MIM diodai ateityje gali pakeisti silicio pagrindu kuriamą elektroniką (13)
JAV Oregono valstybinio universiteto tyrinėtojai sugalvojo, kaip išspręsti dar nuo septintojo dešimtmečio mokslininkus kamavusį klausimą - jiems pirmą kartą pavyko sukurti funkcionuojantį didelio našumo MIM (metalas-izoliatorius-metalas) diodą. Teoriškai toks elektroninis komponentas veikia gerokai sparčiau nei tradiciniai silicio diodai.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Atradimą autoriai aprašė internetinėje mokslinio žurnalo "Advanced Materials" versijoje. "Mokslininkai tradicinės silicio elektronikos spartą padidinti bandė kelis dešimtmečius, tačiau iki šiol be didesnės sėkmės", sako Oregono universiteto chemijos profesorius Douglas Keszler. "Anksčiau ir kitokius metodus taikant pagaminti diodai visada pasižymėdavo prastu našumu, o gamybos procesai buvo pernelyg lėti. Naujasis pokytis yra fundamentalus. Jis keičia elektronikos gamybos principus - gaminti produktus bus galima dideliu greičiu, dideliais mastais ir labai mažomis sąnaudomis, netgi pigiau, nei naudojant dabartines technologijas. Tai būdas, kuriuo pasinaudojant galima sumažinti elektronų judėjimo įvairiose medžiagose apribojimus", priduria specialistas.
Remiantis universiteto pranešimu, šiuo metu išradimo autoriai laukia, kol bus įregistruotas technologiją komerciniu ir teisiniu požiūriu saugantis patentas. Autorių kolektyvo nariai taip pat įsitikinę, jog šios naujovės pagrindu netolimoje ateityje pradės kurtis naujos kompanijos ar net pramonės šakos.
"Kai pirmą kartą pradėtos gaminti sudėtingos kompiuterinių displėjų pramonei reikalingos medžiagos, specialistai teoriniu pagrindu numanė, kad jiems bus reikalingas MIM diodas, tačiau jiems nepavykdavo šio komponento priversti veikti", sako Keszler. "Dabar mes tą jau galime padaryti, ir panašu, jog principas gali būti išgaunamas naudojant įvairias pigias ir visame pasaulyje paplitusias medžiagas, tokias kaip varis arba aliuminis. Komponentai taip pat daug paprastesni, pigesni ir lengviau gaminami", įsitikinęs profesorius.
Savo straipsnyje Oregono universiteto mokslininkai aprašo, jog ankstesnes MIM technologijai būdingas problemas jie išsprendė panaudoję "amorfinio metalo kontaktą". Naujieji diodai buvo pagaminti esant palyginti žemai temperatūrai, o pats gamybos principas leidžia juos pagaminti ant skirtingo pagrindo ir dideliame paviršiaus plote. Tikimasi, jog naujoji technologija bus pritaikyta ne tik naujausiuose displėjuose, bet ir didelės spartos kompiuteriuose, kurių veikimas nepriklausys nuo tranzistorių panaudojimo.
Autoriai taip pat prognozuoja, jog jų išradimo pagrindu ateityje bus kuriamos technologijos energijai iš aplinkos kaupti - pavyzdžiui, nakties metu šiluminei žemės paviršiaus atiduodamai energijai surinkti. "Ilgus metus šios srities atstovai norėjo surasti kažką, kas leistų peržengti silicio galimybes. Tai gali būti posūkio taškas, ties kuriuo mes galėsime ne tik paspartinti ir atpiginti elektroninių įrenginių gamybą, bet ir sukurti naujus produktus, kurių veikimo sparta ir našumas bus didžiuliai, sako Keszler.