Ateitis prasideda dabar: Lietuvos dronų entuziastas siūlo paprastą būdą, kaip fiksuoti ir pateikti įspūdingą trimatį turinį (Video)  (1)

Mus pasiekianti vaizdo informacija ant didelių pokyčių slenksčio: kol fotografija ir video lenktyniauja pikselių gausa, dronepartner.lt teigia, kad pasaulis nėra plokščias ir demonstruoja paprastą būdą fiksuoti ir pateikti trimatį turinį. Patiks daugeliui.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Nukreipiate telefono kamerą į nedidelį žymeklį greta vieno iš Lietuvos dvarų žinyno viršelyje skelbiamo dvaro nuotraukos ir už kelių akimirkų apžiūrinėjate iš visų pusių šio dvaro kompleksą telefono ekrane ar papildytos realybės režime perkeliate visą šį trimatį vaizdą at to paties žinyno viršelio...

Skamba kaip ištrauka iš fantastinio romano, tačiau tai yra vienas iš dronepartner.lt demonstruojamo erdvinės „fotografijos“ pritaikymo scenarijų.

„Vos prieš keleta metų pasirodę pirmieji bepiločiai orlaiviai, populiariai vadinami „dronais“, šiandien jau gana įprastas reiškinys. Tačiau kol žavimės vaizdais iš „paukščio skrydžio“, retas kuris susimąstome, kokias išties galimybes atveria ši technologija,“ – sako Saulius Zaura, projekto dronepartner.lt kūrėjas ir aistringas „dronų“ pilotas, kurio patirties bagaže jau per 1000 skrydžių, šimtais valandų skaičiuojamas „ore“ praleistas laikas o sudėjus vien pilotuojamų skrydžių atstumą, jis jau siektų Airijos sostinę.

„Galimybė dronu fiksuoti informaciją praktiškai bet kokiu kampu leido pritaikyti plačiai kartografijoje ar architektūroje taikomos technologijos – fotogrametrijos sprendimus. Vaizdžiai tariant tai tarsi dėlionė, kurios metu vieną ant kitos dedant fotografijas sudėliojamas teritorijos žemėlapis ar trimatis  objekto atvaizdas.“ - sako S.Zaura. „Sudėtingiausia dėlionės dalis buvo rasti būdą kaip sukuriamą turinį patogiai pateikti vartotojui“.

Dronepartner.lt teigia, kad rado sprendimą, kaip trimatės erdvės atvaizdus pateikti interneto svetainėse ar socialiniuose tinkluose taip pat lengvai, kaip skelbiamos fotografijos. T.y. vartotojui nebereikia specialios programinės įrangos ar virtualios realybės akinių, kad persikeltų į trimatį pasaulį. Jis lengvai pasiekiamas kompiuterio, mobiliojo telefono ar „plančetės“ ekrane.

„Erdvinis modelis – tiksli ir interaktyvi objekto ar erdvės visumos “fotografija”: pats žiūrovas keičia stebėjimo kampą, atstumą, kiek nori kartų “keliauja” jį dominančiu maršrutu ir atranda detales, kurios paprastai fotografuojant ar filmuojant liktų už kadro.“ - sako S.Zaura ir, stebint jau įgyvendintus projektus, sunku su tuo nesutikti. Dar vieną svarbų elementą pabrėžia projekto kūrėjai, tai greitis. Nedidelės apimties objekto, pavyzdžiui eismo įvykio, užfiksavimas bei informacijos apdorojimas trunka praktiškai tiek pat, kiek užtruktų vaizdo medžiagos montavimas. O skenuoti teritoriją ir matyti atnaujintą didelio tikslumo žemėlapį galima realiuoju laiku. O tai itin svarbu žvalgant teritoriją ir pavyzdžiui ieškant dingusių asmenų ar stebint pasėlių būklę.

Kokios šio sprendimo pritaikymo sritys?

Žiniasklaida. Ypač interneto portalai. Vis didesnę informacijos bei pramogų dalį gauname iš naujienų kanalų internete. Tačiau internetas vartotojui suteikia kur kas daugiau galimybių nei vien būti pasyviu vartotoju to, kas perteikiama fotografijose ar video. Dronepartner sprendimas perkelia visą trimatės erdvės sluoksnį. O pritaikius išmaniuosius žymeklius, trimatį turinį naudoti ir spaudoje.

Kultūros paveldas. Turizmo objektai. Sukuriami skaitmeniniai trimačiai modeliai leidžia kurti virtualias ekspozicijas, stebėti būklės pokyčius, modelius naudoti projektavimo programose.

Architektūra, statyba. Metodas leidžia užfiksuoti esamą erdvės kontekstą ir įvertinti, kaip jame dera planuojama nauja statyba ar numatomi erdvės pokyčiai, fiksuoti vykdomus darbus.

Draudimas. Įvertinti eismo įvykių, gaisrų, stichinių nelaimių priežastis ir nuostolius.

Nekilnojamojo turto pristatymai. Technologija leidžia kurti išskirtinius NT pristatymus. Detalūs pastato, sodybos ir aplinkos 3D modeliai, kuriuos be jokių specialių programų galima rodyti interneto svetainėse, skelbimuose. Demonstruoti interaktyviuose ekspozicijų ekranuose ar nešiojamuosiuose įrenginiuose. Išmaniųjų žymeklių pagalba – spaudoje, reklaminiuose stenduose, lankstinukuose.

Modeliai gali būti spausdinami 3D spausdintuvais. Tad pastato, aikštės , gamyklos, karjero, miesto dalies modelis gali būti ne tik elektroninis bet ir virsti fiziniu maketu ir, pavyzdžiui tapti istorinio komplekso gidu turintiems regėjimo negalią.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
Autoriai: Saulius Zaura
(8)
(2)
(6)

Komentarai (1)