Ar būtina „civilizuotai“ išjungti USB kaupiklį prieš jį ištraukiant? Ištrinti duomenys – tik smulkmena, gali baigtis ir blogiau  (7)

Jeigu iš kompiuterio ištrauksite USB duomenų kaupiklį prieš tai nepaspaudę mygtuko „Eject“, kompiuteris su „MacOS“ sistema jus įspės: „Diskas pašalintas netinkamai“ („Disk Not Ejected Properly“). Bet ar tikrai būtina tą kaupiklį šalinti „civilizuotu“ būdu prieš tai jį išjungiant programiškai?


Visi šio ciklo įrašai

  • 2018-07-23 Ar būtina „civilizuotai“ išjungti USB kaupiklį prieš jį ištraukiant? Ištrinti duomenys – tik smulkmena, gali baigtis ir blogiau  (7)

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Veikiausiai ne. Svarbiausia – bent kelias sekundes luktelėti, kol bus užbaigti visi su kopijavimu iš kaupiklio ar į jį susiję veiksmai, o tuomet drąsiai traukite. Tiesa, geriau nebandyti to daryti su išoriniais diskiniais kaupikliais – ypač tais, kuriuose yra besisukantys diskai, rašo „The Verge“.

Tokia USB kaupiklio ištraukimo procedūra nėra oficiali ir jos tikrai negalima pavadinti konservatyvia bei absoliučiai saugia. Pačiu blogiausiu atveju kopijuojama rinkmena, o galbūt net ir visa laikmena gali būti sugadinta

„USB kaupiklius iš kompiuterio ištraukiu jau penkerius pastaruosius metus ir niekada nesusidūriau su problemomis“, – sakė Masačusetso technologijų instituto kompiuterių mokslo doktorantas Frankas Wangas. Žinoma, tai nėra statistiškai pagrįsti, užtikrinti duomenys, tačiau doktorantas mano, kad beveik visais atvejais „įprastiniams vartotojams nieko blogo nenutiks“.

Bet pasigilinkime: kas vyksta kompiuteryje kai ištraukiate kaupiklį ir kodėl tikimybė ką nors sugadinti yra tokia maža?

Kas blogo gali nutikti?

Pradžiai pateiksime šiek tiek konteksto.

Tarkime, kopijuojate duomenis iš kompiuterio į USB kaupiklį. Jūsų kompiuteris gali naudoti spartinančiąją įrašymo atmintį (angl. write cache): jis ne tiesiogiai perrašo duomenis iš vienos rinkmenos į kitą, bet šio proceso efektyvumo padidinimui naudoja tarpinę spartinančiąją atmintį. Spartinančioji atmintis yra tiesiog tokia kompiuterio atminties sritis, kurią kompiuteris geba išnaudoti labai greitai.

„Rašant į kaupiklį iš tikrųjų kompiuteris pirmiausiai įrašo duomenis į savo atmintį, o tada pereina prie įrašymo į kitą kaupiklį ir praneša vartotojui: „štai, įrašiau“, nors iš tikrųjų duomenys dar nėra galutinai perkelti į kitą kaupiklį“, – aiškino Carnegie Mellon universiteto kompiuterių mokslo profesorius asistentas Andy Pavlo.

Kai naudojama spartinančioji rašymo atmintis, kompiuteris kopijavimo procesą užbaigs nematomai, foniniame režime. Visa tai, vertinant mums įprastu laiku, nutinka labai greitai. „Kalbama apie milisekundėmis skaičiuojamą laiką“, – sakė A.Pavlo. „MacOS“ operacinė sistema spartinančiąją atmintį naudoja visais atvejais, tačiau „Windows“ vartotojai turi galimybę pasirinkti, ar ją naudoti – pagal nutylėjimą ji yra išjungta.

Būtent duomenų spartinančiojoje atmintyje valdymui ir reikalinga „Eject“ funkcija. „Funkcija „Eject“ kompiuteriui iš esmės pasako: ketinu ištraukti kaupiklį, tai prašau ištuštinti įrašymo spartinančiąją atmintį“, – aiškino profesoriaus asistentas.

Žinoti apie spartinančiosios atminties naudojimą yra svarbu, nes teoriškai yra tikimybė, kad vartotojui atrodys, jog kompiuteris įrašymą jau baigė, nors iš tiesų taip nebus. Dėl šios priežasties A.Pavlo rekomenduoja bent jau „MacOS“ vartotojams visada naudoti „Eject“ funkciją: ši operacinė sistema nuolat naudoja spartinančiąją atmintį.

O kas gi blogo gali nutikti, jei ištrauksite, kol vyksta kopijavimas į ją arba kol spartinančioji atmintis apskritai yra naudojama?

