Robotams reikia universalios operacinės sistemos (Video)  (2)

Praėjusį mėnesį įvairūs robotai buvo demonstruojami Tarptautinėje jungtinėje Dirbtinio intelekto konferencijoje (IJCAI), vykusioje Kalifornijos valstijos Pasadena mieste. Tačiau šis džiugus robotų susirinkimas sukėlė ir didelę problemą: robotai gali bendradarbiauti, tačiau tik ne jų kūrėjai.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Kiekvienas robotas buvo sukurtas tam tikriems tikslams, tačiau tikimasi šią padėtį pakeisti. Gamintojai ėmė mąstyti apie robotų konstrukcijų standartizavimą ir pagrindinės programinės įrangos, tinkančios visiems, sukūrimą. Tai leistų robotų gamintojams savo dėmesį sutelkti į technologijas.

Pavyzdžiui, „UBot“ robotas važinėjo po konferencijų salę ant „Segway“ primenančių ratų. Rankoje, kurią sudaro trys pirštai ir kuri vadinama „WAM“, jis laiko geltoną balioną. „Mane žavi, kai robotai taip bendradarbiauja“, - sakė kompanijos „Barrett Technology“, sukūrusios „WAM“, vadovas William Townsend.

Viena iš svarbiausių problemų yra ta, jog robotai dažnai nėra panašūs vieni į kitus. „Lengviau sukurti viską iš pradžių, nes kiekvienos komandos reikalavimai labai skiriasi“, - sakė kompanijos „Aldebaran Robotics“ vadovė Anne-Marie Bourcier.

Ši kompanija sukūrė pusės metro aukščio robotą „Nao“. Kai kurie robotai, tokie kaip „Nao“, yra beveik savarankiški. Kiti, tokie kaip „UBot“, yra iš dalies savarankiški. Tai reiškia, kad jie gali patys atlikti kai kuriuos veiksmus, pavyzdžiui, išlaikyti pusiausvyrą, tačiau norint atlikti kitus veiksmus reikia žmogaus operatoriaus. Be to, kiekvienas robotas yra skirtas konkrečiam tikslui. „UBot“ svarbiausias gebėjimas – išlaikyti pusiausvyrą net ir tada, kai jis nugriūna. Tuo tarpu „Nao“ gali pats vaikščioti ir net atlikti tam tikrus šabloniškus veiksmus. Kiekvienas robotas turi unikalią techninę ir programinę įrangą. Dėl šios priežasties vieno roboto pajėgumų negalima lengvai perduoti kitam.

Anne-Marie Bourcier mano, kad tai gali pasikeisti. Tereikia robotus pradėti kurti panašiai, kaip asmeninius kompiuterius. Kompiuteriams visuotinis kompanijos „Microsoft“ sistemos „Disk Operating System“ bei operacinės sistemos „Windows“ pritaikymas leido programuotojams kurti naujas programas, kurios gali veikti visuose kompiuteriuose. Programuotojams, norintiems sukurti naujas programas, nereikia išmanyti įvairių techninės bei programinės įrangos savybių. Žinoma, nebus lengva sukurti tokius robotus.

„Šiuo metu robotai yra tokioje būklėje, kokioje prieš 30 metų buvo ir kompiuteriai“, - teigė Brown mokslininkas Chad Jenkins. „Tačiau mes galime naudoti tuos pačius resursus“, - teigė jis.

„Žmonės dviratį išradinėjo daugybę kartų. Jie darė ne pagrindinius dalykus“, - sakė robotų tyrimų kompanijos vadovas Brian Gerkey. Pavyzdžiui, jei kas nors tiria objektų atpažinimą, jie nori sukurti geresnius šios funkcijos algoritmus. Jie nenori tiesiog parašyti kodo, galinčio valdyti roboto ratus. „Jūs žinote, kad tai jau buvo padaryta, galbūt net geriau“, - aiškino Brian Gerkey.

Tačiau neturint vienos operacinės sistemos, dalintis kodu yra neįmanoma. Iššūkis pagaminti operacinę sistemą, skirtą robotams yra žymiai didesnis nei pagaminti ją kompiuteriams. „Problemos, su kuriomis susiduria kompiuteriai, yra gana aiškiai apibrėžtos. Yra labai aiškios matematinės apdorojimo sąvokos, - teigė Brian Gerkey. – Tačiau su fiziniu pasauliu sąveikauti daug sunkiau“.

Nepaisant to, robotai pradeda žengti į priekį. Yra net ir pirminė robotų operacinės sistemos (ROS) versija – tai atviro kodo programų rinkinys, kuris gali būti pritaikytas plačiam robotų ratui. Šią operacinę sistemą sukūrė bei naudoja Stanford universiteto, Massachusetts technologijų instituto bei Munich technikos universiteto mokslininkų grupės.

ROS apima programinės įrangos komandas, leidžiančias reguliuoti robotų navigaciją bei rankas, griebtuvus ir jutiklius. Tam nereikia žinoti, kaip veikia techninė įranga. Sistema taip pat apima aukšto lygio veiksmų komandas, pavyzdžiui, vaizdų atpažinimą ar durų atidarymą. Standartinė operacinė sistema leis mokslininkams sutelkti dėmesį į pagrindinius aspektus. Jei komanda išranda geresnę navigacijos sistemą, jie pateikia rezultatus, tačiau ne programinės įrangos kodą. Vadinasi, šiuo atradimu negali pasinaudoti kiti robotų gamintojai.

„Naudinga turėti žmones, formuojančius bendrą platformą, - sakė Italijos technologijos instituto robotų tyrėjas Giorgio Metta. – Jie bus priversti tai daryti, nes kiti tikrins jų darbą“.

ROS nėra vienintelė operacinė sistema, kurią siekiama padaryti standartu. Kompanija „Microsoft“ siekia sukurti „Windows“ robotams. Brian Gerkey tikisi, kad vieną dieną bus galima išvysti robotų parduotuvę, kurioje žmonės galės parsisiųsti programas savo robotams. „Vadinasi, mes turime išspręsti dar daugybę problemų“, - sakė jis.

Aut. teisės: IT žinios
(0)
(0)
(0)

Komentarai (2)