Žmonės iš tiesų gali jausti kito skausmą (8)
Mokslininkai nustatė, jog maždaug kas trečias žmogus, matydamas kito kančią, iš tiesų gali jausti fizinį diskomfortą.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Šis atradimas gali padėti paaiškinti, kodėl kai kurie žmonės gali geriau įsijausti į kito žmogaus kančias nei kiti, rašo telegraph.co.uk.
Didžiosios Britanijos Birminghamo universiteto psichologas Stuartas Derbyshire atliko bandymą su 123 universiteto studentais. Jiems buvo rodomi vaizdo įrašai ir fotografijos, kuriuose įamžinti skausmą patiriantys pacientai ir sporto žvaigždės.
Vaizdo įraše buvo užfiksuota, kaip futbolininkas susilaužo koją, tenisininkas išsinarina kulkšnį ir kaip pacientui į ranką leidžiami vaistai.
Visi studentai tvirtino, jog jie „emociškai sureagavo“ į bent vieną pamatytų vaizdų – pajuto liūdesį, pasibjaurėjimą ar baimę. Tačiau trečdalis tvirtino pajutę tikrą skausmą toje pačioje kūno dalyje, kaip ir matyti žmonės.
Kai kurie pajuto dilgčiojimą ar gėlimą, kiti – smarkų ar veriantį skausmą. Kai kurių skausmas buvo greitai praeinantis, o kitiems jis truko keletą sekundžių.
Vaizdas, kuriame matyti su akivaizdžiai sulaužyta koja bėgantis atletas, studentams sukėlė daugiausia fizinio skausmo, žurnale „Pain“ teigia mokslininkas.
Vėliau dešimties ypač jautrių studentų buvo paprašyta pakartoti eksperimentą, o jų smegenys tuo metu buvo skenuojamos funkciniu magnetinio rezonanso aparatu.
Mokslininkai nustatė, jog žiūrint į skausmą keliančius vaizdus, veikė tos smegenų dalys, kurios susiję su emocijomis. Tačiau tų studentų, kurie teigė jautę fizinį skausmą, smegenyse aktyviau veikė ir su skausmo valdymu susijusios dalys. O tai leidžia teigti, jog jų potyriai buvo tikri.