Elektros energiją generuojančios durys (2)
Stiprėjant atsinaujinančių energijos šaltinių madai, gimsta vis daugiau naujų ir originalių idėjų, iš ko būtų galima išgauti energija. Saulė, vėjas, vanduo – visa tai jau savaime suprantama, tačiau dabar jau nusitaikoma net ir į žmogaus išeikvojamą energiją, kuri tiesiog išspinduliuojama į aplinką. Štai vieną iš tokių idėjų kaip konvertuoti į elektrą žmonių išnaudojamą energiją durims atidaryti, pateikė Niujorko dizainerių studija Fluxxlab.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Spendžiant pagal panašių projektų bumą, tai ne paskutinė idėja, kur bus galima pritaikyti žmogaus energiją. Tuo labiau, jog ir tokių projektų prigalvotą visa aibė. Pirmiausia projektuotojai panoro išnaudoti sportuoti mėgstančių žmonių iššvaistomą energiją. Taip sporto klubas Hong Kong'e prie savo treniruoklių prijungė baterijas, kuriomis surenka sportuojančių žmonių generuojamą energiją, ir šią energiją panaudoja patalpoms apšviesti. Tačiau ši energija gali būti skirta ir labiau egzotiškesniems tikslams – kad ir superkompiuterių maitinimui.
Kalbant apie egzotinius sprendimus, galima prisiminti savadarbį įtaisą, skirta telefonų akumuliatorių pakrovimui ir sugebantį elektros energiją gaminti iš ritmingo žmogaus plaučių darbo.
Taip pat galima prisiminti prancūzų mokslininkų ir inžinierių bandymus elektros energijos gamybai panaudoti lietaus lašų kinetinę energiją. Tuomet kai kurie skaitytojai siūlė panašų principą panaudoti didmiesčių šaligatviuose, kur vyksta intensyvus judėjimas. Pasirodo, japonams tokia idėja irgi atėjo į galvą ir jie netgi atliko realius eksperimentus traukinių stotyje. Įėjimas į stotį buvo padengtas specialiomis pjezoelektrinėmis grindimis, kurios nuo mechaninio poveikio generuodavo tam tikrą elektros kiekį. Na ir kaip gi tokiai sistemai sekėsi realybėje?
Tenka konstatuoti, jog „stebuklų“ tokia sistema nepadaro. Nors japonai pasikuklino ir tyrimo rezultatų nedetalizavo (kad nelabai buvo kuo pasigirti), tačiau buvo paskelbta, jog per vieną dieną tokios grindys vidutiniškai prigeneruodavo 1 vatvalandę energijos. Tokio energijos kiekio pakanka tik tam, jog 60W lemputė šviestų 1 minutę. Visgi, japonai labai nenusiminė ir pareiškė, jog tokie rezultatai nereiškia, jog sistema visiškai nepritaikoma. Jeigu generuojančios grindys būtų įrengtos visose stotyse ir stambiuose prekybos centruose, tai bendru mastu susidarytu pakankamai apčiuopiamas energijos kiekis.