Neįtikėtini lietuviškų lazerių sugebėjimai  (0)

Vilniaus universitete (VU) esantis galingiausias lazeris Lietuvoje pasižymi savybėmis, kurių gali pavydėti net šios srities ekspertai užsienyje.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Femtosekundžių tikslumu veikiantis įrenginys leidžia atlikti unikalius tyrimus ir suteikia neįtikėtinas galimybes – pavyzdžiui, juo įmanoma ant plauko išgraviruoti žodį ar figūrą.

Lazeriniame komplekse „Naglis“ įrengtos kelios modernios mokslinės laboratorijos su skirtingais lazeriais ir moksline įranga. Centro darbuotojų pasididžiavimas – didelės energijos ir didelio pasikartojimo dažnio lazerinė sistema. Jos išskirtinis bruožas – ypatingai trumpa, femtosekundinė (tai yra milijardosios sekundės dalies milijonoji dalis) lazerio žybsnių trukmė.

VU Lazerinių tyrimų centro vedėjas Valdas Sirutkaitis LRT radijo laidai „Žinių amžius" teigė, kad, nors tai nėra galingiausias lazeris visame pasaulyje, jis suteikia išskirtines galimybes tiek mokslo darbuotojams, tiek mūsų šalyje veikiančioms įmonėms. Mat lazerių tyrimuose svarbu ne tik galia – kuo trumpesni impulsai, tuo tikslesnius matavimus įmanoma atlikti.

Centro docentas, įmonės „Lidaris“ direktorius Andrius Melninkaitis antrino, kad komplekse „Naglis“ atliekami medžiagų tyrimai leis sukurti naujas technologijas, kurios ne tik turės praktinę naudą, bet ir taps paskata kurtis naujoms įmonėms.

„Įprastu lazeriu negalima išgraviruoti jūsų vardo ant plauko. Su tokiu itin tiksliu trumpų impulsų lazeriu galima ne tik vardą išgraviruoti, bet ir žmogaus figūrą“, – teigė A.Melninkaitis. Primename, kad žmogaus plauko skersmuo siekia nuo 17 iki 181 mikrometro.

Toks tikslumas suteikia unikalias galimybes, kurias galima pritaikyti įvairiose srityse – medicinos (organų implantų gamyba, ligų tyrimai ir diagnostika), aukštųjų technologijų, pramonės ir kt.

VU Lazerinių tyrimų centras buvo kuriamas penkerius metus. Jo statyba ir keturių laboratorijų įkūrimas kainavo 12 mln. litų. Pernai atidarytame lazeriniame komplekse „Naglis“ kuriami ypač didelės galios lazeriai, kurie generuoja labai trumpus impulsus. Centre kuriamus lazerių kompleksus perka stambūs užsienio šalių lazerių centrai, įsikūrę Vengrijoje, Čekijoje, Prancūzijoje.

Komplekse plėtojamos rentgeno generavimo ir atosekundinės fizikos, terahercinės spinduliuotės generacijos dujose, ultrasparčiosios spektroskopijos, lazerinės nanofotonikos, optinių elementų pažeidimų tyrimų ir parametrinių reiškinių mokslinės kryptys. „Nagliu“ gali naudotis ne tik mokslo, bet ir verslo organizacijos.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: lrt.lt
lrt.lt
(46)
(1)
(45)

Komentarai (0)