Pirma – bus sugadinta kopijuojama rinkmena (bet labai tikėtina, kad originalioji rinkmena, iš kurios kopijuojama, liks sveika). Taip pat yra tikimybė, kad bus sugadintos ir kitos tame pačiame kaupiklyje esančios rinkmenos.

Pati didžiausia bėda, galinti nutikti – jeigu būtų sugadinta pati USB laikmena: egzistuoja nedidelė tikimybė, kad grubus ištraukimas sugadins sisteminius metaduomenis, o tuomet kompiuteris negalėtų nustatyti, kur kokie duomenys yra saugomi.

Reikėtų paminėti ir tai, kad išorinius duomenų kaupiklius (taip pat – USB laikmenas) gaminanti įmonė „SanDisk“ rekomenduoja laikytis oficialaus protokolo visais atvejais. „Ar tai būtų USB laikmena, ar išorinis diskinis kaupiklis, ar SD atminties kortelė, visuomet rekomenduojame pirmiausiai ją saugiai programiškai išjungti ir tik tuomet atjungti nuo kompiuterio, kameros ar telefono. Neatlikus saugaus programinio atjungimo gali būti netikėtai nutraukti vartotojui nematomi sisteminiai procesai, vykstantys foniniame režime, dėl ko įmanomas duomenų sugadinimas“, – sakė įmonės produktų rinkodarininkas Brianas Pridgeonas.

Kokie optimistiniai variantai?

Tai ar verta vargintis ir sugaišti tą sekundę savo laiko norint paspausti mygtuką „Eject“? „Iš esmės tai jokio didelio skirtumo nebus. Katastrofiniu atveju – jeigu ištrauktumėte laikmeną kaip tik tą akimirką, kai buvo vykdomas rašymo veiksmas ir kai kurie bitai jau buvo įrašyti, o kai kurie dar ne – galėtumėte sugadinti USB laikmeną. Tačiau to tikimybė yra tokia maža, kad aš niekada asmeniškai to nemačiau ir niekada negirdėjau, kad kam nors tai būtų nutikę“, – sakė Havardo universiteto Johno A.Paulsono inžinerijos ir taikomųjų mokslų mokyklos technologijų vadovas Jimas Waldo.

Kitaip tariant, USB laikmenos sugadinimo tikimybė yra labai maža.

Taigi jeigu nerimaujate, kad galite sutrikdyti kokius nors nematomus procesus, vykstančius spartinančiojoje atmintyje po įrašinėjimo, tai be reikalo: šis procesas užsibaigia taip greitai, kad žmonės, neturintys kokių nors pagreitėjusio suvokimo ir judėjimo supergalių, tikrai nieko nesugadins.

Doktorantas F.Wangas sutinka, kad šiuo atveju esminė savybė yra šiuolaikinių USB kaupiklių įrašymo sparta. „Tą akimirką, kai jau atrodo, kad įrašymas baigtas ir jau galima laikmeną ištraukti, procesas iš tiesų būna baigtas“, – sakė jis.

Trumpai tariant, jeigu nenorite gaišti laiko ir nenorite sugadinti laikmenos ar duomenų, tai laikykitės šių taisyklių: netraukite laikmenos kol vyksta įrašinėjimo procesas ir dar milisekundę po to, kai įrašinėjimas baigėsi. Prisiminkite, kad „MacOS“ kompiuteris tikrai naudos spartinančiąją atmintį, o „Windows“ – veikiausiai ne. Kuo įranga šiuolaikiškesnė, tuo didesnė tikimybė, kad nieko blogo nenutiks.

Galų gale, jeigu dirbate su išoriniu diskiniu kaupikliu, galioja visai kitos taisyklės (nors šiuolaikišką SSD kaupiklį taip pat nelengva sugadinti). Pavyzdžiui, jeigu su „Time Machine“ darote atsargines kompiuterio su „MacOS“ duomenų kopijas, tai „Eject“ mygtuko paspaudimas tikrai nepatrukdys. Dar griežčiau ši taisyklė galioja jeigu naudojate senoviškesnius kaupiklius su besisukančiais diskais: informacijos įrašymas į juos trunka gerokai ilgiau nei į SSD, be to, juose yra judančių detalių, todėl negalima atmesti ir mechaninio pažeidimo tikimybės.

„Jeigu kalbėtume apie grėsmę USB laikmenai, tai kokių nors problemų tikimybė dėl ištraukimo be „Eject“ mygtuko paspaudimo yra minimali“, – sakė J.Waldo. Didesnė grėsmė būna tokią laikmeną įkišant: kas žino, ko joje prirašyta ir kas dėl jos turinio gali nutikti kompiuteryje.

Aut. teisės: 15min.lt
(9)
(6)
(3)

Komentarai (7)