Tarptautinio koncepcinių buitinių prietaisų konkurso „Electrolux Design Lab“ rengėjai paskelbė 25 į pusfinalį patekusius koncepcinių buitinių prietaisų projektus, iš kurių aštuoni dėl geriausiųjų vardo varžysis finaliniame renginyje, rugsėjo mėn. vyksiančiame Londone.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia
tik entuziazmo.
Šių metų konkursui, kurio tema - „Antrasis kosmoso amžius“, buvo pateikta per 1300 projektų iš 17 skirtingų pasaulio šalių - trečdaliu daugiau nei praėjusiais metais, teigiama „Electrolux Design Lab“ pranešime. Skirtingai nuo praėjusių metų, kuomet į pusfinalį pateko net trys lietuvių projektai, šiemet tarp 25 atrinktųjų nepateko nei vienas iš 22 Lietuvos studentų pateiktų projektų.
3 į pusfinalį patekę projektai yra iš Kinijos ir 3 iš Rumunijos, kurios studentai pateikė daugiausia darbų, lyginant su kitomis Centrinės ir Rytų Europos. Taip pat tarp 25 geriausiųjų pateko po du darbus JAV, Australijos, Rusijos ir Indijos. Šiemet pirmą kartą konkurse dalyvavo studentai iš Indijos ir Viduriniųjų Rytų.
„Electrolux Design Lab 2010“ dalyviai siūlė prietaisų idėjas, kaip žmonės gamins ir laikys maistą, skalbs drabužius, plaus indus savo namuose 2050-aisiais, kuomet, kaip prognozuojama, 74 proc. gyventojų gyvens miestuose, o jų gyvenamoji erdvė sumažės beveik perpus.
Pasak „Electrolux“ atstovybės Lietuvoje direktoriaus Deimanto Kirlio, galima išskirti kelias dominuojančias ateities buities prietaisų idėjas. Pirmiausia, vietos butuose bandoma sutaupyti tam tikras buities funkcijas perkeliant į bendruomeninį kontekstą: net keli pusfinalio dalyviai siūlo naudoti bendruomenines skalbimo mašinas, į kurias tereikia atsinešti savo skalbinių krepšį, tuo tarpu nauja tai, kad šiemet daugiabučių gyventojams pasiūlyta centralizuotame šaldytuve laikyti maistą ir net ruošti patiekalus specialiame gamybiniame ceche, šią koncepciją papildant virtualios realybės technologijomis.
Net kelios koncepcijos eksploatuoja idėją šaldytuvą išstumti už išorinės patalpos sienos, siekiant išnaudoti žemą sezoninę temperatūrą ir saulės energiją. Maisto gaminimo srityje keli studentai prognozuoja, jog per artimiausius dešimtmečius atsiras cheminiai maisto pakaitalai ir jų paruošimui vartoti bus reikalingi visai kiti ir gerokai kompaktiškesni prietaisai, nei įprasta šiandien.
Taip pat naujai interpretuojama idėja apjungti skalbyklę ir skalbinių krepšį, prietaisą padarant nešiojamu. Skalbimo prietaisų koncepcijos vystomos ir kitomis dviem kryptimis: arba kuriami mini prietaisai-robotai arba integruotos sistemos, pvz. drabužinė-skalbyklė.
Dar viena patraukli studentų idėja „pasidaryk pats“ – naminį drabužių spausdintuvą pasiūlė JAV studentas, tuo tarpu viena iš Lietuvos etapo nugalėtojų Aidinga Valiulytė ko konkursui pasiūlė nanotechnologijų pagrindu veikiantį prietaisą „Nano box“,kuris namų sąlygomis išskaido senus ir gamina naujus indus bei įrankius.
