Parodytas neįtikėtinas video, kaip Ukraina technologijų dėka įveikia Rusijos kiekybinę persvarą (Video) ()
Karas Ukrainoje vyksta ne tik šautuvų ir artilerijos, bet ir šiuolaikinių skaitmeninių technologijų pagalba.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Apie svarbiausius iš jų projektas „United24“ prabilo naujame „YouTube“ vaizdo įraše.
Nuo Napoleono Bonaparto laikų karai dažniausiai vyksta akis į akį, tačiau devintajame ir dešimtajame dešimtmetyje NATO sukūrė naują karybos koncepciją, pagrįstą nuolatiniu dalinių pasikeitimu duomenimis. Geras koordinavimas ir nusistovėję komunikacijos tinklai leidžia mažoms grupėms pasiekti geresnių rezultatų. Būtent tai dabar galima pastebėti Ukrainoje: Rusijos kariai turi didelį skaitinį pranašumą, tačiau Ukrainos kariuomenė remiasi šiuolaikinėmis karinėmis technologijomis.
„United24“ nustatė tris pagrindines karinių technologijų šakas:
- Inžinerijos plėtra
- Autonominės sistemos
- Programinė įranga
Ukrainoje plačiai paplito nepilotuojamos transporto priemonės: tiek skraidančios, tiek jūrinės. Kariai naudoja ne tik karines transporto priemones, bet ir komercinius dronus, kurių vertė po 3000–5000 JAV dolerių. Inžinieriai ant jų montuoja mechanizmus, leidžiančius numesti sprogmenis ant priešininkų. Taigi, pigūs UAV sunaikina net milijonų dolerių vertės šarvuočius.
Per karą Ukrainoje įvyko pirmoji pasaulio istorijoje plataus masto ataka naudojant jūrų dronus. Lapkričio 29 d. Sevastopolio įlankoje nežinomi bepiločiai orlaiviai smogė mažiausiai trims Rusijos laivams, įskaitant flagmaną „Admiral Makarov“. Grupės „GeoConfirmed“ tyrėjai mano, kad atakoje dalyvavo 6–8 tokie įrenginiai.
Vėliau Ukraina paskelbė, kad įgyvendindama projektą „United24“ laivynui surinks savo gamybos smogiamuosius jūrinius dronus. Ukrainos valdžia paskaičiavo, kad 100 bepiločių orlaivių sukūrimui reikės 1 mlrd. Ukrainos grivinų. Tokie įrenginiai galės atlikti tolimą žvalgybą jūroje iki 400 km atstumu, stebėti pakrantės veiklą, lydėti laivus, atakuoti stovinčius ir judančius objektus.
„United24“ paminėjo ir „Krapivos“ automatizuotą kovos valdymo sistemą. Iš elektroninio balistinio skaičiuotuvo ji išaugo iki visavertės programos, automatiškai apskaičiuojančios artilerijos sviedinio trajektoriją. Jos pagalba šauliai taip pat gauna priešo taikinių koordinates iš žvalgybos.
Ne mažiau svarbų vaidmenį atlieka Ukrainos situacijos suvokimo sistema „Delta“. Tiesą sakant, tai yra skaitmeninis žemėlapis, primenantis „Google Maps“, kuriame vietoj parduotuvių ir kitų įstaigų rodoma karių buvimo vieta: ukrainiečių ir rusų. Dalį duomenų kariai įveda rankiniu būdu, o kai kuriuos automatiškai perduoda jutikliai, dronai, radarai ir palydovai. Sistema netgi rodo realiu laiku dronų filmuotą medžiagą ir palydovines nuotraukas, padedančias Ukrainos pajėgų komandoms greitai priimti sprendimus ir reaguoti į rusų veiksmus.
Daugkartinio paleidimo raketų sistemos HIMARS ir valdomos raketos „Excalibur“ vaidina svarbų vaidmenį. Naudodamosi GPS palydovinėmis gairėmis, ginkluotosios pajėgos atlieka tikslius smūgius prieš Rusijos bazes ir amunicijos sandėlius.