Komentarai Prisijungti
Viršuje: Seniausi | Naujausi
immortallt 2016-03-30 14:09
Koks geoterminis? gruntas-vanduo? Tai kad šiuo metu tai ne populiariausia sistema.
Malkas vertino, bet neįvertino net patalpos kainos, nei darbo malkoms? Tai ką įvertino?
Audrius 2016-03-30 16:33
Idomu kodel nevertino saules karsto vandens..
Bendrai, kazkokia nevykus studija..
Kirtis 2016-03-30 16:52
Kieno užsakymu studiją darė, to naudai viską ir suvedė
O sistemų, palyginimas su kuriomis būtų atrodęs ne taip naudingai sponsorių atžvilgiu, nenagrinėjo apskritai
danius.arys 2016-03-30 17:00
o su elektra neina sildytis?
Audrius 2016-03-30 17:35
Priklauso nuo to ka turi minty "elektra".
Jei kalbi apie tiesiogini elektrini sildyma, tai jis yra neefektyvus/brangus...Verta naudoti nebent kokiam vasarnamyje.
Jei kalbi apie netiesiogini, pvz silumos siurblius, tai ju efektyvumas/ekonomiskumas kur kas didesnis. Tokias sistemas galima ekonomiskai naudoti ir pastoviai gyvenamose patalpose.
Domas1 2016-03-30 18:47
Nesuprantu kodel nera irgi Elektros kaip sildymo energijos, pvz investuoji i saules energija sildymas po to nebekainuoja ir paprasta ijungi ir veikia, o del savikainos sunku pasakyti kaip kad ir vejo jegaine, taigi cia ekologiska energija, nesuprantu kodel neitrauke palyginimui ir analizei.
Taip pat kaip kuro energija - dizelis ar pan kuras ne dujos, irgi imanomas variantas, tik manau kitos bedos ten triuksmas, kvapas ir t.t.
raimism 2016-03-30 19:00
''elektra'' šiuo atveju greičiausiai būtų elementarūs tepaliniai radiatoriai ir elektrinis boileris.
Tokiu atveju paskaičiuoti nesunku, nes namo šildymui reikia 20 000 kWh (pagal jų pačių modelį: 16 000 kWh šildymui, 4 000 kWh vandeniui). Grubus naktinio / dieninio tarifo pasiskirstymas yra 50/50. Su geriausiu planu Namai+ vidutinis tarifas yra 0,10 euro. Šildymui sunaudojama ~2 000 eurų per metus. Per 10 metų - 20 000 eurų pagal dabartines kainas.
Bet pradinė investicija - labai maža: 5 tepaliniai radiatoriai po max. 80 eurų iš Maximos. Patogumas - tik vieno mygtuko paspaudimas.
Išvada (šildymas vien elektra):
- pradinės išlaidos ypač mažos: 400 - 500 eurų
- šildymo išlaidos per metus: 2 000 eurų
- bendros išlaidos per 10 metų: 20 - 21 000 eurų, t.y. net šiek tiek pigiau nei geoterminis.
Pastabos:
1) ekonomikoje visada yra žymiai geriau kuo mažiau investuoti pradžioje, o išlaidas nukelti kuo toliau į ateitį. Skaičiuojant projekto atsiperkamumą ateities išlaidos diskontuojamos į dabartinę vertę (present value). Čia ''gryna'' elektra aiškiai lyderiauja, nes jos pradinės investicijos ypač mažos.
2) jei namą statai su banko paskola - už tuos 5-7 ar net 15 000 eurų pradinės investicijos turėsi mokėti palūkanas. Tradicinė nekilnojamo turto paskola - 25 metai. 80 000 eurų tradicinę nekilnojamo turto paskolą (mokant anuitetu) padidinus 5 000 eurų (malkos) sumokėtų palūkanų suma padidėja 2900 eurų, padidinus 7000 eurų (dujos) - padidėja 4100 eurų, 9000 (granulės) - 5200 eurų, 15000 (geoterminis) - padidėja 8700 eurų. Jei tuos pačius radiatorius perki iš paskolos ir prie 80 000 pridedi 500 eurų - palūkanų suma padidėja 250 eurų.
