos profesorius Albertas Ko. Projekte taip pat dalyvauja Konektikuto Žemės ūkio eksperimentinė stotis (CAES). Ten mokslininkas Dougas Brackney analizuoja kanalizacijos dumblo mėginius, kad nustatytų ir kiekybiškai įvertintų SARS CoV-2 viruso RNR.

COVID-19 plitimas bendruomenėje paprastai stebimas testuojant simptominius atvejus ir įvertinant teigiamų testų skaičių. Tačiau kol simptomai atsiras užsikrėtusiam, tad ir užkrėsti galinčiam asmeniui, gali praeiti iki penkių dienų – todėl norint sulėtinti jo plitimą, ankstesnis viruso nustatymas bendruomenėje gali būti labai svarbus.

Tyrimo rezultatai apima 10 savaičių laikotarpį nuo kovo 19 iki birželio 1 d. Dabar, rudenį tyrėjai žada ir vėl imti mėginius – taigi, jei vėl iškiltų susirgimų augimo tendencija, jie tikisi, kad nuotekų mėginiai tai parodys – galbūt gerokai anksčiau, nei nauji atvejai bus diagnozuoti testais.

 

Konkrečiai šiame tyrime mokslininkai renka dumblo mėginius, susidariusius, kai kietosios medžiagos komunalinėse nuotekose pirmiausia nusėda valymo įrenginiuose. J.Peccia teigia, kad dumblas yra ypač naudingas jų tikslams – nes iš jo gaunamas labai koncentruotas ir gerai išmaišytas mėginys – ir jau yra įrodyta, kad čia yra daugybė žmogiškųjų virusų.

S.Omeras pažymi, kad šis metodas gali turėti reikšmingą poveikį neturtingoms šalims, kurios negali užtikrinti stambaus masto gyventojų testavimo – nes gali padėti priimti sprendimus apie tam tikrų miesto dalių ar regionų uždarymą ar atidarymą. Tai nebrangus metodas ir labai panašus į tą, kuris naudojamas daugelyje neturtingų šalių tiriant poliomielito plitimą bendruomenėse. Pasaulio bankas išreiškė susidomėjimą ir netrukus rengiasi išbandyti programą keliuose miestuose Pietų Azijoje – kad sužinotų, ar tai pritaikytina didesnėms gyventojų grupėms.

Parengta pagal „Medical Xpress“.

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(3)
(0)
(3)

Komentarai ()

Susijusios žymos: