Top 8 Rusijos karinės nesėkmės sugluminusios ir prajuokinusios pasaulį (Video)  ()

Rusijos propaganda plyšauja, kad karinė operacija Sirijoje vyksta sėkmingai. Alepo užėmimas - tik vienas pavyzdžių. Nepaisant nuostolių, kuriuos patiria Sirijos režimo bei jas remiančios Rusijos pajėgos, rusų kariškiai gali džiaugtis gavę vieną didelį poligoną, kur gali išbandyti tiek seną, tiek naują techniką, doktrinas ir personalą.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Būtent Sirijoje Rusija bene pirmą kartą realiomis kovinėmis sąlygomis išbandė dar Sovietų sąjungos laikais gamintą techniką ir ginkluotę - strateginę aviaciją, kuri naudoja tiek senas bombas, tiek modernias sparnuotąsias raketas.

Be to, aktyviai naudojami ir moderniausi naikintuvai, ir senutėliai, tačiau modernizuoti atakos lėktuvai, taip pat bepiločiai orlaiviai, iš kurių siunčiami duomenys vėliau panaudojami tiek žvalgybiniais, tiek propagandiniais tikslais - nufilmuoti antskrydžiai rodomi per propagandinius Rusijos TV kanalus, tuo pat metu liaupsinant „analogų pasaulyje neturinčią rusišką aviacinę techniką bei ginkluotę“.

Sausumoje taip pat naudojama įvairi technika. Pavyzdžiui, Sirijoje dislokuoti priešlėktuviniai kompleksai S-300 bei S-400 nors ir nenaudojami tiesiogiai - neleidžia raketų, bet jų radarų įgulos gali tobulinti savo įgūdžius, stengiantis aptikti ir atpažinti taikinius. tai yra neįkainuojama patirtis, mat ore vienu metu sukiojasi dešimtys JAV vadovaujamos koalicijos orlaivių, tarp jų ir naujausi F-22.

Sausumos ir specialiosios pajėgos realiomis kovinėmis sąlygomis išbandė naujus ar modernizuotus šarvuočius, tankus, visureigius, įvairius žvalgybinius instrumentus, ryšio priemones, ginkluotę. Vėlgi, tai suteikia žinių bei patirties tobulinant įgūdžius, taktiką, techniką bei naudojamą įrangą.

Pavyzdžiui, dar prieš keliolika metų iš JAV specialiųjų pajėgų dėl amerikiečių naudojamos įrangos gausos besišaipę Rusijos „specnazo“ specialistai dabar jau patys kopijuoja JAV elitinius karius - naudoja pažangią ryšių, taikymosi, kitą įrangą, diegia taktinio mokymo subtilybes, o savo elitinių karių operacijas apipina legendomis.

Aštuonios gėdingos Rusijos karinės nesėkmės

Vis dėlto tokios permainos Rusijos ginkluotose pajėgose neatsirado iš niekur. Tai yra istorinių nesėkmių - tiek tragiškų karinių avantiūrų, tiek kuriozinių situacijų pasekmė. Po 2014 metų įvykdytos Krymo aneksijos pasaulis išvydo kitokią Rusijos kariuomenę - modernesnę, greitesnę, vėl keliančią grėsmę kaimynams.

Tiesa, po paradine Rusijos karinės avantiūros Sirijoje puse slepiasi daugybė nesėkmingų projektų, nevykusių ginkluotės bei technikos pavyzdžių virtinė, kurios rusai nenorėtų prisiminti praeityje bei matyti ateityje. Independent.co.uk primena, kad Rusijos istorijoje gausu ambicingų karinių projektų, kurie baigėsi nesėkmėmis:

8. Po ilgų atidėliojimų 2015 metais pristatytą „Armata" sistemos tanką T-14 Rusija liaupsino kaip išmanydama ir vadino pirmuoju pasaulyje naujos kartos tanku, kuris yra itin stipriai šarvuotas ir apsaugotas nuo visų šiuolaikinių prieštankinių priemonių.

Laukė didelis nusivylimas, kai naujas, modernus tankas sugedo 2015 m. Pergalės dienos parado repeticijoje Maskvoje ir jį teko už virvių ištempti. Be to, planuota pagaminti ambicingą skaičių - net 2,5 tūkst. tokių tankų, tačiau kol kas užsakyta šimtas vienetų, o net ir pagarbiai apie T-14 atsiliepiantys ekspertai kol kas neskuba jam klijuoti „geriausiojo“ etiketės.

