Olandai pasistatė 27 mln. eurų kainavusį cunamių stendą (Video)  (2)

Dėl galimų potvynių nuogąstaujantys ir jiems pasiruošti norintys olandų mokslininkai pasistatė didžiausią pasaulyje dirbtinių cunamių imitavimo stendą Delta Flume. Jame tyvuliuoja 9 mln. litrų vandens, kuris plūsta 1 tūkst. litrų per sekundę greičiu.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Nors kol kas šiame stende pavyksta sukelti „tik“ 5 metrų aukščio dirbtinę bangą, inžinieriai tikisi jau netolimoje ateityje įrenginį patobulinti taip, kad dirbtiniai cunamiai būtų gerokai aukštesni. 5 metrų bangos sukuriamos vandenį konteineryje su 10 m aukščio sienomis įsiūbuojant pirmyn, atgal. Stende galima imituoti tiek intensyvų jūros bangavimą, tiek didelį štormą, tiek vienos cunamio bangos antplūdį.

Bangos ar banga vilnija siauru 300 metrų ilgio kanalu, kuriame pastatyta įvairiausių potvynių slopinimo statinių – molų, kopų, dambų ir kitokių barjerų. Eksperimentų tikslas – pamatyti, kaip kiekviena priemonė atlaiko bangavimą, štormą ar cunamį.

„Vakar sukėlėme aukštesnę nei 5 m bangą, tačiau viliamės, kad netrukus sukelsime didesnių“, – BBC pasakojo pakrančių sutvirtinimo inžinierius Basas Hoflandas.

Olandija – kovai su potvyniais skirtų technologijų lyderė pasaulyje. Čia prigijo tokios prevencinės priemonės kaip namai-amfibijos, namai ant polių ir pan. – tokie pastatai statomi teritorijose, kur užtvindymo grėsmė ypač didelė.

Toks Olandijos aktyvumas kovoje su potvyniais visai suprantamas – juk 2/3 šalies teritorijos gali apsemti Šiaurės jūra. Sausumą iš jūros Olandija vis atkovoja jau daugiau kaip tūkstantį metų, kai ūkininkai statė pirmuosius jų žemes nuo potvynių saugančius pakrantės statinius. Olandams nerimą kelia ir specialistų prognozės, jog iki 2100-ųjų pasaulinio vandenyno lygis padidės 28-98 cm.

1953 m. Olandijoje žuvo apie 2 tūkst. žmonių. Tada dėl audros Šiaurės jūroje buvo apsemta 1,5 tūkst. kv. km Olandijos teritorijos. Panašios nelaimės paskatino Olandijos mokslininkus pasistatyti molų, dambų ir kitų barjerų tinklą Delta Works.

Štai Zelandijos regione (valstybės pietvakarinėje dalyje) pastatyta milžiniška struktūra, jungianti du pusiasalius. Ten įrengti ir šliuzo vartai, kurie uždaromi, jei jūra įsišėlsta. Tačiau pakrančių ekologė Bregje van Wesenbeeck atkreipia dėmesį, kad šaliai reikia modernesnių apsaugos sistemų – na ir kas, kad Olandija tokiomis priemonėmis gerokai lenkia bet kurią kitą pasaulio valstybę.

Jos teigimu, kraštovaizdžiui labiau tinka natūralesnės apsaugos priemonės (pvz., smėlio kopos, žole apželdinti pylimai). Kaip tik tokius prevencinius objektus testuos ir Delta Flume stendas, pastatytas netoli Deltares tyrimų instituto (Delftas, Olandija).

Mokslininkai jau baigia įrenginio testavimo darbus, o oficialus cunamių stendo atidarymas planuojamas spalį.


(23)
(0)
(23)

Komentarai (2)