Komentarai Prisijungti
Viršuje: Seniausi | Naujausi
Hm 2018-11-07 10:53
Na jei šis sunkvežimis atominio sprogimo metu bus slėptuvėje, tai po to jį galima bus užsivesti ir "pamėginti išgyventi". Bet jei jis stovės atviroje vietoje, kad ir už kalvos, nebus mechaniškai pažeistas, bet bus atominio sprogimo elektromagnetinės smūginės bangos įtakoje, garantuotai nebe užsives. Nebe užsives joks šiuolaikinis benzininis, dyzelinis automobilis po elektromagnetinio smūgio. Vienintelė transporto priemonė kuri po atominio sprogimo galėtų važiuoti, tai tik su paprastu atmosferiniu dyzeliniu varikliu, kuriame viskas veikia mechaniškai ir jokios elektronikos, ar elektrinio valdymo. Net ir vienintelis variklio gesinimo elektrinis vožtuvas nebeleistų varikliui užsivesti. Dar gerai būtų ir užvedimo rankena, nes starteriai nebesuks. Na bet blogiausiu atveju galima ir pasistumti iki kalniuko ir užsivesti. Ar liko Lietuvoje tokių transporto priemonių? Beveik baigiantys išnykti senieji T serijos rusiški traktoriai T-16, T-25, T-40. Dar gatvėse matau važinėjančius senus MB krovininius autobusus kuriuose variklis gesinamas mechanine rankena. Teko su tokiu važinėti, kai įmonė nusipirko iš karinio dalinio Vokietijoje, kaip ir nurašytą, o pravažiavęs buvo apie 10 tūkst. km. Tada apie du tūkstantuosius vokiečiai galvojo, kad atominis karas jau nebe įmanomas ir stengėsi tokia archaika atsikratyti, nors tie MB buvo tiesiog nuostabūs. Kiek važinėjo, apie 300 tūkst., jokio gedimo... Ir po šiai dienai būtų stovėję, reikalui esant būtų važiavę...
vardasas 2018-11-07 11:59
Kas atsitiks starteriui po to elektromagnetinio smugio?
Niemand 2018-11-07 12:27
Yra toks reikalas kaip ekranavimas. Patalpink visą elektroniką į faradėjaus narvą ir EMI nieko nepadarys. Civiliam to nedaro, kariškiam daro, kainuoja, o prasmės nėra. Visa šiuolaikinė karinė įranga yra pilnai apsaugota nuo EMI.
Hm 2018-11-07 12:30
Starteriui nieko nebus atsitikę, jei sprogimo metu nebuvo bandoma užvedinėti, bet akumuliatorius geriausiu atveju bus išsikrovęs...
vardasas 2018-11-07 22:37
ok, kas atsitiktu starteriui jei gautu ta elektromagnetini smugi uzvedinejnt?
AAA000 2018-11-08 00:47
nusiramink - nieko neatsitiktu. nukeptu tik elektronika ir dalinai isvirtu visi pajungti transformatoriai. nors gal ir nespetu. priklauso kaip padaryta.
na, Musko autopilotines teslos gal labiausiai nukentetu procentaliai, bet as tokios vistiek noriu
mindaugas.vaitiekūnas 2018-11-08 07:21
Nieko tas ekranavimas ten neapsaugos. Jeigu tai būtų toks veiksmingas sprendimas, tai bet kokia įžeminta metalinė dėžutė būtų 100% apsauga. Ekranavimas padeda tik iš dalies, t.y. kažkiek slopina, bet ne visiškai panaikina. O prieš atominės bombos sprogimą tas ekranavimas būtų tarsi popieriaus lapas prieš kulką
Hm 2018-11-08 10:22
Nuo įtampos šuolių pažeidžiamiausios smulkios apvijos su lengva izoliacija - ritės. Starterio atveju pirma užtrumpintu pritraukimo ritė, gali padegti šepetėliai, rotoriaus takeliai. Generatoriui "pramuštu" diodų tiltą, užtrumpintų krovimo valdymo mikroschemą. Pažeidžiamiausi dabartiniuose automobiliuose variklio valdymo blokas (kompiuteris), alkūnės veleno padėties daviklis, o be jų dabar ne iš vietos. Būtent tame sename kariniame MB nebuvo visų šitų elektroninių mazgų, visas variklio darbas reguliuojamas mechaniškai. Prie atsarginių raktų įdėta užvedimo rankena, jei kas dar atsimena tokį įrengimą ...
