Komentarai Prisijungti
Viršuje: Seniausi | Naujausi
Audrius 2017-01-31 12:33
Idomi tema. Pries pradedant ieskoti priemoniu gelbeti kapitalizmui, visu pirma, reiktu issiaiskinti, kodel jis sluobuoja.
Taigi.
Kokia yar esmine kapitalizmo problema? Paprasta-sistemoje uzkoduotas konfliktas tarp darbuotojo ir darbdavio:
-Darbavys visada nores maksimalizuoti pelna, t.y. darbuotojui moketi kiek galima maziau ir is jo reikalauti kiek galima daugiau. Ir tai yra visiskai normalu, tokia kapitalisto pareiga.
-Darbuotojas, tuo tarpu, visada nores gauti kuo daugiau ir dirbti kuo maziau-kas irgi yra visiskai normalu.
Deje, toks sisteminis konfliktas sukuria didziuli paradoksa, nes tie patys kapitalistai (pardavejai) yra priklausomi nuo savo produkcijos pardavimo tiems patiems darbininkams (vartotojams). Kitais zodziais, vartotojai gales pirkti uz tiek, kiek jiems sumokejo darbadvys.
Kai supranti sita paradoksa, visa kita automatiskai sukrenta i savo vietas.
Vakaruose (pagrinde JAV) realus darbininko uzdarbis nustojo augti 70-taisiais, nors darbo nasumas ir toliau augo (daug kas ta leme, bet pagrinde IT revoliucija ir reaktyvinis variklis). Kad palaikyti iprasta gyvenimo kokybes lygi, darbininkai bovo privesrti didinti darbo valandu skaiciu (pvz.: i darbo rinka isejo moterys) bei skolintis vartojimui (kreditai).
Kuri laika si netvari sistema veike be problemu, t.y. darbininkai vis didino darbo valandu skaiciu (tapo normalu dirbti keliuose darbuose, visiems seimos nariams) ir vis labiau lindo i skola. Kapitalistai, savo ruoztu kale rekordinius pelnus, kuriuos perskolino valstybems ir darbininkams, pirko kitas imones (begales vis didesniu M&A), leido lobizmui ir pan.
Bet tokia sistema negalejo testis amzinai, todel ir nesitesi. 2008 susikaupusi itampa issilaisvino-s*it hit the fan. Nieko neuzdirbandys ir iki ausu skolose skenditys vartotojai nebegalejo dar daugiau skolintis, t.y. ir toliau taip pat vartoti.
Kadangi vakaru vartotojai sumazino vartojima-pradejo griuti visa kapitalizmo maisto piramide. Kompanijos bukstaudamos del ateities sustabde investicijas ir pradejo kaupti grynus, kas dar labiau mazina vartojima. Tuo pat metu, valstybes (ypac Europoj) pradejo taupymo (austerity) politika, kas dar labiau smoge vartojimui ir ekonominiui augimui. Sumazejus vartojimui vakaruose, bradejo buksuoti pasaulio fabrikas-Kinija, kas atsiliepe zaliavas isgaunancioms salims.
2008-tais prasidejusi sitemine kapitalizmo mirties spirale tebesitiasia ir dabar.
Griztant prie kapitalizmo gelbejimo priemoniu-paprasta, reikai grizti prie tvaraus resursu paskirtymo tarp darbininku ir kapitalistu (prie pvz. 70s lygio) t.y. darbdaviu saskaita, zenkliai padidinti darbininku pajamas. Geriausia tam priemone-universalios bazines pajamos.
Alternatyvus ir, mano nuomone, naturalesnis budas sugrazinti balanca-isvis panaikinti riba tarp darbuotojo ir darbadvio, t.y. pereiti prie kooperatyvumu pagrystu organizaciju. Sparciai populiarenciuose kooperatyvuose nebelieka konflikto tarp algos moketojo ir jos gavejo, nes visi algos gavejai yra ir imones bendrasavininkai. Visu darbininku interesai yra ir imones interesai.
Shinigami 2017-01-31 13:48
Šitas mane nužudė
Visa SSRS buvo didelis kooperatyvas. Kaip jam baigėsi? Manau visi žinom. Ir jis egzistavo trumpiau nei kapitalizmas, o tai reiškia, kad tai visiškai nevykusi sistema. Jau laisvoje Lietuvoje ne karta buvo bandyta steigti kooperatyvus. Visi anksčiau ar vėliau bankrutavo. Dirbu su verslininkais, tai ne kart mačiau kaip du verslininkai bandė bendrai vystyti verslą. Pusę jų greitai subyrėjo, o kai kurie net ne pradėję verslo. Nes išsiskyrė nuomonės ir nepasidalino pelnų. Net mano darbovietėje tarp bendradarbių kyla konfliktai kai kitas bendradarbis nesugeba dirbti (stengiasi bet nesugeba, nes galva neneša), bet gauna panašiai. Tada kitas kuris dirba daug efektyviau ir padaro daugiau pyksta ant ano, nes gauna atlygi tai panašu už visiškai skirtinga darbą. Tas pats bus ir su kooperatyvais.
Audrius 2017-01-31 14:21
Shinigami
Visu pirma tai ne apie LT rasiau (ziureti i disclaimer'i).
Antra, del "supratingu" darbdaviu. Taip, visada pasitaiko issimciu, bet as kalbu apie sistema, kuri turi savyje uzkoduota konflilta. Jei esi verslininkas, visada noresi kuo efektyviau isnaudoti savo investicijas, t.y. su kuo maziau padaryti kuo daugiau. Geriausia isvis idarbinti algoritmus ir robotus.
Del kooperatyvu ir SSSR, tai cia daznai daroma klaida. SSSR imones priklause ne zmonems, o valstybei-didziulis skirtumas. Silicio slenyje naudojamos "stock options" yra siek tiek panasu i kooperatyva, bet kooperatyve sale pelno dalybu, darbuotojai dar dalyvauja ir imones valdyme. Ir beje, kooperatyvuose ne visi vienodai uzdirba ar turi itakos valdybe, cia irgi nereik maisyt su SSSR.
Siaip sulau pasidomet kooperatyvu ispopuliarejimu. Cia pvz, didziausias Ispanijos kooperatyvas. Ikurtas 1956, dabar turi 74k darbuotoju, 2015 padare 12.1 Mlrd pardavimu. http://www.mondragon-corporation.com/en ... ndicators/
Shinigami 2017-01-31 15:37
Tą pati norės daryti ir kooperatyvas. "kuo efektyviau isnaudoti savo investicijas, t.y. su kuo maziau padaryti kuo daugiau. Geriausia isvis idarbinti algoritmus ir robotus." Nes kitaip nesvarbu kas tai yra kapitalizmas ar kooperatyvas, jis pasmerktas bankrutuot. Visa tai dėl konkurencijos.
Dėl tavo minėto Ispanijos kooperatyvo nežinau, ne teko apie jį girdėti. Bet spėju tokį įsteigti ir išsaugoti nėra taip lengva kaip atrodo. Nes nėra aišku kaip paskirstomas pelnas ir panašiai.
Prisiminiau dar viena (dažna) atvejį. Kai subyrėjo SSRS. Už baltus pinigus iš kolūkių darbuotojai galėjo nusipirkti jų turtą. Kai kuris turtas buvo brangus todėl jį pirko keliese susimetę, bet taip pat buvo ir dažnai konfliktu. Pav.: nusipirkus traktorių. Kas kiek jį turi prižiūrėti, kas kada juo gali naudotis ir t.t. Čia vėl Lietuvos atvejis, bet manau jis tinka ne tik Lietuvai.
P.S. ir dabar niekas netrukdo steigti tokius kooperatyvus kaip tu nori, bet kažkodėl jų yra labai mažai. Matyt kažkas su tuo negerai arba sunku valdyti.
Audrius 2017-01-31 15:57
Taip, speju, kad sudetingas kooperatyvu valdymas ir ju steigimas. Plius, net nezinau ar siai dienai, pvz LT, yra aiskiai juos apibrezianti teisine baze.
Kas del tavo pateikto pavyzdzio, tai pvz jei kooperatyvas viska automatizuotu, itariu, kad isauges pelnas butu padalinamas, pvz mazinant darbo valandu skaiciu arba, kad ir atleidziant zmonis, bet sprendimai butu priimami kur kas demokratiskiau. Sunku issivaizduot, kad kooperatyvas nubalsuotu, kad pvz CEO alga butu 400x didesnei nei vidutine darbuotojo alga.
Bet mes abu i sona nuejom nuo pirmines diskusijos, t.y. kaip gelbeti kapitalizma? Ir, prideciau, kodel jis pradejo negaluoti.
Kapitalizmas pradejo slubuodi del per pastaruosius 30metu atsiradusiu milzinisku disbalancu (darbuotojai-darbdaviai, kreditoriai-skolintojai ir pan.) Kaip ji gelbeti? Subalansuoti.
Balansuoti galima nekeiciant sistemos, bet ant jos "uzmetant" saugikliu, tokiu, kaip MMA, UBI, ir kitokias socialines garantijas.
Arba, kurti tokias organizacijas, kurios visu pirma nekurtu tokio disbalanco. Kooperatyvas vienas is galimu modeliu.
sub 2017-01-31 16:12
Šiuo atveju, manau verslininkai turėtų nustoti būti pernelyg gobšūs, ir skatinti savo darbuotojus akcijų paketais, tarkim 5%, daugiau arba mažiau, priklausomai nuo darbuotojo sugebėjimų, naudos įmonei ir reputacijos (tarkim). Su tiek akcijų darbuotojas negalės per daug kažko įtakoti įmonės planuose, bet kas metus prie algos gaus dividendus kažkokius. Tokiu atveju ne tik savininkas, bet ir darbuotojai norės didesnio pelno, kas atneš didesnius dividendus visiems.
Dar viena problema versle, gobšių savininkų užkelti antkainiai, kai kur po 200%. Kam tiek? Man asmeniškai užtektų 50% antkainio. Nuo savikainos uždirbti 50% papildomai nėra tiek jau mažai.
Shinigami 2017-01-31 16:55
Kaip jau rašiau pirmame poste, kapitalizmo nereikia gelbėti. Nes keitimasis yra natūralus ir būtinas dalykas. Iš vis, klausimas ar kapitalizmas žlunga, ar dabartinė kapitalizmo forma keičiasi. https://lt.wikipedia.org/wiki/Kapitalizmas kapitalizmo apibrėžime termino verslininkas nėra. Jis visiškai nereikalingas kapitalizmui. Ar tai bus įmonė priklausanti vienam asmeniui kuris gaus visa pelną, ar tai įmonė priklausanti 1000 asmenų kurie dalinasi pelną. Kapitalizmui tai nerūpį. Kapitalizmas gali išnykti tik jei visa verslą perimtu valstybė. Kitu atvejų kapitalizmas nežlunga.
Ar Lietuvoje galima steigti kooperatyvus? Žiūrint kaip ta kooperatyvą įsivaizduoji. Jei 100 žmonių susimeta ir įkuria UAB kuriu akcijas pasidalina pagal kažką (kiek kas pinigų investavo, kas kokias pareigas atliks, po lygiai ar dar kokius kriterijus) tai bus kaip ir kooperatyvas. Ir visi 100 galės spręsti dėl įmonės veiklos. Patys sau pasirengti darbo sutartys pagal bendrus susitarimus. Todėl tikrai nėra jokios problemos rengti kooperatyvus. Bent jau aš nematau.
Taip, butu demokratiškiau. Tik klausimas ar ta demokratija išliktu ir paskiau kai po įmonės įkūrimo ateitu nauji darbuotojai kurie neprisidėjo prie įmonės kūrimo. Bet čia jau pačių žmonių sąžinės reikalas.
Kapitalizmas pradėjo šlubuoti dėl globalizacijos. Kai rinka buvo susiskaldžiusi pagal valstybės sienas, kiekviena valstybė turėjo savo įmones kurios užsiimė tam tikru verslu. Kadangi rinka buvo maža, tai ir pelnas buvo mažas. Kai pelnas mažas, tada skirtumas tarp savininko gaunamo pelno ir darbuotojo atlyginimo nėra labai didelis. Bet atėjus globalizacijai ir padidėjus rinkoms, pelnai padidėjo daugiau, nei darbuotojų atlyginimai. Kas reiškia, kad daugiau pelno gauna savininkas ir didėja skirtumas tarp aukštas pareigas užimančiu ar žemas.
sub tavo idėja sena ir jau naudojama, bet tik aukštas pareigas užimančių darbuotojų gretose. Žinoma, tai daugiausiai vyksta užsienio įmonėse. Nes visiems darbuotojams skirti po kažkokį konkretu akcijų paketą praktiškai yra neįmanoma. Pav.
Tu įkūrei įmonę, pasamdei 10 žmonių ir jiems davei po 5 proc. akcijų. Sau pasilikai 50 proc. Po metu, dėl sėkmės, nusprendei įmonę plėst ir pasamdei dar 20 žmonių. Po kiek proc. akcijų duosi naujiems darbuotojams? Tu pats teturi 50 proc. akcijų. Ar atimsi visas akcijas iš jau esamų darbuotojų (ir kaip jas atimsi?) ir turėdamas vėl 100 proc. vėl visiems padalinsi po 100/30=3 proc. ir sau pasiliksi 10 proc.? O jei dar po metu vėl sugalvosi plėstis ir pasamdysi 50 naujų darbuotojų? Spėju įstatimai neleis iš darbuotojų atimti jų turima turtą (akcijas). Nes jei atidavei, tai jau nebe tavo.
