Ką būtina žinoti apie akcentinius šviestuvus: pasakiškai gražu, bet ne visada saugu (Foto)  (5)

Akcentinis apšvietimas yra nuostabus būdas išryškinti norimus objektus, pavyzdžiui, parduodamą produkciją drabužių, batų parduotuvėse, tekstilės gamyklose bei siuvyklose. Net ir šiuolaikinis gyvenamųjų namų interjeras gali būti pagražinamas su akcentiniu apšvietimu – iš bendro fono išryškinami meno dirbiniai, augalai ar sukuriamas atskiras spalvų spektaklis.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Deja, neapdairiai parinkus akcentinius šviestuvus, kurie skleidžia ultravioletinius (UV) ir infraraudonuosius (IR) spindulius, neišvengiamai išblunka apšviestų daiktų spalvos bei keičiasi kitos apšviestų daiktų savybės. Tai labai nemalonus reiškinys, pridarantis daug žalos drabužių, batų parduotuvėse, tekstilės gamyklose bei siuvyklose. Dėl šio nemalonaus reiškinio Lietuvoje akcentiniai šviestuvai naudojami dar gana retai, nors plačiame pasaulyje jie išplito ne tik po muziejus ir paveikslų galerijas, bet ir po parduotuves, siuvyklas ir net kasdieniame interjere.

Kodėl užsienyje nesibaiminama akcentinių šviestuvų žalos? Todėl, kad naudojami saugūs šviestuvai, neskleidžiantys žalingų UV ir IF spindulių. Apžvelkime pagrindinius akcentinių šviestuvų tipus ir iš karto taps aišku, kaip išvengti nuostolingo spalvų blukimo.

Akcentiniai šviestuvai su kaitrinėmis lemputėmis. Europoje jų gamyba uždrausta, tad naudojamos arba įsigytos dar prieš uždraudimą., arba įvežamos iš už ES ribų. Apie jų menką naudingumo koeficientą žino turbūt visi, tačiau akcentinio apšvietimo atveju yra kur kas didesnė bėda – labai stiprus infraraudonųjų  spindulių srautas, kuris greitai ir intensyviai blukina spalvas bei keičia apšviestų objektų savybes.

Išvada: blukins spalvas, naudoti visiškai nesaugu.

Akcentiniai šviestuvai su halogeninėmis lemputėmis. Pagal veikimo principą šios lemputės labai panašios į kaitrines, tačiau turi mažesnę kolbą, pripildytą inertinių dujų su nedidele halogeno priemaiša. Nors efektyvumo prasme tai yra geresnis pasirinkimas už įprastą kaitrinę lemputę, tačiau halogeninės lemputės taip pat intensyviai spinduliuoja infraraudonuosius spindulius.

Be to, ne visi žino, jog halogeninių lempučių balionėlis padarytas iš kvarco, todėl jis labai laidus ultravioletinei šviesai, o jų siūlelis dėl aukštos temperatūros generuoja tikrai nemažai UV spindulių. Jeigu lemputė nepridengta stikliniu gaubtu arba neturi specialios dangos, be intensyvaus IR spindulių srauto dar intensyviai skleidžia ir UV spindulius.

Išvada: blukins spalvas, naudoti visiškai nesaugu.

Akcentiniai šviestuvai su taupiosiomis lemputėmis. Taupiosios lemputės pasižymi gerokai didesniu naudingumo koeficientu lyginant su kaitrinėmis lemputėmis ir kur kas mažiau įkaista. Tad spinduliuoja nepalyginamai mažesnį IR spindulių srautą. Tačiau dėl jų gamyboje naudojamo gyvsidabrio, jos spinduliuoja tam tikrą UV dozę. Šiuos spindulius turėtų sugerti fluorescencinių lempų stikliniai vamzdeliai, tačiau tam tikra spindulių dalis vis tiek ištrūksta į aplinką. Ištrūkusių UV spindulių kiekis labai stipriai priklauso nuo lemputės pagaminimo kokybės. Deja, aukštos kokybės taupiosios lemputės yra gana brangios, todėl Lietuvoje mažiau populiarios ir retai kur pardavinėjamos.

Išvada: saugu naudoti tik tiksliai žinant, jog naudojamos  lempos nespinduliuoja UV spindulių. Neturint patikimos informacijos, naudoti nesaugu.

LED akcentiniai šviestuvai. Dauguma mokslininkų LED technologiją laiko galutine apšvietimo lempos evoliucijos pakopa. Mat LED šviestukai yra nepralenkiami pagal naudingumo koeficientą, o svarbiausia, neskleidžia nei IR, nei UV spindulių ir yra labai ilgaamžiai. Vienintelis jų trūkumas – iš pirmo žvilgsnio vis dar didoka kaina, lyginant su pigiausiomis kitų technologijų lemputėmis. Visgi paskaičiavus ilguoju periodu, LED ne tik atsiperka, bet ir papildomai sutaupo, tačiau retas pirkėjas rinkdamasis prekę skaičiuoja toli į ateitį. Tačiau tą daro verslo įmonės bei stambios įstaigos.

Štai kodėl visame pasaulyje muziejai ir galerijos masiškai keičia senesnės kartos akcentinius šviestuvus į LED technologiją – ne tik taupoma elektros energija, bet ir garantuojama maksimali apšviestų objektų apsauga nuo išblukimo ir formos pakeitimo.

Išvada: spalvų neblukina, saugu naudoti.

Taigi, jei norite saugaus akcentinio apšvietimo tiek įstaigose, tiek namuose, nepamirškite pasidomėti ar perkami šviestuvai neskleidžia ultravioletinių ir infraraudonųjų spindulių. Tai ypač svarbu drabužių, batų parduotuvėse, tekstilės gamyklose ir siuvyklose, kur netinkamas akcentinis apšvietimas per kelias dienas tiesiog sugadins ekspozicijoje esančius gaminius. Vienintelė technologija, kurią galima naudoti garantuotai be rizikos suklysti – LED šviestuvai. Įvertinus tai, koks pastaruoju metu įvairus jų asortimentas nelieka priežasčių abejoti dėl jų pasirinkimo.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(6)
(21)
(-14)

Komentarai (5)