„Electrolux Design Lab 2010" pusfinalio projektų pristatymas:
1: Paslėpta virtuvė (angl. The Kitchen Hideaway), Daniel Dobrogorsky, Australija
„The Kitchen Hideaway“ yra virtualios realybės koncepcija, kuri leidžia daugiabučio gyventojams jausti, jog jie virtuvėje gamina maistą, kai tuo tarpu jų mintys būtų perduodamos robotams, kurie kitoje, visam pastatui skirtame maisto ruošimo, remdamiesi šalmą dėvinčiojo smegenų impulsais, pagamintų įsivaizduojamą patiekalą. Faktiškai, specialus šalmas pakeičia realios virtuvės įrangos poreikį ir leidžia sutaupyti erdvės. Be to, sutaupomas laikas apsipirkimui, nes maisto produktai į cechą pristatomi centralizuotai.
2: Bendruomeninis šaldytuvas (angl. Community Fridge), Pedro Sanin Perez, Kolumbija
Bendruomeninis šaldytuvas, per kurį galima užsakyti ir laikyti daržoves, leidžia sutaupyti erdvės visuose daugiaaukščio butuose. Kiekvienam gyventojui skiriama šaldytuvo dalis laikyti savo produktams. Jų užsakymas vyksta pasinaudojus sensoriniu ekranu, o pristatymas - per visus aukštus einančia šachtą. Ši koncepcija leidžia sutaupyti ir vietos, ir laiko, įprastai skiriamo apsipirkimui.
3: Bioakvariumas (angl. Bio Tank) “FishWasher", Akifusa Nakazawa, Japonija
Bioakvariumas yra indaplovė, komposto įrenginys ir naminis gyvūnas vienu metu. Į jį dedamos nešvarios lėkštės, nuo kurių maisto likučius švariai nuvalgo žuvytės-robotai, surinktas organines medžiagas paversdamos biokuru. Žuvytės-robotai taip pat filtruoja vandenį, dėl to jo nereikia keisti. Bioakvariumas - tai smagus ir žalias būdas plauti indus, ypač tinkamas namų ūkiams, kurių šeimininkai vienišiai.
4: Bx7 maisto agregatas (angl. Preparation Unit), Losif Mihailo, Rumunija
Tai koncepcija, kuria leidžia sumaišyti cinko, kalcio, magnio kapsules arba angliavandenius su vandeniu, ir gauti skanų bei maistingą gėrimą. Taupant laiką, Bx7 leidžia vartotojui pasigaminti ir suvartoti patiekalą bet kuriuo metu ir bet kurioje vietoje The Bx7 taip pat sujungtas su internetu, kurio pagalba galima užsisakyti naujas maisto kapsules.
5: Naminis Drabužių spausdintuvas (angl. 'In-home' Clothing Printer), Joshua Harris, JAV
Namų drabužių spausdintuvas išardo, sujungia ir saugoja siūlų pluoštus, sudarydamas galimybę vartotojams perdirbti ir „atspausdinti“ savo drabužius. Vartotojo sąsaja leidžia išsirinkti norimą drabužio modulį ir pagaminti jį pagal kameros užfiksuotus asmens išmatavimus. Autorius taip pat prognozuoja, kad drabužių dizaineriai kurs modelius, kuriuos bus galima pasisiųsti į šį įrenginį ir atspausdinti ant turimų medžiagų. Šis įrenginys gali sukelti revoliuciją ne tik mados pasaulyje, bet ir panaikinti poreikį turėti vietą užimančias spintas ar garderobo kambarius.
6: Išvirkščias šaldytuvas (angl. The Inside-Out Fridge) „Freedge“, Matthew McNaughton, Australija
„Freedge“ – tai inovacija prietaiso, kuris nuo pat savo gimimo keitėsi labai nereikšmingai. Ši koncepcija leidžia sutaupyti vietos namuose, šaldytuvą išstumiant už išorinės pastato sienos iki to laiko, kol jo prireikia. Tuomet jis įtraukiamas į patalpos vidų tam, kad vartotojas išsiimtų reikalingus produktus. Šis prietaisas taupo energiją, nes dalį metų laiko lauke yra pakankamai žema temperatūra, tinkama palaikyti reikiamą temperatūrą šaldytuvo viduje.