Šiaip gobšus, ne verslininkas, o žmogus. Tiesiog žmogus neturi ko neduoti, o verslininkas turi ko neduoti.
Ar 50 proc. yra daug ar mažai? Čia reliatyvus klausimas. Jei per mėnesi parduodi batų už 500 eurų (atmetus visus mokesčius valstybei), o pats batus pirkai už 250 eurų. Tai tie 50 proc. (250 eurų) per mėnesi daug ar mažai? O gal norėsi užsidėti 200 proc. antkainį, kad per mėnesi uždirbtum 1000 eurų?
AAA000 2017-01-31 18:04
siaip ir sita tavo "problema" yra senai isspresta. imonei pleciantis niekas akciju neatima - daroma tiesiog nauju akciju isleidimas, didinamas kapitalas ir seni savininkai gali issipirkt lengvatinem salygom sau priklausancia dali, nes gali sumoket imones dividentais, o ne grynais pinigais. jei aisku nori. jei ne - jie tiesiog issigrynina dividentus - ir ju bendra dalis imonej tiesiog sumazeja. bet valdomu akciju kiekis ir verte (dividentu dydis) principe nepakinta. pakinta tik procentine dalis. o imone issiplecia.
ir beja darbininkams akciju % niekas nedalina savaime. tai yra ju uzdarbis - jei savininkas neisgali moket grynais. tiesiog sumoka akcijomis pagal susitarima. tokias alygas gal gaut nebent ypac vertingi darbininkai. tie kurie pakeiciami - tikrai negaus imones akciju...
o kooperatyvai - tai tiesiog imone kurioj nera vieno savininko ar grupes savininku paketo su 50%+1 akcija. ten visi smulkus.
pvz musu valstybe - kooperatyvas o pas baltarusius - yra batka, su savininko privilegijom
Shinigami 2017-01-31 19:56
Čia kalbame apie kooperatyvą. Todėl akcininkas bus ir savininkas ir darbuotojas.
Hm 2017-01-31 23:50
... nemanau, jog vertą gaivinti tai, kas istoriškai vis tiek pasmerktas žlugti (kapitalizmas) ir jokie čia patobulinimai nebepadės... Na pagalvokite kiek gi gali tęstis tokia nesąmonė, kai beprasmiškai švaistant žemės išteklius "gaminamas" pelnas... Skatinti vartojimą... Kam ji skatinti? Kam beprasmiškai vartoti, kad būtų gautas kažkoks mistinis pelnas? Daug nuliukų ekrane??? Sekanti ekonominė formacija turės būti tokia, kuri skatins taupyti, kada taupyti apsimokės ir jokio pelno... Ekonomika, ekonomiškas lietuviškai taupus, ūkiškas. Ekonomikos paskirtis - mažiausiomis sąnaudomis tenkinti visuomenės poreikius, dabar gyvename antiekonomikos sąlygomis... Ekonomikos ateitis - ekonomika be pinigų...
Shioks 2017-02-01 02:00
Mano manymu arba kapitalizmas keisis radikaliai arba ivyks pasaulinis karas vel per ateinancius 20 metu
Chronas 2017-02-02 02:09
Chronas 2017-02-02 02:12
Beje, buvo jau panašių temų čia. Palyginkit, kaip per laiką keitėsi kai kurių komentatorių požiūris
sub 2017-02-02 12:24
Shinigami, tau AAA000 atsakė už mane maždaug. Aš grubiai pasakiau dėl tų 5%. Tiesiog, kaip būdą labiau įtraukti žmones į įmonės valdymą, kai pagrindinis akcijų savininkas išlieka vienas žmogus. Kooperatyvas veikia šiek tiek kitaip, ten tarkim 100 žmonių, kurie įsteigė kooperatyvą, išsidalina įmonės akcijas maždaug po lygiai. O kai ateina spręndimų laikas, tai prasideda intrigos.
vanduo4 2017-02-03 03:45
- Va tau kapitalistinio ir Komunistinio kooperatyvų pavyzdys.
Komentuoti gali tik registruoti lankytojai.
Neregistruotiems lankytojams komentavimas uždraustas siekiant sumažinti
paviršutiniškų, beverčių ir įžeidinėjančių žinučių kiekį.
Kaip gelbėti kapitalizmą? Pasaulio elitas jau turi sprendimą