Mokslo ekspresas: lietuviškos akys Mėnulyje (Video) (4)
Išnaudodami unikalias puslaidininkių savybes, mokslininkai įgunda gaminti įvairius jutiklius („akis“, uoslę“ ir pan.), teikiančius informacijos apie stebim ar kitaip tiriamą objektą ar reiškinį. Lietuvos fizikai yra suteikę regėjimą ne tik kompiuteriams, bet ir kosminiams palydovams, iš arti stebėjusiems legendinę Halio kometą. Lietuvos mokslininkai „akis“ ir „smegenis“ kūrė ir garsiajam sovietų mėnuleigiui „Lunochod-2“. Dabar jie kuria itin atsparius jutiklius Didžiajam hadronų kolaideriui LHC.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Tyrinėdami jautrias šviesai medžiagas, Lietuvos fizikai pastebėjo, kad foto varžų erdviškumą galima sumažinti tūkstantį kartų – tokios foto varžos ir buvo panaudotos kurti kompiuterių „akis“. Vėliau atsirado kita niša – mokslininkai gavo užsakymą sukurti akis kosminiams Sovietų Sąjungos palydovams bei zondams.
„Prasidėjo pakankamai didelė prorgama, kuri išsišakoja į dvi dalis, - prisimena prof. J.V.Vaitkus. – Iš jų viena buvo skirta planuotai ekspedicijai į Marsą. Buvo reikalingos „akys“, kurios kontroliuotų kosminio laivo trajektoriją jo skridimo metų. Tos ‚akys“ buvo sukurtos. Žinia, į Marsą jokia ekspedicija dar neskrido. Tačiau kaip mums pranešė, mūsų sukurtos „akys“ skrido iki Halio kometos.“
Lietuvos mokslininkai „akis“ ir „smegenis“ kūrė garsiajam sovietų mėnuleigiui „Lunochod-2“.