7: Mikroindukcinis kaitintuvas „Sraigė“ (angl. The Snail), Peter Alwin, Indija
„Sraigė“ yra kompaktiškas mobilus kaitinantis elementas, paremtas magnetine indukcija. „Sraigė“ prilimpa tiesiai prie puodo, keptuvės, puodelio ar kitos talpos ir kaitina jo turinį. Ji nereikalauja tiek vietos kaip įprastos viryklės, kaitlentės ar mikrobanginės, be to, gali būti naudojama bet kurioje vietoje. Didelio tankio cukraus kristalų baterija generuoja energiją, kuri įkaitina spiralę, sukuriančia magnetinę indukciją. Į prietaisą integruoti sensoriai identifikuoja kaitinamo maisto tipą ir automatiškai parenka tinkamą laiką ir temperatūrą. Procesą leidžia stebėti lytėjimui jautru ekranas su vartotojo sąsaja.
8: Sieninis oro valytuvas (angl. Wall Mounted Air Purification) GAIA, Anit Kumar, Indija
GAIA yra prie sienos tvirtinama asmeninė ekosistema, kuri sukuria energiją iš gyvų augalų sienos, užtikrindama oro cirkuliaciją, oro valymą ir temperatūros kontrolę. Sieną sudaro moduliai, kurių skaičius gali būti parenkamas pagal atitinkamos erdvės išmatavimus, be to, jie užima nedaug vietos
9: Modulinė virtuvė (angl. Modular Kitchen) „Elements“, Mathew Gilbride, JAV
Šis modulinė ant sienos tvirtinama sistema siūlo lanksčius virimo, šaldymo, oro kondicionavimo, apšvietimo ir aplinkos dizaino vairiantus, panaudojant nedaug erdvės. Prietaisas naudoja energiją, kuri nuotoliniu būdu gaunama iš sienoje įmontuoto “powermat" įrenginio, be to, papildomai jos gauna iš saulės baterijų. Įvairūs skyriai ir paviršiai kontaktuoja tarp savęs naudodami protingą bevielį tinklą, be to, gali būti individualiai komponuojami, priklausomai nuo vartotojų poreikių.
10: Instinktyvus siurblys (angl. Instinct Vacuum Cleaner), Berty Bhuruth, Australija
Šis siurblys-robotas yra idėja ateičiai, kai žmonės turės mažiau laiko ir erdvės laikyti daiktams, tačiau jiems reikės efektyvaus valymo. Instinktyvus siurblys - keturkojis robotas – prisitaiko prie aplinkos ir išvalo net labiausiai priterštas vietas. Savo judėjimo trajektoriją jis pasirenka pagal 3d kambario vaizdus, kuriuos užfiksuoja prieš pradėdamas darbą.
11: Rankinė skalbimo mašina (angl. Hand Held Washing Macine) „Lupe“ , Il-seop So, Korėja
Inspiruotas paprasto garinio lygintuvo, „Lupe“ yra rankinė skalbimo mašina, nenaudojanti vandens. Be to, kad ji ne tik skalbia drabužius, bet ir lygina, leisdama atsisakyti daug vietos užimančių įprastų prietaisų. Skaidrus jos korpusas padidina dulkes, bakterijas ir kitus audinių nešvarumus, jog būtų galima įsitikinti, kad jų nebeliko.
12: Bendruomeninė skalbykla (angl. Community Laundry) „A- Laundry“, Kai Wai Lee, Taivanas
Mobili „A-Laundry“ skalbykla primena monetų automatą, tačiau jo talpa užpildoma ne monetomis, o skalbiniais. Tai daugiabučiui pritaikyta savitarnos skalbykla. Asmeniniai skalbinių krepšiai laikomi namuose iki prireikia juos išskalbti - tuomet krepšys integruojamas į bendruomeninę mašiną, panaikindamas poreikį turėti asmeninę.
