Ką iš tikro reiškia pagrindiniai konsultantų „keiksmažodžiai“ elektronikos parduotuvėse: jus mausto ar sako tiesą?  (5)

Jei manote, kad elektronikos parduotuvėse visada stengiasi apgauti ir priešiškai priimate absoliučiai visą informaciją, sklindančią iš pardavėjo, tai Jūs rizikuojate išsirinkti ne patį tinkamiausią prietaisą. Galų gale, jums gali pasakoti apie tikrai naudingas technologijas.


Inverteris

Inverterinis variklis, inverterinis kompresorius, inverterinis galios valdymas… Technologija nėra nauja, naudojama skalbimo mašinose, oro kondicionieriuose, šaldytuvuose, mikrobangų krosnelėse, o neseniai ir dulkių siurbliuose.

Kas yra inverteris, ir ką jis suteikia?

Lotyniškas žodis inverto reiškia atversti, pakeisti. Inverterinė elektrinė grandinė, nuolatinę srovę pakeičianti vėl į kintamąją, leidžia sklandžiai keisti variklio ar kompresoriaus apsisukimo dažnį. Variklio sukimosi greičio ir prietaiso galios inverterinis keitimas yra neginčijamas privalumas.

Tokio tipo kompresorius šaldytuve ir oro kondicionieriuje niekada visiškai neišjungiamas: kai bus pasiekta norima temperatūra patalpoje ar šaldytuve, jis sumažina sukimosi dažnį ir stengiasi palaikyti reikalingą režimą.

Tai padidina prietaisų efektyvumą ir prailgina paties kompresoriaus gyvenimą: įjungti ir išsijungti jam mažiau naudinga, nei sklandžiai pereiti nuo mažo greičio į didelį ir atvirkščiai.

Inverteriniai varikliai ir kompresoriai dirba tyliau nei jų įprasti „kolegos“ (inverterinio šaldytuvo darbo beveik nesigirdi, inverterinė skalbimo mašina veikia daug tyliau, inverterinis kondicionierius niekada staigiai neįjungia patalpų ventiliatoriaus) bei sunaudoja mažiau energijos (apie trečdalį). Be to, jie tiksliai išlaiko iš anksto nustatytą temperatūrą.

Oro kondicionieriai ir split sistemos su inverteriniais kompresoriais turi dar vieną pranašumą – dėl savo nuolatinio veikimo jie neužšąla žiemą.

Ar yra kokių nors trūkumų?

Ne, ir tai yra retas atvejis. Tačiau pardavėjai ir gamintojai žodžius „inverterinė technologija“ ir toliau palydi epitetu „unikali“, nors per pastaruosius 7-8 metus daugelio gamintojų ši technologija buvo taikoma įvairių tipų įrengimuose, ne tik Premium segmento, bet ir labiau prieinamuose.

Indukcija

Indukcija naudojama buitiniuose prietaisuose (kaitlentėse, virduliuose, daugiafunkciniuose puoduose  ir t.t.) jau daugiau nei trisdešimt metų, taupo energiją ir pagreitina maisto ruošimo procesą. Tačiau šios technologijos oponentai turi vieną argumentą: „tai dabar reikia pakeisti visus indus?“.

Kas yra indukcija?

Vietoj klasikinio kaitinimo elemento – elektromagnetinį lauką generuojanti ritė. Vietoj kaitlentės paviršiaus šildymo – indo dugno kaitinimas. Be elektros energijos taupymo (indai iš karto įkaista), saugumo (į viryklės paviršių neįmanoma nusideginti) ir didelio greičio, galima pažymėti dar keletą privalumų:  pavyzdžiui, didesnį efektyvumą ir tiksliai palaikomą virimo temperatūrą (vieno laipsnio tikslumu!).

Be to, tik indukcinėse viryklėse įmanoma atsisakyti tam tikrų paviršiaus šildymo zonų (degiklių) ir realizuoti vadinamąją  „indų stebėjimo“ funkciją. Pažangiuose modeliuose po kaitlente patalpinama daugybė tarpusavyje sujungtų indukcinių ričių (iki 48), kurios, kai ši funkcija yra įjungta, automatiškai įsijungia ir išsijungia po indais, todėl puodą ar keptuvę galima saugiai perkelti iš vienos vietos į kitą ir nesirūpinti degiklių būkle. Be to, ši technologija leidžia maisto gaminimui naudoti bet kokios formos indus.

