Galileo - vieno palydovo sistema? (0)
Galileo, Europos GNSS reikalai nėra geri. Galima sakyti, kad tik vienas iš šešių orbitoje besisukančių palydovų šiuo metu yra tikrai ir visiškai veikiantis. Prie šių sunkumų taip pat prisidedant nuolatiniams neaiškumams dėl Soyuz raketų tvirtumo, nepaisant neseniai vykusio tyrimo, kuriame buvo nustatyta pagrindinė rugpjūtį įvykusios palydovo paleidimo nesėkmės priežastis, Europos Komisija atšaukė gruodžio mėnesį turėjusį įvykti paleidimą. Europos kosmoso agentūra turės palaukti iki 2015 m. vasario, kol paaiškės galimybės paleisti du naujus palydovus į orbitą.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Ambicingas veteranas žurnalistas-tyrėjas Richard Langley sužinojo kad „E11 ir E12 [paleisti prieš trejus metus] nuolat patiria problemų su palydovuose įrengtais laikrodžiais. E20 [paleistas prieš dvejus metus] patyrė elektros tiekimo problemų ir, po trumpos prastovos, dabar transliuoja tik E1 ir su mažesniu galingumu. Dviejų naujausių palydovų [pakilusių šių metų rugpjūčio 22 d.] orbitos yra netaisyklingos ir, panašu, kad jie netaps galutinės sistemos dalimi. E19 [atsiradęs 2012 m. spalio 12 d.] lieka vieninteliu visiškai veikiančiu palydovu, kuris atitinka technines sąlygas.
„Taigi, konkrečiai kalbant, tik vienas iš šiuo metu orbitoje besisukančių palydovų yra visiškai veikiantis. Tačiau, daugumai (tiktai E1/L1, kodo) vartotojų, keturi iš šešių palydovų šiuo metu yra gan naudingi. Be to, preliminarūs tyrimai rodo, kad, kai naujausi du palydovai bus prisijungę, jie bus visiškai tinkami naudoti, nepaisant jų netaisyklingų orbitų. Taip pat girdėjome, kad bus bandoma pakoreguoti orbitų formą, kad ji būtų šiek tiek apskritesnė.“
Langley įvardija savo šaltinius kaip „nusimanančius mokslininkus“.
Pirminis suderintų orbitoje (angl. „In-Orbit Validation“ (IOV)) palydovų ketvertas – E11, E12, E19 ir E20, – kurį sukonstravo „Astrium GmbH“ ir „Thales Alenia Space“, patyrė įvairių prieš tai aprašytų sunkumų. Sprendimas atšaukti kitą suplanuotą naujausio visu pajėgumu veikiančių palydovų (angl. „Full operational capability“ (FOC)) dvejeto, kurį pagamino „OHB AG“ vadovaujamas konsorciumas, paleidimą gruodžio mėnesį sekė iš karto po baigto tyrimo, kuriame buvo apkaltintas Soyuz raketų Fregatos platformų „dizaino dviprasmiškumas“ dėl per žemų 5 ir 6 palydovų orbitų, tačiau išliko keletas abejonių dėl kitų atskleistų Soyuz problemų, kurios turi būti ištaisytos.
Ši situacija tampa sudėtingesnė dėl kitų neišspręstų problemų paties visu pajėgumu veikiančių palydovų dueto viduje. Nė vienam jų nepavyko išskleisti vienos iš dviejų saulės elementų per pirmąjį bandymą. Po keleto dienų pastangų ir palydovų padėties nustatymo naudojant žemės valdiklius, elementai buvo sėkmingai išskleistos, tačiau pirminės nesėkmės priežastis išlieka nežinoma.
„Nėra išvadų dėl pagrindinės priežasties.“ – pareiškė vienas pareigūnas. „Ar tai buvo blogos orbitos padarinys, ar problemos su saulės elementų išskleidimo mechanizmu? Kol kas negalime tiksliai pasakyti.“
Kalbant apie neteisingą orbitą, nukreipti juos į iš pradžių numatytus maršrutus aplink Žemę yra neįmanoma. Juose paprasčiausiai nėra pakankamai kuro. Tačiau EKA planuoja pakelti palydovų perigėjus, kad ištrauktų juos iš Van Allen radiacinio žiedo, kuris palydovus gali smarkiai apgadinti. Agentūra taip pat numato sumažinti maksimalų Doplerio dažnio poslinkį nuo 9,6 kHz iki mažiausiai 6,8 kHz, kad imtuvai galėtų lengvai pasiekti ir sekti palydovus. Atstovai spaudai palaiko viltį, kad palydovai vis dar bus kaip nors, kada nors naudingi, kai bus imtasi keleto koregavimo priemonių: sistemos fazių atkūrimo, specialaus almanacho, galbūt atlikus kitus pataisymus.
Apskritai, kai kurie pesimistai daro liūdną išvadą, kad „2013 ir 2014 m. buvo prarasti.“ Dėl neseniai prarasto visiško palydovo pajėgumo, deklaracija nuo 2018 iki 2020 metų turės būti persvarstyta dar kartą. Tačiau, pamoką išmokome ir taip toliau. Galileo patyrė gerų ir blogų laikų. Palaikančiuosius galbūt paguos 19-ojo amžiaus vokiečių filosofo Frydricho Vilhelmo Nyčės perteikta išmintis: „Was mich nicht umbringt, macht mich stärker.“
Kas mūsų nenužudo, padaro stipresnius.
Parengta pagal gpsworld.com.