Ukrainos fronto kasdienybė: viename namo gale separatistai, kitame - Ukrainos kariai (0)
Politikų susitarimai vainikuoja ilgas įtampos Ukrainos fronte savaites. Neprarasdami budrumo ukrainiečių kariai stebi separatistus ir dalijasi buitį su vietos gyventojais – veikiausiai tų pačių separatistų šeimomis.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Užslopintos emocijos
Natašos dukra Kristina įdėmiai klauso, kaip armijos medikai moko karius suteikti pirmąją medicinos pagalbą. "Ji paskui galės mums visiems pasakyti, ką daryti", – pastebi Nataša.
"Viskas gerai, mes nebijome", – standartiškai atsako Kolia. Tačiau už šios tariamai vaikiškos ramybės veikiausiai slepiasi emocijos ir psichologinės problemos, galinčios bet kada pratrūkti.
"Na, jie į tai žiūri kaip į žaidimą – kur ir koks sprogmuo nukrito ir panašiai", – sako Nataša. Kai namai taip arti separatistų pozicijos, artilerijos sviediniai retai nukrenta šalia. Nepaisant to, dauguma naktų – bemiegės.
"Kai kurios naktys buvo labai sunkios. Artilerijos sviediniai krito ir aplink namą, ne per toliausiai. Mes visą naktį praleidome rūsyje, drebėdami iš baimės", – prisiminė vaikų senelė. Vienintelė slėptuvė nuo artilerijos – senas rūsys, neva sutvirtintas ant viršaus sukrautomis plytomis – toks rūsys neatlaikytų tiesioginio smūgio.
Naktį pavieniai šūviai aidi iš separatistų pozicijų, tarp jų – ilgos pauzės: ukrainiečiai neatidengia ugnies. "Kuo jie šaudo – atsakysime tuo pačiu, – sako bataliono vadas Sergejus. – Kuo mes šaudysime, jie atsakys tuo pačiu".
"Ne, mes nenaudotume granatsvaidžio", sako Vitalijus, aiškiai suprasdamas tokio ginklo panaudojimo padarinius.
Greta paslėpto šarvuočio tikslas – ne tik sustiprinti ir taip sudėtingą ukrainiečių poziciją. "BTR taksi, – sako karininkas Vova, – Jeigu matysime, kad nesugebame atsilaikyti per šturmą, pasitrauksime iki antrosios gynybos linijos". Ar Natašos šeima trauktųsi kartu, nežinia.
Andrejus pašaukia Kolią per kiemo tvorą: "Eik paklausti mamos, ar galiu išsiskalbti uniformą jūsų skalbimo mašinoje." Po ilgų fronto izoliacijoje praleistų dienų, artilerijos kanonados virš galvų ima priminti Pirmąjį pasaulinį karą.
"Kitoje pusėje – žmonės kaip ir mes, – sako Vitia, rodydamas į separatistų pozicijas. – Rusų kariams buvo liepta ten sėdėti lygiai taip, kaip ir mums."
Tankai nutilo visam laikui?
Rugsėjo 30-ąją vadinamosios Donecko liaudies respublikos atstovas Denisas Pušilinas po derybų Minske pareiškė, kad karas Donbase baigėsi. Pasak jo, buvo pasirašytas susitarimas dėl ginkluotės iki 100 mm kalibro atitraukimo nuo vaidinamosios kontakto linijos.
"Vyko grupių susitikimai. Saugumo pogrupis parengė dokumentą. Vakar jį pasirašė Rusijos, ESBO ir Ukrainos atstovai. Prieš pusvalandį pasirašė Aleksandras Zacharčenka. Po šių veiksmų dokumentas įsigaliojo, ir tai yra, mano nuomone, karo pabaiga", – Rusijos žiniasklaidai tą pačią dieną teigė D.Pušilinas.
Dokumente, kurį patvirtinto ir Ukrainos atstovai, teigiama, kad per penkiolika dienų po sutarties pasirašymo nuo kontakto linijos turi būti patraukti tankai, o per 24 dienas – artilerija. Atstumas, kuris turi skirti abiejų pusių karinę techniką, yra 15 km į vieną ir į kitą pusę nuo kontakto linijos.
ESBO pasveikino šalių ketinimus nutraukti ginkluotę ir karinius veiksmus. ES atstovai taip pat pasidžiaugė pradėtu procesu. "Sprendimas sustiprinti paliaubas, prie kurių labiausiai priartėta 2015 m. rugsėjo 1 d., prisidės prie visapusiškų Minsko susitarimų įgyvendinimo", – praėjusią savaitę skelbė Briuselis.
Šiuo metu abi konflikto pusės praneša atitraukiančios ginkluotę nuo fronto linijos.
Jau kitą rytą po derybų Ukrainos tankai ir kita karinė technika nuo kontaktinės linijos atitraukta 15 km atstumu. "Sudaromi ginkluotės sąrašai, į juos įrašomi technikos ir ginkluotės pavyzdžių numeriai, apibrėžiami maršrutai ir aikštelės, kur visa tai bus dislokuota", – paaiškino Ukrainos prezidento administracijos atstovas Andrijus Lysenka.
Šeštadienį apie atitraukiamą ginkluotę pranešė Luhansko naujienų agentūra. Tiesa, kol kas šia informacija Kijeve nepasitikima.
Garantijų, kad naujausių susitarimų paisoma, turėtų suteikti ESBO stebėsenos misijos nariai, tikrinantys separatistų karinės technikos dislokavimo vietas.