Futbolo kamuoliai gamins elektrą trečiojo pasaulio šalims
(0)
Savybės, kuriomis pasižymi 2012 metų Europos futbolo čempionato oficialus kamuolys, skamba neįtikėtinai: UEFA didžiuojasi, kad kamuolio dizainas puikiai dera su kitomis savybėmis, o kamuolys buvo tobulinamas dvejus metus ir patikrintas aštuoniose pasaulio valstybėse. Tačiau ar spardant šį kamuolį galima pagaminti bent šiek tiek elektros, kurios užtektų pakrauti mobilųjį telefoną? Kamuolys, angliškai pavadintas „soccket“, žaidimo metu kaupia elektros energiją, kurią vėliau galima panaudoti pakrauti elementus, mobilųjį telefoną ar ką nors apšviesti.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia
tik entuziazmo.
Besivystančiose valstybėse milijonai žmonių neturi saugių ir kokybiškų elektros energijos šaltinių. Laimei, naujasis futbolo kamuolys leidžia jiems kaupti elektros energiją su kiekvienu kamuolio spyriu, rašo BBC.
Šio kamuolio sumanytojai – keturi Harvardo universiteto bakalauro studijų absolventai, apie idėją pradėję galvoti po inovacijų kurso paskaitų dar 2008 metais.
„Nigerijoje mes kiekvieną akimirką švaistome energiją“, – sako viena iš keturių Harvardo absolventų Jessica Matthews, kuri pati gimė Niujorke, o jos tėvai – Nigerijoje.
Absolventai taip pat žinojo, kad dauguma žmonių besivystančiose šalyse skaito naudodami gatvės lempų apšvietimą, arba dar blogiau – kenkiančias ir ekologiškai nedraugiškas žibalo lempas. Didelė dalis šių vaikų, pasak studentų, dienas praleidžia žaisdami futbolą. Absolventams kilo klausimas – ar yra būdas surinkti ir panaudoti vaikų sunaudojamą energiją? Jie sukūrė futbolo kamuolio „soccket“ prototipą – pripučiamą kamuolį dar 2009 metų pradžioje. Kamuolys viduje turėjo indukcinės ritės mechanizmą.
Jie kamuolį išbandė Pietų Afrikoje tų metų vasarą ir pastebėjo, kad elektros energiją surinkti pavyksta, tačiau ne taip sėkmingai, kaip įsivaizdavo. Be to, šį kamuolį buvo sunkiau valdyti nei įprastą.
Įkvėpti pirminių rezultatų, Harvardo absolventai nutarė toliau vystyti idėją. 2010, prieš prasidedant Pasaulio futbolo čempionatui Afrikoje, jie išleido dar vieną prototipą. Tik šio prototipo, skirtingai nei pirmojo, jau nebereikėjo pripūsti.
„Mes supratome, kad geriausia rinkti energiją tuomet, kai kamuolys sukasi, o ne tada, kai šokinėja. Mūsų sukurtas kamuolys visuomet sukasi, nepriklausomai ar jis yra ore, ar ant žemės“, – sakė J. Matthews. Ji pridūrė, kad naujasis mechanizmas lėmė, jog „soccket'as“ rinko tris kartus daugiau elektros energijos per minutę negu pirminis prototipas. Tiesa, jis vis dar riedėjo ne taip, kaip norėtųsi.
Pastebėjo buvęs JAV prezidentas
Ko gero, vienas esminių projekto sėkmę lėmusių įvykių – į jį dėmesį atkreipė ir buvęs Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Bilas Clintonas. Kamuolio išradėjai gavo palyginti nedidelę paramą projekto vystymui iš organizacijos „Clinton Global Initiative“.
B. Clintonas tuomet sakė, jog šis keistas kamuolys gali padėti suteikti energijos tiems, kam jos labiausiai reikia.
Visgi ekspertai jį kritikavo, jog net ir keletas tūkstančių tokių kamuolių nepakeis patikimo elektros tinko. Kritikai piešė vizijas, jog suskaldyti kamuoliai galiausiai gulės besivystančių šalių miestų gatvėse tarsi šiukšlės ir sakė, jog yra ir svarbesnių dalykų, kurių reikia trečiojo pasaulio šalims ir investicijas geriau būtų skirti kitiems projektams.
