Imunologijos ekspertas tiesiai šviesiai: nebūkite naivūs, vakcina neapsaugos nuo COVID-19, net jei paskiepytumėte visus pasaulio gyventojus - kaip tai gali būti ir kokia tuomet tikroji nauda iš vakcinos?  (1)

Trejybės koledžo Dubline mokslininkas imunologas ir biochemikas Kingstonas Millsas norėtų nuraminti žmonių entuziazmą dėl COVID-19 vakcinų. Jo nuomone, gali būti, kad net paskiepiję absoliučiai visus pasaulio gyventojus neatsikratytume šio viruso.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Ir ne, Millsas nėra nusiteikęs prieš vakcinas. Tiesiog jam nepatinka žmonių entuziazmas ir labai išpūsti pareiškimai apie visus išgelbėsiančias vakcinas. Taip tiesiog nebus, vakcinos taip neveikia ir net paskiepiję labai daug žmonių apie COVID-19 pamiršti negalėsime.

Savaime aišku, kad paskiepyti visus pasaulio gyventojus yra tiesiog nerealu. Tačiau Millsas teigia, kad tai net nepakeistų paties fakto, kad COVID-19 niekur nedings. Net jei vakcina būtų sėkmingai suleista visiems pasaulio gyventojams, COVID-19 ir toliau plistų.

Kingstonas Millsas teigia, kad pasaulio imunologai tiesiog nėra įsitikinę, ką gali dabar platinamos vakcinos. Tikėtina, kad jos nestabdo viruso plitimo, bet tiesiog sumažina jaučiamų simptomų tikimybę. Tai yra, mokslininkai mano, kad net ir paskiepyti žmonės gali būti infekuoti ir net platinti virusą, net jei patys nejaus stipresnių simptomų. Aišku, vakcinų pagrindinis tikslas yra žmonių gyvybių gelbėjimas, o tai galėtų būti pasiekta net jei vakcinos nestabdys viruso plitimo.

 

Ir tai net nėra naujiena. Hepatito B vakcinos, pavyzdžiui, nestabdo ligos plitimo - tiesiog apsaugo paskiepytąjį nuo simptomų. Jei taip veiks ir COVID-19 vakcinos, ši liga išliks visuomenės sveikatos problema ir pasibaigus pandemijai. Ir tai svarbu suvokti.

Įsivaizduokite, kad COVID-19 skiepai neapsaugo nuo infekcijos, bet tiesiog užkerta kelią simptomams. Tai reiškia, kad virusas plis toliau ir šokinėdamas per žmones suras tuos, kurie nebuvo paskiepyti. Kitaip tariant, didžiulis entuziazmas, lydintis COVID-19 vakcinas, gali būti nepamatuotas. Anglijos epidemiologė Susan Hopkins vakcinavimo efektus apibendrino paprastai - „manau, kad virusas išliks“.

 

Kita vertus, Millsas teigias, kad net jei tokie įtarimai bus patvirtinti, COVID-19 vakcinos vis tiek padės sugrįžti į normalų gyvenimą. Ligoninės nebebus perpildytos, todėl ir viešas gyvenimas po truputį nedrąsiai sugrįš į senas vėžes.

Aut. teisės: Technologijos.lt
(47)
(2)
(45)

Komentarai (1)