Nesudėtingi mitybos specialistės patarimai: padės numesti svorio ir apsisaugoti nuo lėtinių ligų  ()

Pasak gydomosios mitybos specialistės Ingridos Kuprevičiūtės, keisti savo gyvenseną į sveikesnę ir atsikratyti nereikalingų kilogramų reikia mažais žingsniais ir po truputį. Tokie pokyčiai padės ne tik numesti svorio, bet ir apsisaugoti nuo įvairių lėtinių ligų.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Apie tai mitybos specialistė kalbėjo Žinių radijo laidoje „Sveikatos misija“.

Puikios sąlygos progresuoti lėtinėms ligoms

Karantinas, kaip laidoje pasakojo I. Kuprevičiūtė, sukuria maksimaliai geras sąlygas progresuoti lėtinėms ligoms.

„Taip yra dėl didelio fizinio neaktyvumo, kuris kelia uždegiminius procesus. Beveik visos lėtinės ligos yra sąlygotos uždegiminių procesų. Mažai judame, nes bijome išeiti ar saugome kitus, o tai kelia uždegimą“, – sakė pašnekovė.

Dar viena problema – mūsų mityboje dažnai vyrauja paprastieji angliavandeniai, o jei žmogui bloga nuotaika, kad save nuramintų, jis valgo dar daugiau saldumynų. Toks maistas irgi stipriai kelia uždegiminį procesą.

„Gauname nedaug saulės spindulių, dėl to vitamino D trūkumą gali turėti labai daug lietuvių. O vitamino D trūkumas, ypač autoimuninėms ligoms, yra kritiškai svarbus“, – kalbėjo I. Kuprevičiūtė.

Įdomu tai, kad COVID-19 liga ir nutukimas yra itin pavojingas duetas. Mat kardiologų teigimu, didžiausios komplikacijos sergant COVID-19 būna tiems žmonėms, kurie turi metabolinių sutrikimų, pavyzdžiui, nutukimą, antro tipo diabetą.

 

Tad tai dar viena priežastis pasukti link sveikesnio gyvenimo.

Pradėti nuo miego režimo ir vandens

Keisti gyvenimą, pasak mitybos specialistės, galima nuo labai elementarių dalykų. Pavyzdžiui, pradėti miegoti pakankamai, atkreipti dėmesį į tai, kada nueiname miegoti, kiek valandų miegame. Mat miego kokybė sveikatai ir net svoriui yra itin svarbi.

„Taip pat pastebėti, ar būnate lauke kasdien bent 15 minučių, kiek laiko per dieną sėdite. Sėdėjimas yra prilyginamas rūkymo žalai. Nepamiršti vartoti pakankamai vandens, kad kraujas nebūtų per tirštas. Kai trūksta vandens, lėtėja medžiagų apykaita, gali greičiau augti svoris. Be to, jei kraujas tirštas, bet koks virusas greičiau prikibs“, – patarė I. Kuprevičiūtė.

Daugelio žmonių mityboje, kaip pastebėjo Žinių radijo pašnekovė, trūksta daržovių ir jų įvairumo. Neretai valgome agurkus, pomidorus, galbūt kartais dar kopūstus, burokėlius. Tačiau tokio daržovių raciono neužtenka – reikia valgyti daugiau lapinių daržovių, brokolių, žiedinių kopūstų, svogūnų, česnakų ir panašiai.

„Pradėti nuo visiškai paprastų dalykų. Kuo daugiau gaminti namuose patiems, stengtis, kad prie kiekvieno patiekalo būtų daržovių. Jas galima valgyti ir pusryčiams. Pusryčiai nebūtinai turi būti košė, tai gali būti ir salotos, trinta sriuba. Mes tiesiog prie to nepratę. Tad reikėtų didinti suvartojamų daržovių kiekį“, – sakė I. Kuprevičiūtė.

Antra, patiekalai turi būti subalansuoti

 

„Ką dažnai matau, kokią klaidą daro žmonės, tai būna dideli angliavandenių šaltiniai, bet nebūna įtraukta riebalų ir baltymų. Pavyzdžiui, išsiverda avižinę košę, tai yra angliavandeniai, pasaldinimui įdeda dar razinų, o tai irgi angliavandeniai.

Kas tada išeina – gauname puikią situaciją augti svoriui, nes po tokio patiekalo labai greitai pakyla cukraus. Geriau įdėti riešutų ar riešutų sviesto, galbūt ir paprasto sviesto. Kitaip labai greitai išalksime. Anksčiau, kai rytais valgydavau daug košių, atrodydavo, kad alkanesnė esu pavalgiusi, nei nevalgiusi nieko“, – kalbėjo pašnekovė.

Dėl to reikia užtikrinti, kad patiekale būtų ne tik angliavandeniai, bet ir kitos maistinės medžiagos. Baltymų šaltiniai yra mėsa, žuvis, kiaušiniai, pieno produktai, riebalų – alyvuogės, alyvuogių aliejus, riešutai, sėklos, avokadai ir t.t.

 

Mažinkite gaiviųjų gėrimų vartojimą. Šios skystos kalorijos, pasak mitybos specialistės, yra vienos pačių blogiausių kalorijų, kokias gali gauti žmogus.

„Stebiu, ką perka žmonės parduotuvėse. Labai dažnai perkami gaivieji gėrimai, kurie padeda kauptis riebalams aplink juosmenį. Tai limonadai ir sultys“, – kalbėjo mitybos specialistė.

Taigi, šaldytuve nereikėtų bijoti produktų įvairovės, o ypač – įvairesnių daržovių. Taip pat verta turėti ir uogų.

Dar vienas patarimas: nenorite persivalgyti nesveikų kaloringų produktų – tiesiog stenkitės jų nepirkti. Tai ypač pravers ir tiems, kurie turi vaikų.

„Niekada vaikas nepasiims traškučių, jei jų namuose nebus. Jei jie yra, vadinasi, tai ne vaiko problema, juos kažkas nupirko. Užkandžių gali būti, bet sveikų. Tų pačių riešutų padėti ant stalo, sėklų, pripjaustyti daržovių ir padaryti užtepėlių. Keisti visiems įpročius. Ką aš visada sakau savo dukrytei: gali nevalgyti, bet tik paragauk, o jei nepatiks – nevalgyk. Ir kartais tikrai užtenka tik paragauti“, – sakė I. Kuprevičiūtė.

Aut. teisės: Žinių Radijas
Autoriai: Vitalija Jankauskaitė-Milčiuvienė
(7)
(3)
(4)

Komentarai ()