J. Matthews tuomet pripažino, jog šie klausimai iš tiesų yra aktualūs, tačiau ji buvo pasiruošusi juosišspręsti paeiliui. Praeitų metų gegužę ji ir dar viena iš keturių absolventų Julia Silverman nusprendė projekto vystymą pakylėti į naują lygį.
Jie įkūrė bendrovę, pavadintą „Uncharted Play“ ir pradėjo ne tik samdyti inžinierius, kad „soccket'as“ būtų patobulintas, bet ir aiškintis, kaip kitus sporte naudojamus daiktus galima paversti naudinga energija. Jei kaupti energiją gali futbolo kamuolys, kodėl to negalėtų padaryti krepšinio?
Buvę Harvardo studentai sparčiai pradėjo populiarinti kamuolį. Pasak J. Matthews, tokiu kamuoliu elektros energija dabar yra kaupiama Tanzanijoje, Pietų Afrikoje, Meksike, Salvadore, Hondūre ir Kosta Rikoje.
Mergina taip pat pasakojo, kad ji neseniai grįžo iš Nigerijos, kur beveik pasiektas susitarimas su šalies valdžia, kuri naujuosius kamuolius ketina išdalinti šalies mokyklose. O Afrikos vaikai yra tarsi mažieji genijai, nuolat siūlantys idėjų, kaip kamuolį patobulinti.
Prioritetas – kokybė
Praėjusią savaitę vykusioje konferencijoje TedX Rio+ 20 Brazilijoje, kur renginio tema buvo „Žmogaus galia“, J. Matthews pristatė naujausią kamuolio prototipą, kuris pasižymi tuo, kad yra patvaresnis ir lengviau valdomas. Jis vis dar sveria šiek tiek daugiau negu įprastas, tačiau jau nedaug kuo skiriasi nuo įprastinio kamuolio. Be to, „soccket'as“ pagamintas iš perdirbamų dalių, todėl jam suplyšus naujo kamuolio gamybai galima būtų panaudoti 95 proc. senojo.
Pasak J. Matthews, pusvalandį paspardžius kamuolį prikaupiama energijos, kurios užtenka, kad dvi valandas šviestų LED lemputė. Tam, kad būtų pakrautas mobilusis telefonas, jį reikia spardyti keletą valandų. Inžinieriai dirba prie kamuolio, jog jis ateityje turėtų USB jungtį, kuri prie „soccket'o“ leistų prijungti platesnį spektrą įrenginių.
Bendrovė „Uncharted Play“ taip pat keičia ir verslo modelį. Dabar ji dirba su tokiomis korporacijomis kaip „Western Union“. „Uncharted Play“ tikisi, kad iki rudens kamuolys bus pradėtas pardavinėti Šiaurės Amerikoje ir Europoje.
Šiuo metu apie 60 dolerių (165 litus) kainuojantis kamuolys gaminamas JAV, tačiau tikimasi, kad ateityje jo gamybą pavyks perkelti į kitas šalis – tai padėtų sumažinti jo savikainą ir sukurti daugiau darbo vietų.
Visgi bendrovė ketina pirmenybę teikti kamuolio kokybei, o ne kainai.
„Negalima parduoti kamuolio, kuris jau kitą dieną bus nebenaudojamas. Aš neketinu kurti ir parduoti prekių trečiojo pasaulio šalims vien todėl, kad jos yra trečiojo pasaulio šalys. Nigerijoje žmonės vertina ir naudojasi tais produktais, kurie yra ilgaamžiški“, – aiškino J. Matthews.
O kas vertingesnio gali būti už futbolo kamuolį, kuriuo įmušei pergalingą įvartį, vėliau apšveitei savo kambarį ir pasiruošei kitos dienos egzaminui?