3) iš visų šių kuro rūšių elektra vienintelė turi tendenciją pigti (nutiestos jungtys, mažėja subsidijos atsinaujinančiai eneregtikai), tuo tarpu tiek kietas kuras, tiek granulės vienareikšmiškai brangsta. Dujų kaina nuo LT veiksmų mažai priklauso, bet pigti tendencijos neturi.
4) tai ''vien'' elektra. Bet yra ir kitų šildymo variantų - pvz elektra + šilumos siurblys, elektra + saulė vandeniui, elektra + fotovoltinė sistema. Kas netingi ir paskaičiuotų - palyginti būtų labai įdomu
jull 2016-03-30 20:45
Nu netrauke turbut visai utopiniu varijantu. Vejo jegaine, pajegi tau tiekti kokius 25MWh per metus kainuotu nelyginamas suma. Sakykim nominalu galinguma tavo jegaine tures kokius 25% laiko (itariu cia dar optimistine prielaida). Reikalinga jegaines galia prie tokiu salygu: Nominalus galingumas=Reikalingas energijos kiekis/0.25/365/24 t.y G=25/0.25/365/24=0.011MW=11kW
sita http://bergey.com/products/wind-turbine ... rgey-excel yra 10kW, kainuoja apie 25000 doleriu. Plius instaliavimas, plius aptarnavimas, plius kazkoks akumuliacinis mechanizmas.
Pigiau turbut kokiu 98 benzinu sildytis:)
raimism 2016-03-30 21:35
dar viena pastaba - kuo daugiau žiūriu į šituos skaičiavimus, tuo man panašiau, kad tai ESO užsakymas bandymui ''stumti'' dujas...
Ir - akivaizdi išvada žiūrint į tyrimą ir ikonografiją - kuo didesnė pradinė investicija, tuo didesnės bendros išlaidos per 10 metų. Į malkas investuoji mažiausiai - bendros išlaidos per 10 metų irgi mažiausios. Į geoterminį sukiši daugiausiai - per 10 metų nesutaupai tiek, kad atsipirktų net ir turint mažiausias 1 kWh išlaidas.
Bet ar investicija į kieto kuro katilą ir šildymo sistemą pati mažiausia? Tikrai ne.
Sutinku, ''gryna'' elektra yra gana brangus (nors ir ne pats brangiausias žiūrint į 10 metų išlaidas) šildymo būdas, bet šį skaičiavimą atlikę žmonės tikrai turėjo žinoti bent jau pvz. apie oras-oras šilumos siurblius, kurių įrengimas paprastas ir nereikia jokių radiatorių ir katilinės.
Oras-oras šilumos siurblys (multi-split sistema su vienu išoriniu ir keliais vidiniais blokais) tokio dydžio namui kainuoja apie 2-2500 eurų su visa instaliacija. Šilumos siurblio koeficientas apie 5, t.y. elektros energijos šildymui suvartos ne 16 000 kWh, o tik apie 3 500 kWh blogiausiu atveju. Vandenį šildys boileriu ir sunaudos tuos pačius planuotus ir jų priskaičiuojamus 4 000 kWh. Vidutinis tarifas 0,10 eurų. Tada skaičiai tokie:
- įrengimas: 2 000 eurų
- metinės išlaidos: 750 eurų
- 10 metų visos išlaidos: 9 500 eurų
Tai pigiau nei malkos, granulės, dujos ar geoterminis šildymas. Plius kiekvienais metais yra skiriama berods 3-4 mln. eurų kvota remti individualių namų šildymo sistemų renovacijas - užtenka parašyti paraišką ir tas pradines 2 000 eurų išlaidas gali dar susimažinti...
