Vairuoti pagiringam – keturis kartus pavojingiau  (5)

Net jei alkoholio kiekis kraujyje neviršija leistinos normos, vairuoti ryte, po vakarėlio, kol jaučiami pagirių simptomai, yra keturis kartus pavojingiau nei įprastomis aplinkybėmis. Tai rodo draudimo grupės RSA, kuriai priklauso „Lietuvos draudimas“, užsakymu Brunelio universitete Jungtinėje Karalystėje atliktas tyrimas.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Tyrimas parodė, kad vakare šventę vairuotojai iš ryto jausdami pagirių simptomus, keturis kartus dažniau viršijo greitį vidutiniškai 16 km per valandą. Vairavo nenuspėjamai ir neatsargiai – keturis kartus dažniau gatvėse atliko netikėtus manevrus bei darė kitus eismo taisyklių pažeidimus tokius, kaip dvigubai dažniau nesustojo prie raudonos šviesos ar „Stop“ ženklo. Be to, pagiringų vairuotojų reakcija buvo sulėtėjusi – jie dvigubai lėčiau priėmė sprendimus kelyje.

Tyrimas buvo atliekamas Brunelio universiteto specialiame vairavimo stimuliatoriuje. Fokus grupėse dalyvavo 11 jaunų vairuotojų, turinčių panašų vairavimo stažą. Vairavimo testai, imituojant rytinę kelionę į darbą, buvo atliekami 8-10 val. ryte. Naktį prieš eksperimentą, priklausomai nuo kūno masės, visi tyrimo dalyviai buvo suvartoję nuo 4 iki 7 alkoholio vienetų ir miegoję vidutiniškai 6,7 val.

Šis pagirių efektas nustatytas stebint bevairuojančius žmones, kurių kraujyje alkoholis neviršijo leistinos normos. Mūsų šalyje leistina alkoholio norma vairuotojo kraujyje – 0,4 promilės.

Lietuvoje beveik kas aštuntas eismo įvykis yra įvykęs dėl neblaivių asmenų kaltės. Ši statistika būtų dar skausmingesnė, jei į ją būtų įtraukti įvykiai, sukelti nuo pagirių kenčiančių vairuotojų.

Tyrimo duomenimis, pagrindiniai pagirių simptomai, lemiantys neatidų elgesį gatvėse – bendras kūno nuovargis, silpnumas, troškulys, galvos ir raumenų skausmas, pykinimas, vėmimas, miego trūkumas ir sumažėjęs dėmesys bei koncentracija. Šiuos simptomus sukelia organizmo dehidratacija, žemas cukraus kiekis kraujyje ir netolygus miegas.

„Vairuojantieji turėtų įsidėmėti, kad pražūtinga yra vairuoti ne tik išgėrus, bet ir ryte po šventės, kol dar jaučiamos pagirios. Artėjant ilgiesiems savaitgaliams, kuomet stebime itin skaudžių avarijų pagausėjimą, tai prisiminti labai svarbu. Taip pat svarbu nenumoti ranka į paprastus patarimus, pavyzdžiui, vakare pavartojus alkoholio nebandyti sutaupyti ryte ir, įvertinus savo būklę, verčiau rinktis taksi paslaugas ar važiuoti visuomeniniu transportu nei vairuoti savarankiškais“, – sakė „Lietuvos draudimo“ Strategijos, klientų ir marketingo departamento direktorius Vaidotas Krencius.

Aut. teisės: delfi.lt
(0)
(0)
(0)

Komentarai (5)