Indukcinės orkaitės ir kaitlentės turi ir kitų naudingų funkcijų, naudingiausių iš kurių yra automatinis išjungimas užvirus vandeniui. Apskritai, problema „jūsų pienas išbėgo“ taip pat neaktuali indukcinių modelių savininkams, nes juos labai lengva nuvalyti, kadangi paviršius aplink indus nekaista, ant jo patekę riebalai ir kitos medžiagos nedega bei neprikepa.

Ar yra kokių nors trūkumų?

Dabar indukcija nėra tokia brangi, kaip, tarkim, prieš dešimt metų, o ir indai su indukcine apačia yra lengviau prieinami, ir juos galima lengvai identifikuoti pagal apačioje esančią ritės piktogramą. Tačiau indukcinę kaitlentę nerekomenduojama montuoti tiesiai virš metalinių daiktų. Todėl visų indukcinių viryklių instrukcijose parašyta, kad ją montuojant virš orkaitės, būtina išlaikyti oro tarpą (pavyzdžiui, ne mažiau kaip 1 cm) ir naudoti storą stalviršį (storis taip pat gali būti nurodyta instrukcijoje).

Multiciklonas

Dulkių siurbliai su maišeliu yra higieniškesni ir tylesni, tačiau valydam jie praranda siurbimo galią. Rinka aktyviai pereina prie cikloninių dulkių siurblių su plastikiniais dulkių surinkimo konteineriais, o jų būna ne tik cikloninių, bet ir multicikloninių, ir pastarieji tariamai yra geresni. Kuo gi?

Kas yra multiciklonas ir ką jis suteikia?

Cikloninėje kameroje oras spirale juda dideliu greičiu, įsisuka, o dulkės ir purvas, paklusdami išcentrinei jėgai, yra filtruojami ir lieka dulkių talpykloje, tuo tarpu išgrynintas oras patenka į išorę. Jei ciklonai yra keli ir jie veikia sinchroniškai, tai filtravimo procesas tampa dar efektyvesnė, tai yra, kuo daugiau ciklonų – tuo geriau. Šiuo metu pažangiausia dulkių siurblio cikloninė sistema gali pasigirti iš 58 ciklonais.

Cikloninė technologija turi daug privalumų: nereikia pirkti maišelių, nesumažėja siurbimo galia užsipildžius dulkių kamerai, matyti jei įtraukėte kažką svarbaus, pavyzdžiui, žiedą ar auskarą, ir galite lengvai juos pasiekti.

Be to, plastikiniai konteineriai neskleidžia specifinio siurblio kvapo, o valyti juos lengva: iškratėte šiukšles – ir viskas. Žinoma, retkarčiais konteinerį ir filtrus derėtų išplauti (jei jie tam pritaikyti) bei gerai išdžiovinti. Na, o jei tai yra ne tik ciklonas, o multiciklonas, tada kai kurie iš šių privalumų dar ryškiau pasireiškia.

Ar yra kokių nors trūkumų?

Multicikloninę sistemą reikėtų saugoti nuo vandens, skysto arba drėgno purvo. Tai gali užkimšti orui skirtas skyles, tačiau tai ištaisoma taip pat vandeniu. Šiuo atveju tinka posakis „nuo ko susirgai, tuo ir gydykis“.

Hepa filtrai

Buitinėje elektronikoje HEPA filtrai dažniausiai naudojami oro kondicionieriuose, SPLIT sistemose ir dulkių siurbliuose. Apskritai, labai veiksminga dalelių filtravimo technologija naudojama daugiausia medicinos tikslams, pavyzdžiui, operacinėse.

Kas yra HEPA filtras?

HEPA – santrumpa , kuris reiškia didelį dalelių sulaikymo efektyvumą (High Efficiency Particulate Arrestance). Dulkių siurbliuose valymo efektyvumas gali būti vieno iš dviejų lygių: 13 (daugiau nei 99,95%) arba 14 (daugiau nei 99,995%). 10, 11 ir 12 klasės dabar nebevadinamos „labai veiksmingomis“, ir žymimos EPS.

Tiems, kurie rūpinasi iš filtro sklindančio oro grynumu – alergija sergantiems žmonėms, mažų vaikų turintiems tėvams ir pan., svarbu ne tik įsigyti prietaisą su HEPA filtru arba jo analogu (kai kurie gamintojai tokius filtrus vadina kitaip), bet ir suprasti, kokio lygio mikroskopinių dalelių filtravimą jis užtikrina.

