5G jau Lietuvoje: „Telia“ žengia į naują ryšio erą su įspūdingu rekordu (6)
Lietuvoje prasideda 5G mobiliojo ryšio era: šalies telekomunikacijų sektoriaus lyderė „Telia“ pirmoji šalyje paleido naujos kartos 5G ryšį ir pademonstravo naują mobiliosios greitaveikos rekordą – realiai veikiančiame „Telia“ tinkle duomenys perduoti 1,8 gigabito per sekundę (Gb/s) sparta.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
„Nuo pat šiuolaikinio mobiliojo ryšio pradžios Lietuvoje 1995-aisiais, pirmieji rinkoje pristatėme visas mobiliojo ryšio technologijas – 2G, 3G ir 4G. Šiandien pirmieji Lietuvoje pradedame teikti naujos kartos 5G ryšį. Šis žingsnis svarbus ne tik mums, kaip bendrovei, bet ir visai šaliai, nes tai dar kartą patvirtina, kad Lietuva išlieka interneto technologijų lydere ir jau dabar turi skaitmeninės ateities platformą“, – sako „Telia Lietuva“ vadovas Danas Strömbergas.
5G ryšys mobiliajame tinkle leidžia pasiekti milžinišką greitį, nejuntamą vėlinimą ir garantuoja užtikrintą talpą, todėl prie tinklo prijungti įrenginiai gali maksimaliai išnaudoti jo suteikiamus išteklius.
Pirmosios „Telia“ 5G ryšio stotys įdiegtos Vilniuje – Žvėryne, kur didelė verslo centrų koncentracija, ir Saulėtekyje, kur susitelkę mokslo centrai. Toks sprendimas priimtas atsižvelgiant į augantį sostinės potencialą informacinių technologijų srityje ir didelę startuolių bei mokslininkų bendruomenę.
Šiuo metu 5G ryšiui naudojamas nekomercinis radijo dažnis iš 3,75 GHz dažnių juostos, kurį „Telia“ prašymu suteikė Ryšių reguliavimo tarnyba. Komercinės 5G ryšio paslaugos Lietuvoje turėtų būti pradėtos teikti po kitais metais planuojamo dažnių aukciono.
Naujos galimybės Lietuvai
Ūkio ministras Virginijus Sinkevičius pabrėžia, kad buvimas pirmu diegiant naujos kartos technologijas suteikia didelį konkurencinį pranašumą jas pritaikantiems verslams.
„Didelius ir sudėtingus projektus įgyvendinančioms ateities industrijoms – išmaniųjų gamyklų, autonominių automobilių, virtualios realybės, išmaniųjų miestų ir kitoms – 5G ryšio infrastruktūra yra veiksnys, be kurio tolesnis šių industrijų augimas yra neįmanomas. Lietuva, viena pirmųjų Europoje pradėdama naudoti 5G technologiją, bent keleriems metams įgyja kritinį pranašumą prieš kitas Europos Sąjungos šalis tiek padedant augti vietos startuoliams, tiek prisitraukiant inovatyvias užsienio bendroves“, – teigia ūkio ministras Virginijus Sinkevičius.
„5G ryšys suteiks tokius pajėgumus, kurių dabar net nesugebėtumėme išnaudoti. Vilnius bus vienas iš pirmųjų miestų, kur daiktai kalbėsis su daiktais, kad mums, žmonėms, būtų patogiau. Ir kalbėsis daug. Tad startuojantis 5G ryšys yra būtinas ambicingai Vilniaus ateičiai! Sveikinu „Telia“ su startu ir linkiu toliau visas inovacijas bandyti Vilniuje, nes čia yra geriausia tam vieta“, – kalba Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.
Pasiektas rekordas
Penktadienį vykusio „Telia“ renginio metu buvo pademonstruotas didžiausias greitis, pasiektas realiai veikiančiame „Telia“ mobiliojo ryšio tinkle lauko sąlygomis – duomenys perduoti 1,8 Gb/s sparta ir populiarioje greičio matuoklėje pasiektas vos 6 milisekundžių vėlinimas.
Tai yra didžiausias „Telia“ mobiliojo tinklo galimybes su turimais dažniais atskleidžiantis rezultatas. Su šiuo metu jau parduodamais ir 5G ryšį palaikančiais įrenginiais tinkle galima pasiekti iki 600 Mb/s greitį.
Ligšiolinis duomenų perdavimo rekordas, pasiektas realiai veikiančiame tinkle, buvo 750 Mb/s. Jį 2016-aisiais taip pat pademonstravo „Telia“ (tuomet – „Omnitel“).
Pirmieji 5G bandymai pasaulyje atlikti 2017-aisiais, šįmet jo galimybėmis galėjo mėgautis Pjongčango žiemos olimpinių žaidynių lankytojai. 5G šiemet pradėjo diegti Pietų Korėjos, Japonijos, Kinijos, JAV, Vokietijos, Skandinavijos ir kitų šalių operatoriai.
Telekomunikacijų ekspertai prognozuoja, kad ši naujos kartos mobiliojo ryšio technologija per artimiausius kelerius metus taps pokyčių ir inovacijų varikliu. 5G aukščiausios kokybės ryšiu gatvėse bei pastatuose sujungs milijardus įrenginių ir pradės naują daiktų interneto erą, kuomet prie tinklo jungsis ne tik žmonės, bet ir daiktai – automobiliai, robotai, gamyklų įrenginiai, įvairūs jutikliai ir kiti prietaisai, kurie gebės bendrauti tarpusavyje. Visa tai padės išplėsti ir patobulinti esamas paslaugas, kurti naujas idėjas ir verslo modelius, kurie iki šiol atrodė neįmanomi.