bahuriux 2016-03-30 22:06
Teisingai išdėstei tik pamiršai, kad oras-oras šilumos siurblių COP krenta tada, kai lauke šalta, tada kai energijos poreikis didžausias, todėl pačiu optimistiškiasiu variantu reikia perskaičiuoti į vidutinį COP 3. Tai bus 9333 eurai 10 metų + 2000 įrengimas viso 11333 eurai, neblogai ar ne.
protas 2016-03-30 23:04
Gryniausias užsakomasis straipsnis ir studija . Bent ESO generalini galėtų neminėti, ne taip atvirai apsimelavę būtų. Skaičiuoklę šildymo sistemos atsipirkimui su grafikais padariau dar prieš 10 metų, joje individualiai įvertinama kiekvienos sistemos įrengimo kaina, kuro ir elektros kaina, kaloringumas ir COP (šilumos siurbliui). Neįvertinta tik malkų įmetimo į pečių kaina . Sutinku, kad investicijos mažiausios su tiesioginiu elektriniu šildymu, bet labai greitai dėl eksploatacijos kainos šis būdas aplenkia visus kitus. Kad nedarytumėte klaidų palyginkite kurų kkalorijos ir elektros kkalorijos (kW lengvai perskaičiuojami į kCal)kainas. Į šildymą saule ar vėju dėmesio kreipti nereikia, nuo tokio nepastovaus šildymo greitai sušalsi . Dujos, suprantu reikia palaikyti Lietuvos laivo aferistus ir Norvegų gamintojus, tam šis straipsnis ir skirtas. Mano nuomone šildymas turi būti kombinuotas -vienas šilumos šaltinis bazinis, su minimalia priežiura, (geoterminis ar tos pačios dujos, kurio galia vidutinė žiemos temperatūra, t.y. pakankamai mažos galios ir kainos) ir antras, papildomas (kieto kuro katilas, krosnelė ar židinys) šaltesnėms žiemos dviem trim savaitėms
vazzy 2016-03-30 23:07
Kiek man pačiam univere teko skaičiuot ( mokaus energetiką ) tai įdomiausia, kad pigiausia visada gaudavos centrinis šildymas, poto biokuras, dujos, o geoterminė ir saulės kolektoriai lyginant su dujom ir biokuru niekada neatsiperka ( 20 metų imtis ). Tai, kad ir kaip gražiai skambėtų ta švari energetika, bet ji neatsiperka.
immortallt 2016-03-30 23:25
protas, kiek kainuos įrengti papildomą katilą, ir dar kieto kuro, lyginant su sąnaudomis, kurias patirsi max vieną šalčiausią savaitę? Kažkaip man atrodo, kad neatsipirktų greitai. Ypač jei namą stataisi dabar ir A energetinės klasės.
Asmeniškai planuoju statytis namą ir svarstau tarp dujų ir geoterminio. Aišku, priklausys, kaip bankas finansuos viską, jei finansuos palankiai - planuoju geoterminį, ypač jei dujų įvadą tektų darytis, kas stipriai sumažintų kainų skirtumą dujų ir oras-vanduo sistemų.
Centrinis žinoma gaunasi pigiausiai, nes nereikia investuoti į energijos gamybą (katilą), nereikia rūpintis remontais ir priežiūra, tik runkeliai piktinasi, kai šildo kiaurus namus, kad neva brangu. Panašiai kaip piktintis, kad kuras brangus, kai pripylus baką, bėga iš jo kiaurai.
Vazzy, su dujomis lyginant ar skaičiuoji įvadą? Biokurą skaičiuojant nepamiršk dūmus, kad ir kiek gera katilinė, vis tiek bus kvapai bei reikės daug daugiau priežiūros + įrengti patalpą, kas irgi kainuoja pinigus ir gan nemažus.