Ekranavimas aišku padeda, bet tik iš dalies. Viskas priklausys nuo atstumo iki sprogimo vietos...
Niemand 2018-11-08 11:06
Jei EMI pramuš Faradėjaus narvą, EMI žala elektros daliai bus jau nebeaktuali, tada jau metalas lydysis, jau nekalbant apie tai, kas nutiks su žmonėmis. Bet šiaip EMI poveikis filmuose yra gerokai perdėtas. Už kelių km net savadarbis ekranas iš folijos apsaugos su kaupu (nors iš tiesų EMI branduoliniai užtaisai sprogdinami stratosferoje). EMI bėda yra poveikis elektros linijoms ir kitiems atviriems elementams, kurių neįmanoma apsaugoti ir prie kurių kažkas pajungta. Gali banaliai įvynioti kompą į foliją ir nieko jam nenutiks, jei tik jis nebus pajungtas prie tinklo ir neturės pajungtų išorinių antenų.
Hm 2018-11-08 14:56
... ačiū už patikslinimus...
mindaugas.vaitiekūnas 2018-11-09 17:18
Manau, kad tu per daug siaurai į viską žiūri.
Visų pirma branduolinio sprogimo metu pačią žemę (žemės plotą) taip pat veiks elektromagnetinis laukas. Taigi tavo narvo žemė įžeminti nelabai galės, tai iš principo tai bus tiesiog neįžemintas narvas, o tai jau yra didelis n.k. kritimas.
Toliau tavo tam narve ims tekėti srovė (ratų, kvadratu ar dar kokiu zig-zagu, priklausomai nuo jo formos, nuo elektromagnetinio lauko krypties ir t.t...). Ir būtent šita srovė sukurs kitą elektromagnetinį lauką, kuris taipogi veiks įrangą, esančią narvo viduje.
Norint sukurti gerą ekraną, tokiu atveju reikėtų labai artimai susidraugauti su matematika, fizika ir tik tada surasti sprendimus, kaip tą elektromagnetinę energiją panaudoti (nuslopinti).
Tad ir sakau, kad paprastas ekranavimas čia kaip popierius prieš kulką.
Turiu tą indikatorių, kuris cypia nuo įtampos per atstumą. Jeigu kabelis ekranuotas, o ekranas įžemintas, indikatorius vis tiek sugeba aptikti įtampą (tik atstumas jau turi būti labai mažas) - vadinasi elektromagnetinis laukas išeina į išorę.
Telefonas, apsuptas folija, taip pat sugeba gaudyti ryšį (įmanoma į jį paskambinti).
Tik nesuprask neteisingai: aš nesakau, kad ekranavimas neatlieka jokio darbo - tiesiog ekranavimas nėra šimtaprocentinis slopintuvas.
HardAxe 2018-11-09 18:03
manai bus blogiau už tiesioginį žaibo smūgį?
Kad indukuotųsi žudanti įtampa turi būti atitinkamaslaidininko ilgis (tiesus ar tai ritė).
Uždaram korpuse ekranuota įranga neturėtų nudvėsti nuo tokio sprogimo. Manyčiau išgyventų netgi iš rozetės ištraukti ir išjungti kompai gelžbetoniniuose pastatuose.
Komentuoti gali tik registruoti lankytojai.
Neregistruotiems lankytojams komentavimas uždraustas siekiant sumažinti
paviršutiniškų, beverčių ir įžeidinėjančių žinučių kiekį.
Amerikiečiai sukūrė atominiam karui parengtą sunkvežimį (Video)