Komentarai Prisijungti
Viršuje: Seniausi | Naujausi
Anonymous 2008-03-07 21:37
patiko straipnis Labiausiai nustebino tokie perduodami informacijos kiekiai
Anonymous 2008-03-07 22:33
Mane tai labiausia nustebino, kad tokio superšiuolaikinio įrenginio perduotiems duomenims užrašyti naudojamos magnetinės juostos.
Anonymous 2008-03-08 01:15
Eh, tikiuos viskas vyks pagal numatytus planus ir be didžiulių nesklandumų.. Puikus straipsnis.
Anonymous 2008-03-08 02:09
nekantriai laukiu rezultatu labai idomu kaip ten viskas gaminsis. dzy. man isvis yra nesuvokiama tokie irenginiai. jei dar juos galima vadinti irenginiais
Anonymous 2008-03-08 02:30
Smagu matyti, kad viso pasaulio mokslininkai susivienijo bendram tikslui
Anonymous 2008-03-08 11:09
Niekas net rimtai nepagalvoja, kad su tokiais savo greitintuvais ir eksperimentais galima netycia ir juodaja skyle zemeje issukti. Tada jau butu saukstai po pietu.
Arteja apokalipse..
Anonymous 2008-03-08 11:50
Skylių profesoriai - marš pas mamytes literatūros skaityti!
ligonis 2008-03-08 12:32
jo... kas 2s po 1PB informacijos gaus. tai uztektu pusvalandzio ir mokslininkam nagrinejimo iki ausu.
magnetines juosteles tikrai nustebino. bet, kai pagalvojau kiek HDD ar DVD reiketu tokiem informacijos kiekiam...
Anonymous 2008-03-08 12:46
o kiek magnetiniu juosteliu reikes :d
Anonymous 2008-03-08 15:00
Magnetines juosteles yra geriau uz dvd, siuo atveju, del to kad ienformacija taip saugoti yra patikimiau. Na, bent jau taip teisinasi, tie kurie jas naudoja....
Smėlis 2008-03-08 16:53
svarbių duomenų back-up kopijos net ir dabar daromos į juostas. nesu gilinęsis, tačiau regis tai yra kur kas greitesnis būdas, taip pat naudojant tarkim serverio back-up darymui, juostos paprasčiausiai patikimesnės transprotavimo metu.
na, bet čia manau kitos priežastys.
Anonymous 2008-03-08 18:30
Pagaliau issamus steaipsnis sia tema. Dekui. Lauksim naujienu
Anonymous 2008-03-08 19:49
mokslininkai neapskaičiavo jėgų, kurios veikia magnetus, šiems praradus superlaidumą. Kyla klausimas: ko jie dar neapskaičiavo..? O gal? Nors pats irgi manau, kad to nebus.
Anonymous 2008-03-09 00:32
super straipsnis, super , jei cia tik vertimas
Anonymous 2008-03-09 12:38
O kodėl uždarė tą didyjį elektronų ir pozitronų priešpriešinių srautų greitintuvą..? Jis kaip jau nebetinkamas pasidarė ar jau viską iš jo sužinojo, ką buvo galima sužinot..? O beje negali būt taip, kad galbūt pati naudingiausia informacija bus atmesta ją filtruojant, nes filtravimas vyks, kaip supratau, atsižvelgiant į tokius bendrinius dėsnius, nors net neįsivaizduoja niekas, kas turėtų būt pasiekus tokius energijos lygmenis...
Anonymous 2008-03-09 12:53
Pratesiant Nerijaus mintį - kaip apskritai veikia dalelių detektoriai, jei pačios dalelės yra teorinės ir jų niekas dar eksperimentiškai nebuvo "pačiupinėję"? Tai iš kur žinoma, jog štai tokie detektoriai šais daleles tikrai aptiks? Ir kaip mokslininkai atsirinks, kur kokios dalelelės signalas? Kažkaip tais labai jau miglotos perspektyvos - labai jau didelis galimų rezultatų interpretavimo klaidų kiekis ar aš tiesiog kažko nesuprantu?
Andrius.V 2008-03-09 12:58
Na, LEP buvo naudojamas 11 metų, juo buvo patikslintos kai kurių elementariųjų dalelių masės ir t.t. Ir galbūt būtų naudojamas ir toliau, tačiau kažkur tai reikėjo statyti LHC, o surasti panašią "seismiškai ramią" vietą, vėl iškasti tunelį ir jame įrengti LHC būtų kainavę didžiulius pinigus. O be to, su LHC gi žymiai didesnes energijas gaus (kur max 209 GeV iš elektrono/pozitrono, ir kur 7 TeV iš protono)
O dėl filtravimo - kitaip negalima. Tiesiog dar nėra tokių galimybių absoliučiai viską išsaugoti ir išanalizuoti. Tuomet vien duomenų analizė užtruktų labai ilgus metus. Manau neverta vien dėl to labai jaudintis, juk mokslininkai siekia labiau patvirtinti teorijas, o tik po to galbūt rasti kažko naujo. Įvykių modeliai buvo sudarinėjami tikrai ilgai ir kruopščiai. Galų gale, pagrinde bus atmetama informacija ta, kuri jau žinoma (sukaupta per praėjusius keliasdešimt metų), o fiksuojama tik kažkas neįprasto.