Plius reiktų skaičiuoti, kad šilumos siurblys gali atlikti ir aušinimo funkciją.
AAA000 2016-03-31 00:39
VGTU silpna mokykla. Neparuosia geru specu. Cia greiciausia tiesiog gavo uzsakyma "stumt" dujas ir padare butaforini tyrima...Isisavino kazka matyt... Nu toks ju lygis, nevertina savo vardo...
Del kainu... Paimkim pirma monopolini-priverstini sildyma. Cia isvis yra nesamone likus is sovietu...Gyventoju melzimo aparatas, o ne sildymo paslauga...
Siaip dujos degint bute yra pigiau net uz centralini sildyma (isskyrus biokura). Jei valdzia butu nedurna, duotu daugiabuciu gyventojams atsijunginet nuo centralinio mainais pvz i tiesiogini dujini sildyma. Patys mastykit, kas pigiau - ar dujas sudegint bute, ar tas pacias dujas sudegint katilinej, katilines eksplotacija plius nuostoliai trasose vidurkis apie 18%!. Visos silumines trasos greitai devisi - prieziura reikalinga ir t.t. O duju paskirstymo trasos principe amzinos. Vietoj to, kad vedziotu pastorintus duju vamzdynus ir leistu daugiabuciams sildytis patiems - kisa milijardus i atsilikusi monopolini centralizuotos silumos uki... Vokieciai ar anglai pvz tokiu nesamoniu nedaro. Jie atveda duju trasa ir pastato skaitikli... Kiek nori, tiek sildykis. Pas mus eikvoja milijardus ir visa situ nesamoniu kaina krauna ant centralinio naudotoju - NES CENTRALINIO SILDYMO VARTOTOJAI NEGALI RINKTIS!!!! Cia gryna korupcija ir del to Lietuva bus europos siknoj dar 25+ metu i prieki...
-----
Kas del privaciu namu - cia reiketu atskirt. Valdzia i privaciu namu sildyma mazai kisasi ir cia jau yra kuro rinkos salygos. Pigiausia cia aisku buvo ir artimiausiu metu bus malkos. Turi pas mus daug kas privaciu misku, ar gimines turi, ir jos principe net nekainuoja, nes pacios uzauga savaime...Tekainuoja malku paruosimas ir atvezimas.
Taip kad be konkurencijos malkos privaciam sektoriuje. Ir jos nustato bazini sildymo kainos lygi - i kuri reikia orientuotis.
O toliau paprasta. Kuo toliau nuo misku gyveni - to labiau apsimoka visokios egzotikos - dujiniai, elektriniai, granuliniai, geoterminiai, oroterminiai ir visokios kitokios sildymo alternatyvos...
Asmeniskai as manau, kad kazkada malkini sildyma nugales atsinaujinancios energijos gamybos sistemos ir ju naudojimas sildymui. Nes miskas energija absorbuoja ir pavercia i mediena miske. O cia gaminsies atsinaujinancia energija vietoj. Atkris atvezimo sanaudos. Bet dar daug sitas technologijas reikia tobulint ir pritaikyt... Kazkada bus pigiau...
raimism 2016-03-31 09:05
išorinis blokas, prie kurio galima prijungti 4 vidines dalis, skirtas 170 m2 namo šildymui, max galia 17,6 kW. Tai tikrai daugiau nei pakankama šildymo sistema. Pagal pateiktą specifikaciją: vidutinės elektros sąnaudos šildant 2.480 kWh. Aš savo skaičiavime naudojau net daugiau - 3.500
O visiems kas stato namą, ir ypač dar iš paskolų - vienareikšmiškai ir iš savo patirties galiu pasakyti tik vieną: kuo daugiau įdedi į šildymo sistemą, tuo mažiau šansų, kad ji iš viso kada nors atsipirks. Skaičiuojant šildymo sistemos kainą daugumas kažkodėl neįvertina to, kad statomi radiatoriai, vedžiojami vamzdžiai, statoma visiškai atskira katilinės patalpa, kurioje pilna vamzdelių, kranelių, elektros motoriukų ir t.t. Vien šie jei taip galima pavadinti ''pradiniai'' darbai kainuoja daugiau nei (kad ir mano aukščiau pateikta nuoroda) oras-oras multi-split sistema su atskiru bloku į kiekvieną kambarį. Elektros galios išpirkimas iš LESTO - juokas palyginus su dujų įvado kaina. Tomis keliomis šaltomis dienomis be jokių problemų įsijungi kelis papildomus tepalinius radiatorius ar svetainėje į židinį įmeti malkų.
