Voras vegetaras maitinasi akacijomis (Video)  (1)

Mokslininkai aprašė vorą, kuris maitinasi beveik išimtinai augalais. Tai pirmas toks voras – kitos 40 tūkst. žinomų rūšių pirmenybę teikia medžioklei.


Bagheera kiplingi, aptinkamas Centrinėje Amerikoje ir Meksikoje, maistui renkasi akacijas, teigiama žurnale „Current Biology“ publikuotame tyrime.

Augalėdis voras buvo nufilmuotas didelės raiškos kamera. BBC pateikia vaizdo medžiagą, kurioje matyti, kaip jis išsisukinėja nuo agresyvių skruzdėlių, kad galėtų ramiai pasimaitinti akacijų lapais.

Judrus voragyvis, kurio ilgis siekia 5-6 milimetrus, mėgsta akacijų lapų kraštelius, kurie yra gausūs baltymų, tačiau tam, kad juos pasiektų, pirma turi prasiskverbti pro skruzdes, gyvenančias šių medžių kamienų ertmėse.

Skruzdes ir akacijas sieja tarpusavio nauda: nuo seno žinoma, kad skruzdėlės saugo medžius nuo kenkėjų, būriais užpuldamos bet kurį įsibrovėlį, o už tai pačios maitinasi maistingaisiais lapais.

Tačiau gudrus Bagheera kiplingi rado būdą, kaip pergudrauti tokią simbiozę.

Vienas iš studijos autorių, profesorius Robertas Curry`is iš Villanovos universiteto Pensilvanijoje, BBC teigė, jog šie vorai patys apsigyveno ant akacijų, tačiau pačiuose senų lapų pakraščiuose, kur skruzdėlės beveik nepasirodo, nes ten beveik nėra maisto.

Kai išalksta, jie tiesiog patraukia link jaunesnių lapų, kartu pasiruošę galimai skruzdžių atakai.

„Jie laukia spragos: stebi, kaip skruzdės juda aplink, ar jų nėra vietoje, į kurią jie ruošiasi prasmukti. O tada jie puola, čiumpa vieną gabalėlį ir, laikydami nasruose, sprunka. Tada pasitraukia į skruzdėlių nesaugomą augalo dalį, kur maitinasi“, – pasakojo R. Curry`is.

Bagheera kiplingi turi aštrų regėjimą, yra greitas ir guvus.

Voro vegetariškas racionas pirmą kartą pastebėtas Kosta Rikoje 2001 metais, vėliau vėl stebėtas 2007-aisiais. Po to stebėtojai susivienijo, kad pirmą kartą aprašytų vorą „Current Biology“ leidiniui.

R. Curry`is teigė buvęs smarkiai nustebintas, kai išsiaiškino neįprastą voro elgesį. „Tai vienintelis žinomas voras, kuris sąmoningai renkasi vien augalus“, – aiškino jis.

Kai kurie vorai retkarčiais papildo savo racioną trupučiu nektaro ar žiedadulkių, tačiau Bagheera kiplingi yra beveik išimtinai vegetaras, nors retais atvejais suėda ir pasitaikiusią skruzdės lervą.

Anot R. Curry`io yra ne viena priežastis, kodėl voras nuo mėsos perėjo prie augalų. „Konkurencija tropikuose yra gana aštri, todėl visuomet yra privalumų, kai darai tai, ko kiti dar nedaro“, – teigė jis.

Be to, anot tyrėjo, lapai yra nejudrus ir užtikrintas maisto šaltinis, kurio nereikia persekioti ir medžioti – akacijų lapai nenukrinta ištisus metus ir jie neturi jokios cheminės medžiagos, kurią naudotų apsaugai, nes juos saugo skruzdės.

Aut. teisės: lrt.lt
lrt.lt
(0)
(0)
(0)

Komentarai (1)