Nežemiškų civilizacijų ieškantys mokslininkai užfiksavo „intriguojantį signalą“ - atsklido iš Kentauro Proksimos sistemos  (1)

Radijo signalus iš nežemiškų šaltinių „medžiojantys“ astronomai, bandantys aptikti ženklų, jog egzistuoja mums nežinomos civilizacijos, fiksavo „intriguojantį signalą“, atsklidusį iš krypties, kurioje yra Kentauro Proksima – Saulei artimiausios žvaigždės sistema, rašo „The Guardian“.


Visi šio ciklo įrašai

  • 2020-12-22 Nežemiškų civilizacijų ieškantys mokslininkai užfiksavo „intriguojantį signalą“ - atsklido iš Kentauro Proksimos sistemos  (1)

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Tyrėjai vis dar analizuoja duomenis ir ruošia mokslinę publikaciją, todėl jų turima informacija kol kas nėra paviešinta. Tačiau yra žinoma, kad 2019 m. balandį ir gegužę Parkso teleskopu Australijoje buvo užfiksuotas siauros juostos, 980 Mhz dažnio radijo bangų signalas.

Parkso teleskopas priklauso 100 mln. JAV dolerių vertės „Breakthrough Listen“ projektui, kurio tikslas – „klausytis“ radijo signalų iš technologinių šaltinių, esančių ne mūsų Saulės sistemoje. 980 MHz signalas buvo užfiksuotas tik kartą ir daugiau nebepasikartojo. Dažnis yra svarbus, nes, kaip nurodo leidinys „Scientific American“, šis dažnių ruožas paprastai nėra naudojamas žmonių sukurtų skraidančių aparatų ir palydovų.

„Breakthrough Listen“ neįprastus radijo signalus aptinka ganėtinai dažnai – jie atsklinda ir iš antžeminių šaltinių, ir iš natūralių šaltinių Saulės sistemoje bei už jos ribų: radijo bangų yra daug ir iš įvairių šaltinių.

Tačiau konkrečiai šis signalas, apie kurį eina kalba, panašu, atkeliavo tiesiai iš Kentauro Proksimos sistemos, esančios „vos“ už 4,2 šviesmečių nuo Žemės. Panašu, kad šiam signalui stebėjimo metu buvo būdingas ir nedidelis poslinkis – maždaug toks, kokį galėtų sukelti planetos judėjimas. Ties Kentauro Proksima sukasi viena iš žinomų egzoplanetų, kuri yra apie17 proc. masyvesnė už Žemę ir vienas žinomas dujinis gigantas.

 

„The Guardian“ straipsnio pagrindas yra neįvardintas šaltinis, kuris, panašu, turi tiesioginę prieigą prie analizuojamo signalo. Jis sakė: „Tai yra pirmas rimtas kandidatas į nežemiškos civilizacijos signalą nuo garsiojo „Oho! Signalo“, kuris buvo užfiksuotas 1977 metais ir taip pat pasižymėjo savitu technologiniu parašu“.

Tačiau leidinys įspėja, kad signalo šaltinis labai gali būti ir įprastinės, niekuo nestebinančios kilmės.

Tokie įprastesni signalo šaltiniai galėtų būti ir kometa ar jos vandenilio debesis – toks pats, kokiu iš esmės galima paaiškinti ir „Oho! Signalą“.

Pensilvanijos valstybinio universiteto (JAV) mokslininkė Sofia Sheikh, kuri vadovauja „Breakthrough Listen“ signalų analizei, neslėpė savo susijaudinimo. „Tai yra pats įdomiausias signalas, kurį užfiksavome „Breakthrough Listen“ projekto vykdymo metu, nes dar neturėjome jokio kito signalo, kuris būtų įveikęs tiek daug mūsų filtrų“, – leidiniui „Scientific American“ sakė S.Sheikh, pridūrusi, kad šiuo metu oficialus šio signalo įvardinimas yra BLC1 – „Breakthrough Listen Candidate 1“.

 

Vienas iš didžiausių sunkumų, būdingų nežemiškų technologinės kilmės signalų paieškai, yra tas, jog niekas nežino, kokiu būdu gali bendrauti nežemiškų civilizacijų atstovai ir niekas nežino viso natūralių radijo signalų Visatoje sąrašo. Taigi, kai užfiksuojami signalai, kurie gali atrodyti kaip sukurti technologinių šaltinių ir kuriems nėra akivaizdžių natūralių paaiškinimų, labai vilioja noras daryti išvadą, kad čia jau tikrai ateiviai signalizuoja.

Kol kas šio tyrimo mokslinio tyrimo duomenys nėra paviešinti it tikėtina, kad net tada, kai rezultatai bus vieši, jie nepateiks aiškios ir tvirtos išvados – lygiai kaip buvo ir „Oho! Signalo“ atveju.

Aut. teisės: 15min.lt
(22)
(2)
(20)

Komentarai (1)