Ką galima sužinoti apie padangas vien pažiūrėjus į jų vaizdą: kuo skiriasi vasarinės nuo žieminių, ką reiškia žymėjimai, kaip atskirti griovelius nuo lamelių ir kam to reikia? (1)
Žieminės arba vasarinės – išsirinkti padangas atrodo labai paprasta, tačiau, kai ateina pirkimo metas, paprastai kyla labai daug klausimų. Varle.lt specialistai parengė padangų pirkimo gidą, kuriame rasite pagrindinius parametrus, į kuriuos vertėtų atkreipti dėmesį renkantis padangas lengvajam automobiliui.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Padangų tipai
Įprastai padangos skirstomos į tris pagrindinius tipus:
- Vasarinės padangos skirtos eksploatuoti šiltuoju metų laiku.
- Žieminės padangos skirtos naudoti šaltuoju metu laiku. Žieminės padangos skirstomos į dygliuotas ir nedygliuotas padangas. Žieminės padangos dar skirstamos į kietesnio ir minkštesnio mišinio padangas. Kietesnio mišinio padangos labiau rekomenduojamos tiems vairuotojams, kurie daugiau važinėja mieste, minkštesnio mišinio – tiems vairuotojams, kurie daugiau važinėja užmiestyje, nevalytais kelias, ant sniego ir ledo. Tam, kad galima būtų atskirti padangos kietumą, žmogui galima orientuotis į indeksus: jeigu sukibimo ant šlapios kelio dangos indeksas yra A B C– tai kietesnio mišinio padanga, jei indeksas E F – tai minkštesnio mišinio padanga
- Universalios padangos tinkančios visiems sezonams.
Padangų sezoniškumą lemia gumos mišinio sudėtis, protektoriaus raštas ir kiti techniniai sprendimai, skirti užtikrinti optimalias automobilio eksploatavimo savybes prie tam tikrų oro sąlygų. Nors universalios padangos leidžia išvengti papildomų išlaidų, Varle.lt specialistai rekomenduoja rinktis specialiai sezonui pritaikytas padangas, nes konkretūs sprendimai yra labiau pritaikyti eksploatavimui konkrečiam metų laikui ir užtikrina didesnį saugumą.
Pagrindiniai padangų parametrai
Tinkamų padangų pasirinkimas susijęs ne tik su važiavimo patogumu, bet ir saugumu. Egzistuoja keletą parametrų, į kuriuos vertėtų atkreipti dėmesį renkantis padangas.
Padangos dydis
Ant kiekvienos padangos gamintojas nurodo jos dydį, pavyzdžiui: 195/65 R15. Pirmoji reikšmė yra pateikiama milimetrais ir apibūdina padangos plotį. Antroji reikšmė – padangos profilio aukštis procentais santykyje su pločiu. Paskutinis skaičius apibrėžia ratlankio dydį ir yra nurodomas coliais. „R“ raidė reiškia konstrukcijos tipą, šiuo atveju reikalų turime su radialine padanga.
Padangos apkrovos ir greičio indeksai
Kitos reikšmės – tai apkrovos indeksas, pvz. 83 (487 kg) bei greičio indeksas, pvz. V (iki 240 km/val.). Šios reikšmės yra labai glaudžiai susijusios, nes apibūdina maksimalią apkrovą esant maksimaliam greičiui.
Žemiau esančioje lentelėje pateikti apkrovos indeksai. Indeksai užrašomi skaičiais nuo 62 iki 126, kur apkrova padangai siekia nuo 265 iki 1700 kg. Pateikiame lentelę, kurios paskutinis indeksas yra 90, nes labai retai sutinkami lengvieji automobiliai, kurie sveria daugiau nei 2,4 tonos.
Kitoje lentelėje yra pateikiami greičio indeksai ir juos atitinkantys maksimalūs greičiai km/val.
Atkreipkite dėmesį, kad ant jūsų automobilio ratų atsirastų padangos su atitinkamu greičio indeksu. Varle.lt padangų specialistai pažymi, kad be problemų galima rinktis padangas su didesniu indeksu (t.y. didesniu nei siūlo automobilio gamintojas), tačiau jokiais būdais – ne mažesniu.
Protektorius
Protektorius – pagrindinė padangos dalis. Protektoriaus forma lemia, kokiuose paviršiuose padanga pasiteisins labiausiai ir kokio tipo automobilyje turėtų būti taikoma.
Pagrindinės protektoriaus sandaros dalys:
- Grioveliai (išsklaido vandenį, sniegą ir purvą);
- Blokai (jų forma ir dydis lemia padangos paskirtį);
- Lamelės (padeda išsklaidyti vandenį, ypač aktualu žieminėms padangoms);
- Briauna (centrinis elementas, einantis per visą protektoriaus ilgį).
Padangų pagaminimo data (DOT)
DOT (angl. Department of Transportation) nusako padangos pagaminimo datą. Jį sudaro 4 skaitmenys, kurių pirmieji du reiškia metų savaitę, o kiti du – metus. Pavyzdžiui, žemiau pateiktas padangos DOT užrašo pavyzdys nusako, kad padanga buvo pagaminta 2008 m. 42 savaitę. Iškart po DOT užrašu seka ženklai, kurie apibūdina padangų gamintoją. Varle.lt specialistai rekomenduoja pirkti ne senesnes nei trijų metų padangas.
ES padangų ženklinimas
Ant lipduko esantis žymėjimas pasižymi labai naudinga informacija apie padangas, kuri apima:
- Sąnaudų efektyvumą (nuo A iki G): nuo padangų pasipriešimo riedėjimui priklauso degalų sąnaudos.
- Sukibimą su šlapia kelio danga apibrėžimas indeksais nuo A iki G.
A – maksimali reikšmė, saugiausias indeksas (minimalus stabdymo kelias)
G – žemiausias sukibimo su šlapia kelio danga lygis. D ir G indeksas nenaudojamas lengvųjų automobilių padangų sukibimui su šlapia kelio danga indeksui apibūdinti, todėl šiuo atveju žemiausias yra F indeksas.
- Triukšmo klasę – tai matuojamas decibelais triukšmo lygis.