Ar yra kokių nors trūkumų?

HEPA filtrus reikia periodiškai pakeisti arba plauti laikantis instrukcijų, nes priešingu atveju jie užsikimš ir taps nenaudingais.

Konvekcija

Konvekcija – tai oro judėjimas buitinių prietaisų viduje (orkaitėse, mikrobangų krosnelėse ir aerogriliuose). Dažniausiai naudojama priverstinė konvekcija, sukurta naudojant įmontuotą ventiliatorių, rečiau natūrali, kuri pagrįsta savaiminiu šilto oro kilimu į viršų. Konvektoriai šildomo oro išėjimui korpuse turi kampu išpjautas angas, nors kai kuriuose prietaisuose ventiliatoriai tam taip pat padeda.

Kas yra konvekcija?

Orkaitėse, mikrobangų krosnelėse ir aerogriliuose konvekcija, kartu su viršutiniu ir žemutiniu šildymo elementais, suteikia vienodą šilumos pasiskirstymą, bei galimybę ruošti maistą bet kuriame lygyje be baimės, kad produktas perkeps arba neiškeps. Plius labai patraukli plutelė! Be to, konvekcija neleidžia susimaišyti kvapams, todėl jūs galite vienu metu gaminti kelis patiekalus skirtinguose lygmenyse.

Ar yra kokių nors trūkumų?

Ventiliatorius šiek tiek triukšmauja ir, kaip ir bet kuri kita papildoma detalė, gali sugesti.

No Frost

Dar viena funkcija, naudojanti ventiliatorių. No Frost yra automatinio atitirpinimo sistema, žinoma jau dvidešimt metų, ir per tą laiką spėjo apaugti daugybe mitų, kuriuos vienija bendra tema: kodėl No Frost yra blogai. Bet pirmiausia apie tai, kuo ji yra gera.

Kas yra sistema No Frost?

„Nėra šerkšno“ – štai ką tai reiškia. No Frost šaldytuvai aprūpinti ventiliatoriumi (vienu arba daugiau), kuris pučia į garintuvą, esantį už galinės sienelės arba tarp kamerų.

Pro garintuvą praeidamas oras atšaldomas, ir tada, per specialius kanalus patenka į kamerą ir šaldymo skyrių (jei tai yra „Full No Frost“) arba tik į šaldiklį (jei tai yra „Frost Free“ – vien šaldiklio automatinis atšildymas).

Šerkšnas neprišąla ant kamerų sienelių, o susiformuoja ant garintuvo, nes tai yra šalčiausia prietaiso vieta.

Kaip jis iš ten pašalinamas? Labai paprastai: kai kompresorius darbe yra pauzė ir šaldytuvas ne šaldo, šerkšnas ištirpinamas kaitinimo elementu, o drėgmė išgaruoja. Privalumas vienas, bet didelis – nereikia atitirpinti šaldytuvo.

Ar yra trūkumų?

Manoma, kad šaldytuvų modeliuose su No Frost produktai greitai sausėja, ir tai bus tiesa, jei viską saugosite atvirai. Bet juk tai nehigieniška. Jei panaudosite plėvelę, dangtelius arba konteinerius, niekas neturėtų išdžiūti.

Be to, kai kurie skundžiasi, kad No Frost sistema šaldytuvuose užima daug erdvės, kuri praverstų kameroms. Tai iš dalies tiesa, bet daugelis gamintojų sėkmingai optimizuoja vidinę erdvę ir gamina patogius bei talpius modelius.

Pasitaiko manančių, kad No Frost šaldytuvai yra triukšmingi, nes juose veikia ne tik kompresoriaus, bet ir ventiliatorius. Taip, pasitaiko, bet skirtumas nėra toks didelis, kad vertėtų atsisakyti technologijos, geriau specifikacijose atkreipti dėmesį į triukšmo lygį. Dauguma modelių turi 39-41 dB rodiklį, kuris yra priimtinas.

Ir, galiausiai, meistrų pasakėčios apie gendančius kaitinimo elementus ir ventiliatorius. Šie gedimai neturėtų įvykti dažniau nei bet kuris kitas. Viskas priklauso nuo modelio: yra tokių, kur ši sistema bus silpnoji vieta, tačiau tai galima išsiaiškinti paskaičius pirkėjų atsiliepimus apie modelį.

Aut. teisės: TOPCOM
TOPCOM
(21)
(4)
(17)

Komentarai (5)