„Lietuva taip nedaro...“ Vairuotojai pasipiktinę, kas darosi su degalais  ()

Bando būti protingesnė už kitas Europos Sąjungos šalis.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Nuo lapkričio 1-osios Latvijos vairuotojų laukia įstatymiškai apibrėžtas „žiemos laikotarpis“, kai dyzeliniam kurui nebūtinas biodegalų priedas. Daugumoje Europos šalių ta pati tvarka galioja visus metus, tačiau Latvija yra viena iš retų išimčių, aiškina Latvijos biodegalų ir bioenergijos asociacija (LBBA).

„Kaimyninėje Lietuvoje ir daugelyje Europos šalių, pavyzdžiui, Vokietijoje ar Švedijoje, degalų pardavėjai biodegalų priedą naudoja ištisus metus, taip pat ir žiemą, be problemų, galinčių turėti įtakos automobilio našumui ar degalų funkcionalumui“, – sako LBBA valdybos narys Indulis Stikāns ir su šypsena priduria, kad „Latvija vėl bando būti protingesnė už kitas Europos Sąjungos šalis, bet vis tiek čia negalima paslėpti iškastinio kuro „kyšančių ausų“, nes kas norėtų prarasti savo rinkos dalį“.

„Biodegalų priedai pradėti naudoti siekiant vieno bendro tikslo – sumažinti priklausomybę nuo iškastinio kuro, pirmiausia rusiškų išteklių. Kiekvienas litras iškastinio kuro išskiria apie 3 kg CO2, kuris patenka į atmosferą. Biodegalų – tris kartus mažiau (1kg), o tai reiškia tris kartus mažesnę įtaką emisijai, kurią turime mažinti“, – pabrėžia Stikāns.

[Vokietija] Beprotiškai geros kainos ir funkcionalumo portabilaus multimetro rinkinys - nustebs ir profesionalai („KKNOON K618“)
7323 6

Ypatingai gera kaina

Iš Vokietijos greitas pristatymas

Sutvarkyti visi mokesčiai

Gausus priedais rinkinys

Išsamiau

Sumažėjęs išmetamųjų teršalų kiekis, didesnė nepriklausomybė nuo iškastinio kuro ir parama vietos ekonomikai – pagrindiniai argumentai, kodėl dyzeliną reikia papildyti „žaliuoju kuru“ ištisus metus, taip pat ir žiemą.

„Šiuo metu Europos dyzelinio kuro standartas leidžia dyzelinį kurą maišyti su iki 7 % biodegalais, taip pat numato, kad kiekviena šalis gali pasirinkti savo vadinamąją „šalčio klasę“ ir atitinkamus kokybės rodiklius, leidžiančius pasiekti, kad priedus būtų galima be problemų naudoti ir žiemą“, – sako Stikāns, išskiriantis bent penkis argumentus, kodėl vis daugiau šalių ryžtasi biodegalų priemaišų naudojimui ištisus metus.

 

1. Esminis emisijų sumažinimas

7 % biodegalų mišinio naudojimas padeda sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą, palyginti su grynu iškastiniu dyzelinu, todėl tai yra ekologiškas pasirinkimas.

„Latvijoje biodegalų naudojimas per septynis mėnesius leidžia sumažinti CO2 emisiją 200 tūkst. tonų per metus! Jei dar ir žiemos mėnesiais būtų naudojama priemaiša, tai CO2 emisija sumažėtų papildomai apie 140 tūkst. tonų“, – pabrėžia LBBA atstovas.

2. Sumažėjusi priklausomybė nuo iškastinio kuro

Maišant biodegalus į dyzeliną, sumažėja priklausomybė nuo neatsinaujinančių iškastinių išteklių. Energijos šaltinių diversifikavimas prisideda prie energijos tiekimo saugumo ir mažina priklausomybę nuo naftos kainų svyravimų, o tai gali būti ypač naudinga šaltuoju metų laiku, kai didėja šildymo ir kuro paklausa.

 

3. Variklio suderinamumas ir našumas

Šiuolaikiniai dyzeliniai varikliai yra suderinami biodegalų mišiniais, o dauguma populiariausių automobilių gamintojų patvirtina biodegalų mišinius visais metų laikais.

„Biodegalų mišiniai, jei jie tinkamai pagaminti, gali pagerinti tepimo savybes, padeda apsaugoti variklio komponentus, ypač atšiauriomis žiemos sąlygomis“, – pabrėžia LBBA atstovas.

4. Parama vietos ekonomikai ir žemės ūkiui

Biodegalams gaminti naudojamos žaliavos iš vietinių žemės ūkio produktų, pavyzdžiui, rapsų aliejus. Skatinant biodegalų naudojimą ir žiemą, remiamas vietos žemės ūkis ir su biodegalų gamyba susijusios pramonės šakos, o tai savo ruožtu skatina darbo vietų kūrimą ir stiprina regiono ekonomiką.

5. Kokybė patikrinta praktiškai

Biodegalai jau plačiai naudojami įvairiose klimato srityse, įskaitant regionus, kuriuose žiemos atšiaurios.

 

„Žiemą kyla panašus susirūpinimas dėl visų rūšių degalų – tiek iškastinio kuro, tiek biodegalų, būtent todėl, kad degalai gali užšalti. Esant žemai temperatūrai kristalizuojasi tam tikri komponentai, todėl svarbu, kad žiemą tiek iškastinis kuras, tiek įprastas biodyzelinas be priedų tiktų esant tam tikrai temperatūrai“, – sako Stikāns.

Jis pabrėžia, kad Latvijoje gaminamas biodyzelinas iš rapsų gali būti naudojamas iki -26 laipsnių. Todėl sumaišius su iškastiniu kuru, tokius degalus galima naudoti esant dar didesniems šalčiams.

Sertifikavimas arba atitikties vertinimas daugeliui degalų rūšių Latvijoje yra privalomas. Teisės aktai numato, kad biodegalai turi atitikti visus standartinius reikalavimus, turi būti gautas degalų atitikties standartiniams reikalavimams sertifikatas. Akredituota atitikties vertinimo įstaiga išduoda atitikties sertifikatus ir reguliariai atlieka analizes, siekdama užtikrinti, kad gaminami degalai atitinka keliamus reikalavimus.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(6)
(34)
(-28)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()