2 trilijonai per sekundę. Greičiausias pasaulyje. JAV skelbia „El Capitan“ (Video) ()
Jungtinėse Valstijose šiuo metu yra keturi greičiausi pasaulyje superkompiuteriai.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Naujausias – „El Capitan“ ir yra keliasdešimt kartų greitesnis nei Kinijos ar Japonijos superkompiuteriai.
Šiuo metu galingiausias pasaulyje superkompiuteris, vadinamas „El Capitan“, veikia JAV Lawrence'o Livermore'o nacionalinėje laboratorijoje. Įrenginys, kuriame naudojami AMD greitintuvai, buvo sukurtas siekiant sustiprinti JAV nacionalinį saugumą. Valdžia skelbia apie revoliuciją kuriant ateities energetikos ir karines technologijas.
El Capitan is the result of years of engineering and innovation, and its deployment is a testament to the years-long collaboration between @NNSANews, #LLNL, @HPE and @AMD. Discover the potential of #Exascale computing: https://t.co/NJr5hU84Y8 pic.twitter.com/cGNQ2LeWNY
— Lawrence Livermore National Laboratory (@Livermore_Lab) January 10, 2025
|
„El Capitan“ siūlo didžiausią 2,79 exaFLOPS skaičiavimo galią, o išmatuota 1742 exaFLOPS talpa siekia. Tikslas buvo pasiekti galimybę atlikti net daugiau nei 2 trilijonus skaičiavimų per sekundę. Visas projektas kainavo tik 600 mln. dolerių. Sistemos esmė yra AMD Instinct MI300A APU greitintuvai.
AMD norėjo panaudoti ROCm kūrimo aplinkos galimybes. Visi galimi mazgai yra prijungti prie Slingshot sistemos, kurią sukūrė Cray. Bendrovė skelbia apie 200 Gb/s duomenų perdavimo spartą vienam prievadui ir pažangias QoS funkcijas. Superkompiuteris savo veikimo metu sunaudos apie 40 MW galios.
JAV vyriausybė neslepia, kad juo bus atliekami skaičiavimai ir modeliavimai, susiję su būsimų branduolinių ginklų ir saugių mobilių branduolinių reaktorių kūrimu. Tai nedideli, kompaktiški reaktoriai, kuriuos galima statyti miesto gyvenamuosiuose rajonuose. Vyriausybė taip pat galvoja apie branduolinius įrenginius kosminėms misijoms ir karinės įrangos tiekimą.
Superkompiuteriai yra milžiniškos sistemos, sudarytos iš šimtų ar tūkstančių kompiuterių, prijungtų prie didelės spartos jungčių duomenims perduoti ir operacijoms koordinuoti. Jie užima teniso kortų dydžio patalpas, naudoja tūkstančius ar milijonus procesorių, kainuoja milijonus dolerių ir naudoja daug elektros energijos.
Įdomu tai, kad kitas galingas amerikiečių superkompiuteris „Frontier“, turintis didžiulę skaičiavimo galią, leido mokslininkams sukurti didžiausią ir tiksliausią Visatos modeliavimą istorijoje. Pirmą kartą mokslininkai į savo skaičiavimus galės įtraukti ir gravitaciją, ir fiziką, susijusią su dujomis ir žvaigždžių, juodųjų skylių ir galaktikų susidarymu.