Kai stačiau savo namą prieš 15 metų - pasirinkau vien elektrinį šildymą (galbūt viena iš priežasčių buvo ir finansų trūkumas - tą turiu pripažinti), vėliau pasistačiau oras-oras siurblį. Dabar iš karto statyčiausi multi-split oras-oras sistemą. Juk vienu atveju už 2-2.500 eurų jau turi puikią šildymo sistemą, kitu atveju - tik katilinės patalpą su (geriausiu atveju) išvedžiotais vamzdžiais ir radiatoriais.
Kirtis 2016-03-31 11:37
Šilumos siurblių oras-vanduo realius rodiklius galima labai patogiai pasižiūrėti http://gaiss-udens.lv/ru/realnaja-statistika ten pateikiami monitoringo duomenys iš konkrečių namų, kuriuose sumontuoti šilumos siurbliai ir yra matuojamas siurblio sunaudotas elektros energijos kiekis ir pagamintas šilumos energijos kiekis kiekvieną mėnesį. Taigi labai akivaizdžiai matosi, koks realus naudingumo koeficientas išeina, koks bendras kiekis šilumos yra sunaudojamas. Tiek per atskirą mėnesį, tiek per sezoną bendrai.
Šie duomenys buvo pateikti prieš metus spausdintame straipsnyje http://www.manonamai.lt/praktiniai-pata ... d=67722480 kuriame taip pat atliktas skirtingų šildymo būdų palyginimas. Tik tame straipsnyje neslepiama, kieno užsakymu straipsnis spausdintas ir nesislepiama už mokslo įstaigų pavadinimų.
Tik aišku tokie duomenys buvo neįdomūs mūsų čia aptariamos "studijos" autoriams, nes matomai tai būtų neatitikę keliamų tikslų.
vazzy 2016-03-31 11:59
Tai lygiai tas pats ir geoterminiui šildymui. reikės ir siurblius kažkur pastatyti ir buferinės talpos kažkur turės būti ir panašiai. nu bet el. kainos kosminės gaunas, mes kai atlikdavom tyrimus niekaip nedavydavom dujų katilo kainos net ekstrapoliuodami 25 metam į priekį.
čia ant durniaus ( jaučiu panašiai kaip ir VGTU studija ) lyginom dujų+saulės sistemą su geoterminiu Lietuvoje VS centrinis šildymas.
http://www.ipix.lt/image/Q5Vbh
X-log 2016-03-31 13:10
O HVAC sistemai nereik vamzdžių vedžioti, vidinių blokų ir pagalbiniu radiatorių (kai lauke <-15) kabinti?
Koks šilumos siurblio tarnavimo laikas, kai jis dirba praktiškai ištisus metus? Darbe mitsubas (multi split 4x, 5metu garantija) tokiu režimu nusibaigė per ~7 metus, taisymas ~70% naujo išorinio bloko kainos.
Ne visur tą galią, net norėdamas, išpirksi. Jau nekalbant apie pastovius elektros trūkinėjimus. Kieto kuro/duju katilui gali pastatyti UPS'ą (cirkuliaciniams siurbliams/ valdymo elektronikai) ir nematyti problemų. Ka daryti su HVAC/ tepaliniais radiatoriais, kai lauke -20 ir dingo elektra? dar atsargoj turėti ir dujinį šildytuvą + dujų balioną?
raimism 2016-03-31 13:57
X-log, ne viskas taip blogai, kaip rašai.