13: Transformuojama orkaitė ir kaitlentė (angl. Mesh Cooker), Lucian Cucu, Rumunija
Tai tikras vietą taupantis įrenginys, kuris užimą erdvę tik naudojimo metu. Nešiojamas prietaisas turi išskleidžiamą aliuminio ir teflono paviršių, tinkamą įvairiems produktų tipams ir kiekiams. Jis gali būti padedamas ant stalo ar šalia elektros tinklo. Šis prietaisas apjungia ir kaitlentės, ir orkaitės funkcijas – maistas kaitinamas viduje arba ant paviršiaus, priklausomai nuo poreikių. Kai nenaudojamas, užima tik kompaktišką 30 x 10 cm vietą.
14: Maisto injekcija MESO, Bogdan Nonita, Rumunija
MESO yra maisto papildų injekcijos įrenginys, kuris išvaduoja nuo poreikio gaminti – jis iš paprasčiausiai įšvirkščia įvairiose kapsulėse laikomas maistines medžiagas tiesiai į kraują. Jame taip pat laikomi kraujo mėginiai, kurie leidžia nustatyti, kokie ir kokių medžiagų kiekiai reikalingi jo šeimininkui.
15: Būgninė skalbimo mašina (angl. The Drum Washing Machine), Andras Suto, Vengrija
Ši koncepcija leidžia bendruomenei lengviau ir efektyviau naudoti skalbimo mašiną. Įvertinus tolimesnį populiacijos augimą ir eko-mentaliteto stiprėjimą, visa daugiau daugiabučių turės bendruomenines skalbimo mašinas. Šios koncepcijos dizainas paremtas išimamu skalbimo mašinos būgnu. Kiekvienas butas turėtų savo būgną, kuris taip pat tarnauja kaip skalbinių krepšys. Nešiojamas būgnas pristatomas į bendruomeninę skalbyklą, kai tik to prireikia.
16: Modulinis virtuvės įrenginys (angl. Modular Kitchen Appliance), Shin Woosup, Didžioji Britanija
Ši koncepcija paremta autoriaus asmenine patirtimi, kad dažniausiai virtuvės prietaisai pasižymi itin besiskiriančiu dizainu, taip apribodami galimybes kompaktiškai juos sustatyti. Modulinių virtuvės prietaisų komplektą sudaro universali bazė, ant kurios gali būti statomi įvairūs prietaisai – skrudintuvas, arbatinukas ar indukcinė kaitlentė.
17: Apvalus mini valytuvas-robotas (angl. Preserved Egg Sweep Robot), Kai Dung, Kinija
Automatinio valymo koncepcija realizuojama pasitelkus tris mažus robotus, kurie valo namus, kai šeimininkų nėra arba jie poilsiauja. Robotai pasikrauna motininėje stotelėje, kurioje taip pat atsikrato surinktų dulkių. Šie maždaug teniso kamuoliuko dydžio robotai ne tik taupo laiką, bet ir užima mažai vietos namuose.
18: Universalus maisto gaminimo modulis (angl. The Flexible Cooking Unit) „Qumi“, Ilia Vostrov, Rusija
„Qumi“ yra universalus virtuvės prietaisas, kuris gali būti naudojamas šildyti, kepti ar virti garuose įvairius maisto produktus, tame tarpe ir skystus, pvz. sriubą. „Qumi“ užima ne daugiau vietos nei pietų lėkštė. Prietaisas neturi valdymo skydelio ar ekrano, jo valdymo instrukcijos perduodamos mobilaus ryšio prietaisais, kurie būtų įprasti ateities namams.
19: Integruota skalbimo sistema „Zefyras“ (angl. Zephyr), Dulyawat Wongnawa, Tailandas
Šis „Electrolux Design Lab 2009“ finalistas sukūrė įrenginį, kuris valo drabužius naudodamas „Airwash“ technologiją (pramoniniame valyme jau dabar naudojamas ozonas, kuris iš audinių pašalina bakterijas ir kvapus) bei garus, kurie išlygina raukšles. „Zefyras“ atlieka keletą skalbimo procesų, kurie leidžia sutaupyti vietą, skiriamą įprastiems prietaisams.
