Pelkėje surastas įspūdingas senovinis aukso dirbinys: „tikriausiai atliko kulto funkciją“  ()

Archeologai, kasinėdami 3 000 metų senumo gyvenvietę Austrijoje, aptiko auksinį dubenį, kurio apačią puošia Saulės atvaizdas.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

„Dubens apačioje pavaizduotas Saulės diskas su vienuolika spindulių“, – pasakoja Vokietijos bendrovės „Novetus“ archeologas Michalas Sipas, vadovaujantis kasinėjimams. Pasak jo, dubenį pagaminęs amatininkas (ar amatininkai) taip pat ratu išdėstytais taškais bei ratilais papuošė ir indo išorę.

Trapus dubuo suformuotas iš aukso skardos ir „tikriausiai atliko kulto funkciją“, spėja archeologas.

Mokslininkai Europoje žino apie 30 panašių dubenų, tačiau „tai pirmas tokio tipo radinys Austrijoje ir antrasis į rytus nuo Alpių linijos“, – leidiniui „Science in Poland“ sakė M.Sipas. Jis pažymėjo, kad šie dubenys buvo gaminami dabartinės Vokietijos, Skandinavijos ir Danijos regionuose.

 

Beveik 20 cm skersmens dubuo yra šiek tiek didesnis už žmogaus ranką. Tačiau jis labai negilus – vos 5 cm aukščio. Atlikus analizę paaiškėjo, kad indą sudaro apie 90 proc. aukso, 5 proc. sidabro ir 5 proc. vario, ir dabar mokslininkai tikisi išsiaiškinti, iš kur buvo gauta šių medžiagų žaliava.

Dubuo nebuvo vienintelis įsimintas artefaktas, rastas šioje vietoje. Kartu su dubeniu rastos dvi apyrankės, pagamintos iš susuktų auksinių vielų, prie kurių vis dar prilipusios organinės liekanos – galbūt medžiagos audinio ar odos. Komanda atlieka DNR tyrimus ir bando nustatyti, kokios tiksliai tai liekanos.

 

Dubuo buvo rastas prie vieno iš bronzos amžiaus gyvenvietės namų sienos, teigia M.Sipas ir patikslina, kad gali būti, jog dubuo buvo apvyniotas aukso vielutėmis ir sąmoningai padėtas šioje vietoje – galbūt per religinę ceremoniją, skirtą pagerbti Saulei.

Gyvenvietė šioje vietovėje buvo įkurta dar prieš pradedant naudoti raštą, todėl sunkiau nustatyti, kam tiksliai dubuo galėjo būti naudojamas. Priešistorinė gyvenvietė yra po dabartiniu Ebreichsdorfo miestu Austrijoje, o kasinėjimai atliekami prieš šioje vietoje statant traukinių stotį.

Archeologai kasinėjimų metu į pietus nuo gyvenvietės esančioje dabar jau išdžiūvusioje teritorijoje, kuri kadaise buvo pelke, taip pat rado beveik 500 bronzinių daiktų, įskaitant durklus, smeigtukus ir peilius. Nė vienas iš šių daiktų nėra sugadintas – o tai reiškia, kad pelkė nebuvo naudojama kaip sulūžusių daiktų sąvartynas.

 

Greičiausiai šie bronziniai daiktai buvo įmesti į vandenį per apeigas, teigia M.Sipas. Baigus kasinėjimus, vietovė bus grąžinta Austrijos federaliniams geležinkeliams, o atrastas auksinis dubuo netrukus bus eksponuojamas Vienos meno istorijos muziejuje.

Parengta pagal „Live Science“.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(12)
(0)
(12)

Komentarai ()