Neribota energija artėja. Kinijos „dirbtinė saulė“ pasiekė naują rekordą! (Video) (1)
Kinijos fizikai sugebėjo išlaikyti plazmą sintezės reaktoriuje daugiau nei 1000 sekundžių per branduolių sintezės paleidimą.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Kinijos termobranduolinis reaktorius, dar vadinamas „dirbtine saule“, sumušė savo labai karštos plazmos laikymo rekordą ir tai yra svarbus žingsnis į priekį siekiant gauti praktiškai neribotą švarią termobranduolinę energiją, rašo „Live Science“.
Sintezės reaktoriai dažnai vadinami „dirbtinėmis saulėmis“, nes jie sukuria energiją taip pat, kaip ir mūsų žvaigždė. Tai vyksta susiliejus vandenilio atomams ar jų izotopams, kai susidaro didelis energijos kiekis. Saulės šerdyje atomai sintetinami esant aukštam slėgiui ir aukštai temperatūrai. Bet tokio slėgio Žemėje gauti neįmanoma, todėl fizikai jį kompensuoja įkaitindami plazmą iki dešimčių milijonų laipsnių Celsijaus, o tai yra daug aukštesnė už temperatūrą Saulės šerdyje.
|
EAST (Experimental Advanced Superconducting Tokamak) tokamako tipo eksperimentinis termobranduolinis reaktorius yra Hefėjuje, Kinijoje.
2023 metais Kinijos fizikai sugebėjo išlaikyti stabilią plazmą reaktoriuje 403 sekundes, tačiau dabar tapo žinoma, kad jiems pavyko sumušti šį rekordą. Nuolatinė karšta plazma buvo laikoma reaktoriaus viduje 1066 sekundes (17 minučių ir 46 sekundės).
Šis pasiekimas yra svarbus žingsnis į beveik neribotą švarią energiją, kuri leis žmonijai atsisakyti iškastinio kuro. Gaminant šią energiją neatsiranda šiltnamio efektą sukeliančių dujų, taip pat branduolinių atliekų, kaip atominėse elektrinėse.
Norint pastatyti termobranduolines elektrines, kurios gamins beveik neribotą energiją, turi būti išspręstos kelios svarbios problemos. Visų pirma eksperimentiniuose reaktoriuose, tokiuose kaip EAST, būtina pasiekti labai ilgą labai karštos plazmos sulaikymą, kad būtų išlaikyta stabili sintezė. Taip pat reikia išmokti gauti daug daugiau energijos iš sintezės, nei reikia norint ją pradėti.
EAST sintezės reaktorius yra tokamakas, t. y. toro formos (spurgos su skyle) reaktorius, kuriame labai karšta plazma yra sulaikoma labai stiprių magnetinių laukų.
Nors Kinijos fizikai sintezės metu nesugebėjo gauti daugiau energijos, nei išleido jai pradėti, rekordinis plazmos sulaikymas yra svarbus pasiekimas. Plazma reaktoriaus viduje turi būti palaikoma stabilioje būsenoje labai ilgai ir tik tada įmanoma palaikyti stabilią termobranduolinę sintezę.
Naujas Kinijos fizikų rekordas padės sukurti reaktorius, kurie ateityje gamins didžiulius kiekius sintezės energijos. Kol kas viso pasaulio mokslininkai negali pasakyti, kada bus galima gauti neribotą energijos kiekį, tačiau kai kurie fizikai mano, kad tai bus įmanoma per ateinančius dešimtmečius.
Siekdami pasiekti naują plazmos izoliavimo rekordą, Kinijos mokslininkai modernizavo EAST termobranduolinį reaktorių, kuris leido padidinti magnetinių laukų galią ir pakelti plazmos šildymo temperatūrą.