20: Indaplovė (angl. Cleaner) „Eco“, Ahi Andy Mohsen, Iranas
„Eco “ yra mobili indaplovė ir komposto gamybos prietaisas, naudojantis ultragarsą jonizuojant maistą ir paverčiant jį į panaudojamas atliekas. Ši koncepcija aktuali didėjančiam skaičiui namų ūkių, kuriuose gyvena vienas žmogus, ir atitinka dvejopas prognozes: pirma, ateities maistas bus pateikiamas kapsulėse, taip sumažinant jo paruošimo vartoti prietaisus; antra, bus sutrumpinamas iki šiol įprastiems laikas buities darbams. Ekovalytuvas yra kartu ir žalias, ir taupantis vietą.
21: Mini drabužių valytuvai (angl. Small Laundry Cleaning Units) „Inflower“, Jianjiang Yin
„Inflower“ drabužių valytuvas iš esmės keičia drabužių skalbimo procesą, pasitelkdamas gėlių ir vabzdžių idėją, atsispindinčią prietaiso pavadinimą. Šie miniatiūriniai saulės energija varomi valytuvai (kiekvienas ne didesnis nei delnas) valymui naudoja nanotechnologijas, kurioms nereikalingas vanduo ir vieta. Šis prietaisas atlieka ir oro valytuvo funkciją ir gali būti naudojamas drabužiams, kurie yra dėvimi ar tiesiog pakabinti, minivalytuvus pridedant prie vietos, kurią reikia išvalyti.
22: Šaldytuvas-biorobotas (angl. Bio Robot Refrigerator), Yuriy Dmitriev, Rusija
Keturis kartus mažesnis nei įprastas šaldytuvas Biorobotas liuminescencijos pagalba atšaldo biopolimerinį gelį. Vietoj lentynų naudojamas nelipnus, bekvapis gelis įsiurbia produktus, taip sukurdamas jiems atskirą erdvę ir kartu garantuodamas lengvą išėmimą. Atsisakius durų, lentynų ir motoro, jis 90 proc. erdvės skiriama esminei funkcijai, be to, visi produktai išsaugo savo kvapą ir yra laikomi jiems optimalioje temperatūroje. Šaldytuvas gali būti pritaikytas įvairioms patalpoms: pasirenkant iš įvairių matmenų, jis montuojamas vertikaliai, horizontaliai ar net ant perdangos.
23: Valanti drabužinė (angl. All in One Laundry Concept) „Clean closet“, Michael Edenius, Sweden
Valanti drabužinė skenuoja drabužius, aptikdama nešvarumus ir valymui naudoja molekulinę technologiją, kuri pašalina ir purvą, ir kvapus. Koncepcija padaro nebereikalingą skalbinių krepšį ir pačią skalbimo mašiną bei džiovyklę ir taupo vietą, be to, nenaudoja vandens.
24. Išmontuojama skalbyklė (angl. Dismount Washer), Lichen Guo, Kinija
Ši koncepcija įprastą skalbimo mašiną traktuoja kaip bereikalingai užimančią vietą. Išmontuojama skalbyklė šią problemą sprendžia apjungdama viename skalbimo prietaisą ir skalbimo krepšį. Kapsulė su nešvariais drabužiais yra montuojama ant sienoje įtvirtinto motoro („energijos kaiščio“), kuris užima labai mažai vietos. Jis taip pat generuoja garus, užtikrinančius efektyvų valymą.
25: Išorinis šaldytuvas (angl. External Chilling), Nicolas Hubert, Prancūzija
Autoriui šio prietaiso idėją padiktavo du metai, praleisti Kinijoje, kurios šiaurinėje dalyje maistas žiemą laikomas balkonuose, taip taupant vietą ir energiją. Šis šaldytuvas yra tvirtinamas ant išorinės gyvenamųjų pastatų sienos ir išnaudoja žemą lauko temperatūrą. Jai pakilus, saulės baterijos generuoja energiją, reikalingą palaikyti žemą temperatūrą. Ši koncepcija atspindi „Electrolux“ vertybes – paprastas dizainas ir švarios linijos, pastelinės spalvos ir ramus apšvietimas leidžia darniai integruoti prietaisą į šiuolaikinę urbanistinę aplinką.