7. T-14 - ne vienintelė Rusijos tanko nesėkmė. 1976 m. sovietinis T-80 buvo pirmas tankas su dujų turbina. Vakaruose į šis tankas vertintas itin rimtai. Bet per Pirmąjį Čečėnijos karą (1994 – 1996) kareiviai pamatė, kad tikrosios T-80 galimybės nėra ypač geros. Rusų kariškiai skundėsi, kad šis tankas paprasčiausiai nėra tinkamas mūšiams mieste. Kai čečėnai paprastais granatsvaidžiais šaudė į T-80 šonus, detonuodavo ten padėta mūšiui paruošta amunicija - sprogimai iš rikiuotės išvedė arba visiškai sunaikino dešimtis tankų.

Ir nors didesnė dalis kaltės teko itin nevykusiai šarvuotosios technikos panaudojimo mieste taktikai bei tokiam karui neparuoštoms įguloms, Rusijos karinė vadovybė stengėsi nebenaudoti šių tankų, vietoje to kliovėsi senesniais T-72 modeliais su papildomais dinaminiais šarvais.

6. Nevykusių Rusijos eksperimentų su tankais istorija sena, kaip ir patys tankai, sukurti daugiau nei prieš šimtmetį. Ir nors pirmieji tankus sukūrė ir mūšyje 1916 metais panaudojo britai, kurie ir suteikė šioms šarvuotoms vikšrinėms kovos mašinoms tanko pavadinimą (tank angliškai dar reiškia talpa) rusų istorikai mėgsta pabrėžti, kad būtent Rusijoje dar 1914 m. buvo sukurtas pirmasis tankas. Caro tankas dar kitaip vadintas „Šikšniuku“ (šikšniukas - šikšnosparnių rūšis), sukurtas 1914 m., įgijo praktiškai mitinį statusą. Milžiniškas triratis tankas, su dviem 9 metrų aukščio stipinuotais ratais ir mažesniu ratu už jų buvo gerai ginkluotas - galėjo gabenti kelis pabūklus ir keliolika kulkosvaidžių.

Tačiau jau pirmųjų bandymų metu dėl neteisingo svorio paskirstymo galinis ratas įstrigo, o tankas įklimpo. Rusijos karinė vadovybė palaidojo šio tanko idėją, o vienintelis egzempliorius kelerius metus liko stovėti bandymų lauke, kur iš pradžių ir įklimpo.

5. „MiG-1.44“ – eksperimentinis Rusijos penktosios kartos naikintuvo prototipas, kurtas kaip atsakas JAV naikintuvui F-22. Praėjus 30 metų „MiG-1.44“ statusas tebėra paslaptis – pirmą ir vienintelį skrydį jis atliko 2000 m. vasarį, atsiliekant 9 metais nuo grafiko, o po to inžinieriai eilinį sykį aptiko mechaninių problemų. Vienintelis žinomas prototipas 2013 m. buvo patalpintas Gromovo skrydžių tyrimų institute, jo statusas neaiškus.

Tiesa, vėliau Rusijoje pradėtas kurti naujas penktosios kartos naikintuvas T-50, kuris pirmą kartą į orą pakilo 2010 metais. Kol kas pagaminti tik 8 skraidantys bandomieji modeliai. Ir nors Rusija neslepia ketinimų pagaminti apie 60 tokių naikintuvų iki 2020, dėl ekonominių sunkumų šis skaičius sumažintas iki 12.

4. Rusijos karinių palydovų nesėkmių serija, prasidėjusi 2009 metais smarkiai kirto žvalgybiniams Rusijos pajėgumams ir visai šalies kosminei programai, kurioje netrūksta ambicingų tikslų, tokių, kaip Mėnulio ir Marso užkariavimas. Vien per 6 metus 16 incidentų, susijusių su palydovų iškėlimu į Žemės orbitą lėmė 20 įvairių kosminių erdvėlaivių bei šešių GLONASS palydovų praradimą.

Pasidalinkite su draugais
(57)
(21)
(36)

Komentarai ()