Operatyvioji atmintis: koks RAM kiekis yra optimalus perkant naują kompiuterį (9)
Pakankamas operatyviosios atminties kiekis garantuoja, kad visos aktyvios programos galės būti patalpintos tiesiai į RAM atmintį ir tai užtikrina spartų kompiuterio darbą. Tačiau kuo daugiau RAM, tuo kompiuteris yra brangesnis – šiame straipsnyje apžvelgsime, į kokį RAM atminties kiekį verta investuoti renkantis naują kompiuterį ir kokie yra konkretaus pasirinkimo privalumai ir trūkumai.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
1-2 GB
Šiuo metu teoriškai apibrėžiamas pats mažiausias įmanomas kompiuteryje integruotos operatyvios RAM atminties kiekis – nuo 1 GB iki 2 GB. Tai yra ta laikinosios RAM atminties riba, kurios naudojantis 32 bitų operacine sistema dar pakanka interneto naršyklei su ne daugiau nei viena aktyvia kortele ar, pavyzdžiui, elektroninio pašto programinei įrangai normaliai funkcionuoti. Jeigu naujas kompiuteris turi tik tiek atminties, tai labai tikėtina, kad planuojate įsigyti vieną iš pigiausių šiuolaikinių biudžetinių kompiuterių.
Prekyboje esantys nešiojami kompiuteriai, turintys 2 GB RAM atminties.
4 GB
Didžioji rinkos ekspertų ir kompiuterinės technikos apžvalgininkų dalis sutinka, kad minimalius poreikius turintis kompiuterio naudotojas šiuo metu dar gali bandyti išsisukti su 4 GB RAM. Tiek atminties jau pakaks visaverčiam naršymui internete, o taip pat puikiai tiks darbui su „Microsoft Office“ programiniu paketu.
Vis dėlto toks operatyviosios RAM atminties kiekis jau gana stipriai riboja naudojimosi kompiuteriu galimybes. Sulėtėjęs kompiuterio darbas gali pasijausti bandant tuo pat metu lygiagrečiai naudoti tik keletą labiau RAM naudojančių programų. Tiek atminties nepakaks ir žaidimų mėgėjams, nei tiems pirkėjams, kurie, pavyzdžiui, ruošiasi internete tiesiogiai transliuoti vaizdo įrašus aukštąją HD.
Prekyboje esantys nešiojami kompiuteriai, turintys 4 GB RAM atminties.
8 GB
Tad, norėdami išvengti tokių keblumų, svarstydami apie naujo namų kompiuterio įsigijimą (žaidimų ar specializuotų kompiuterių atvejais situacija vėl kitokia), vertėtų apsistoti ties 8 GB dydžio operatyviosios RAM atmintinės kiekiu. Tai pamažu tampa savaime suprantamu standartu, o norint spartos maksimumo, šalia tokio RAM dar vertėtų įsigyti ir SSD diską.
Daugiau nei vidutinių poreikių kompiuterio naudotojas patenkintas pasijaus tik turėdamas 8 GB RAM atminties. Būtent tiek operatyviosios atminties pakaks neribotam naršymui internete, aukštosios raiškos tiesioginėms vaizdo transliacijoms, nuotraukų redagavimo programoms ir kitoms tuo pačiu laiko momentu lygiagrečiai atliekamoms užduotims kokybiškai vykdyti. Turint tiek RAM, jau drąsiai galima galvoti ir apie 4K raiškos monitorių ar esant specifiniam poreikiui prie vieno kompiuterio jungti daugiau nei vieną išorinį monitorių.
Prekyboje esantys nešiojami kompiuteriai, turintys 8 GB RAM atminties.
16 GB
Tačiau jeigu naujai įsigytą kompiuterį planuojama naudoti, pavyzdžiui, virtualizacijai, projektavimo užduotims, profesionaliam nuotraukų redagavimui, vaizdo įrašų kūrimui, 3D modeliavimui, skaitmeniniam garso apdorojimui ar tiesiog šiuolaikiškiems aukščiausios kategorijos kompiuteriniams žaidimams, tai jis neabejotinai turi turėti ne mažiau kaip 16 GB operatyviosios RAM atminties. Dar didesnės RAM atmintinės nauda šiuo atveju labiau priklausytų nuo specifinių užduočių naudojamo kiekio ir jų skaičiaus konkrečiu laiko momentu. Kitaip sakant, 16 GB RAM dažniausiai šiuo metu tampa ta riba, kai didesnį bendrą kompiuterio našumą gali garantuoti jau ne operatyvios atminties plėtimas, bet kitų kompiuterinės sistemos komponentų atnaujinimas.
Prekyboje esantys nešiojami kompiuteriai, turintys 16 GB RAM atminties.
Programiniai RAM atminties panaudojimo ribojimai
Sprendžiant RAM atminties klausimą, verta žinoti, jog ne visais atvejais sistema galės pasinaudoti visu fiziškai įdiegtu atminties kiekiu. Pavyzdžiui, pasiekus 4 GB RAM atminties ribą, kompiuteryje tiesiog būtina įsidiegti ir 64 bitų OS, kadangi kitu atveju naudojamoje platformoje dėl techninių apribojimų bus galima panaudoti tik 3,2 GB RAM. Tokiu atveju net ir įdiegus daugiau RAM, 32 bitų operacinė sistema jos nesupras ir neišnaudos.
Taigi, 64 bitų operacinė sistema gali būti vienas iš pirmųjų aspektų, kuris leis įvertinti kiek kompiuteryje minimaliai turi būti įdiegta RAM atminties. Vis dėlto operatyvios RAM atminties poreikį taip pat galima įvertinti, pavyzdžiui, atsižvelgus ir į dažniausiai naudojamos programinės įrangos ypatybes.
„Windows“ operacinėje sistemoje įdiegtas „Task Manager“ įrankis prie visų 32 bitų architektūros programų pavadinimų pabaigos prideda prierašą „(32 bit)“. Techniškai didžioji dalis 32 bitų programų ypatingos tuo, kad maksimaliai geba išnaudoti tik iki 2 GB RAM resursų. Taigi jeigu kompiuteryje nuolatos aktyviai bus naudojamos, pavyzdžiui, „Chrome (32 bit)“, „Skype (32 bit)“ ir „Word (32 bit)“ programų versijos, tai 64 bitų platformos operacinėje sistemoje jos maksimaliai tikrai niekada nesunaudos daugiau nei 6 GB RAM atminties, nepriklausomai nuo to, kiek būtų fiziškai įdiegta atminties.
Tuo tarpu RAM poreikis dirbantiems su nuotraukų redagavimo ar vaizdo apdorojimo programomis išauga dėl tos priežasties, nes techniškai tokia programa, net ir būdama 32 bitų architektūros, maksimaliai jau geba išnaudoti ne 2 GB, bet 4 GB RAM. Taigi, dirbant su vaizdo programomis, visada verta investuoti į didesnius RAM kiekius.
Daugiau naudingos informacijos apie RAM sunaudojimo optimizavimą ar papildymą surasite straipsnyje „Operatyvioji atmintis: kaip patikrinti RAM kiekį, optimizuoti sunaudojimą ir įdiegti naujus modulius“, o jei rinkdamiesi RAM pasimetėte kuo skiriasi skirtingi jų pavadinimai (DDR 2, DDR 3 ir pan.), viską sužinosite straipsnyje „Operatyvioji atmintis: kuo skiriasi RAM atminties tipai - nuo SRAM iki DDR4“