Pagal tavo grafiką matosi, kad prie žemų temperatūrų COP'as krenta nuo 4,5 iki 2, tai to šildytuvo galingumas lieka ne ~6, o ~8 kW. Bet tai ne esmė - tas 6-8 kW galingumas yra labai panašus kaip ir nedidelio dujų katilo. Tas kelias šaltas žiemos dienas tikrai galima išgyventi taip kaip (pakankamai komfortiškai) išgyvenu aš jau beveik 15 metų. Kaip jau rašiau - įmeti į židinį malkų (pas mane atviras židinys, net ne kapsulė), jei kur tikrai darosi šalta - pastatai iš sandėliuko atneštą tepalinį radiatorių.
Mano šilumos siurblys toli gražu nedirba ištisus metus. Pvz šiuo metu jis praktiškai nedirba (max 1-2 val. per parą), aš jį pradedu naudoti panašiai tuo pat metu (gal kiek anksčiau) nei Vilniuje įsijungia centrinis šildymas. Vasarą jo naudojimas kondicionavimui išties labai mažas. Jis tikrai nedirba tiek, kiek komerciniuose pastatuose naudojamas šilumos siurblys. Pas mane tas pats Mitsubas, bet jis jau tavo minėtus 7 metus atlaikė.
Bet žiūrint realiai - bet kokia sudėtingesnė (t.y. šildymo) sistema turi labai panašų šansą užsilenkti po ~10 metų. O tavo minėti ekstremumai (nėra elektros galingumų, nėra elektros kai lauke -20) turi tuos pačius analogus ir pvz su dujomis (nėra galimybės atsivesti, elektros sutrikimai ir t.t.). Taip, kaip dujiniam ar kieto kuro katilui tu didinsi investicijas statydamas UPS'ą, taip aš į židinį, kurį ir taip turiu kaip papildomą / atsarginį šildymo šaltinį įmesiu malkų.
Nesakau, kad oras-oras yra pasakiška ir pati geriausia investicija, bet sakydamas, kad Lietuvai ji ''visiškai netinka'' manau tu perlenki.
Pasikartosiu - jei vertinti kokia šildymo sistema duoda geriausią finansinį rezultatą per 10 metų pagal visus skaičius matosi vienas aiškus parametras: kuo mažiau įkiši iš pat pradžių - tuo geresnis finansinis rezultatas, nes ta investicija per 10 m. paprasčiausiai nespėja atsipirkti dėl pasiekto taupymo per kWh.
RamūnasP. 2016-03-31 14:56
straipsnis parasytas nesiremiant fizika . pirmeisiau reikejo pateikt skaiciavimus ir 1 kw silumos kaina is
skirtingu kuro rusiu poto viska apjunt i standartini nama su katilines irengimau ir tt. tada ir padaryt lentele.
as sildausi granulem turiu ir dujini katila kaip neziureciau granulem gaunasi ta pati nama sildyt nuo 30 iki 50% pigiau. kaip jie sugebejo gaut kad dujom pigiau nesuprantu nebent tyrimas papirktas. galit paziuret mano filmukus apie sildyma durpiu atsijom sildytis kaina gavosi nepadoriai maza tik nepatogumu daug.
https://www.youtube.com/watch?v=QCxVTFRlpf4
https://www.youtube.com/watch?v=_JnYDPU7K4E
https://www.youtube.com/watch?v=EDJeM3b1jRU
Komentuoti gali tik registruoti lankytojai.
Neregistruotiems lankytojams komentavimas uždraustas siekiant sumažinti
paviršutiniškų, beverčių ir įžeidinėjančių žinučių kiekį.
Pigiausi ir brangiausi namų šildymo būdai: VGTU tyrimas