Aš net neįsivaizduoju, kaip atrodo ta programinė įranga ir kaip vyko jos kūrimo ir vystymo procesas... Kažkas nerealaus
Andrius.V 2008-03-09 13:21
Kaip jau minėjau, bus siekiama patvirtinti ir patikslinti teorijas. Taigi, vienintelė ieškoma ir kol kas dar "teorinė" dalelė, dėl kurios čia visi ir alpsta, yra Higso bozonas. Standartinis modelis vystomas jau ilgus metus, jo aprašomos dalelės iki šiol rastos panašiu būtu, kaip ir bus daroma dabar: tai ilgas ir sunkus kelias fiziką ir jos pagalbininkę fiziką. Yra analizuojami jau turimi duomenys, keliamos teorijos, pasitelkiama statistinė fizika. Visa tai "suplakama" į vieną ir iškeliamas galimas kokios nors dalelės aptikimo kelias. T.y. tarkim bus sudurtos dvi tam tikrų energijų dalelės, o pagal užfiksuotus skilimo produktus galima bus teigti, kad rasta norima dalelė.
Na, gal nelabai aiškiai pasakiau, tai pakartosiu. Tarkim, turim dvi kokias nors žinomas daleles ir vieną hipotetinę, iškeltą teoriškai. Dažniausiai tas teorinis iškėlimas yra tarsi jau aptiktų dalelių keliama sąlyga. Tada mokslininkai kelis metus prasėdi prie tos dalelės aptikimo modelio kūrimo. Jie išanalizuoja visus galimus dalelių skilimo modelius, žinant jų energijas ir pan. Pvz., susidūrus dviems dalelėms, susikurs ta ieškoma hipotetinė, bet dėl tam tikrų priežaščių ji dar tam tikru būdu suskils į kelias žinomas. Tai va, jeigi toks modelis bus užfiksuotas greitintuvo dalelių detektoriuje, laikoma, kad ieškoma dalelė atrasta, nors ir neužfiksuota "tiesiogiai". Yra dalelių, kurių tiesiog neįmanoma "pačiupinėti", nes jos egzistuodamos vienos yra itin nestabilios, todėl iš akrto jungiasi su kitom, ar skyla į kitas komponentes.
Taip ir su Higso bozonu. Apie jo egzistavimą idėją P.Higsas su kolegom iškėlė dar 1964 metais. Paskaičiuok, kiek metų mokslininkai siekia ją rasti jau 44 metus. Ir jos beieškant nueitas labai ilgas kelias. Jau seniai padarytos prielaidos, kokių energijų reikia tai dalelei "sukurti" arba "atskirti", sukurti net keli modeliai, kokiu keliu ta dalelė turi pasirodyti.
Taigi, fizikai naudodamiesi turimomis žiniomis, būtinomis sąlygomis, keliamomis kitų Standartinio modelio dalelių, darydami prielaidas praktiškai jau žino, kaip turi būti aptikta ta dalelė, belieka pasidaryti reikiamą įrangą.
Žinoma, bet kokiu atveju tai yra kol kas tik prielaidos, bet tokiu būdu fizikai jau iki šiol atrado nemažai dalelių, tad gal nereikėtų jų taip nuvertinti. Galų gale, kas žino, kokių kitų staigmenų pateiks LHC, gal net prasidėjus eksperimentui fizikams teks daug ką pakoreguoti, nes jie gaus trūkstamų žinių
Nvalia šitaip visą reikalą supaprastinti. Tai tikrai sudėtingas mokslas, reikalaujantis daug žinių ir darbo. Jei tai būtų toks miglotas reikalas, kaip kai kurie čia teigia, niekas tokių pinigų eksperimentui neduotų
Anonymous 2008-03-09 13:35
Labai ačiū už tokį išsamų komentarą. Akyse nušvito Aš iš tikro ir nenurėjau nuvertinti LHC projekto, tik labai įdomu buvo, kaipo mokslininkai ieškos to, ko niekada nėra suradę. Tačiau jeigu dabartiniusoe modeliuose egzistuoja kad ir nedidelių klaidelių (tarkim neįvertinta dar kokia egzotinė dalelė), tuomet jei bus gautas dalinai klaidingo modelio atitikimas, bus skaitoma, jog įrodytas Bizono dalelės egzistavimas, nors iš tikro rezultatą sukūrė visai kita dalelė?
Anonymous 2008-03-09 14:05
Dėkui už informaciją.... ai dar vienas niekaip man neišsprendžiamas klausimas... iš kur jie ims tuos protonus..? viskas aprašyta labai išsamiai: kaip viskas vyks, visas jų kelias...tik nelabai užsiminta iš kur jie gaunami bus...arba aš gal kažką praleidau...
Komentuoti gali tik registruoti lankytojai.
Neregistruotiems lankytojams komentavimas uždraustas siekiant sumažinti
paviršutiniškų, beverčių ir įžeidinėjančių žinučių kiekį.
Fizikos ateitis