„Nesugeba važiuoti nelygiu reljefu.“ Visiškas fiasko. Kas nutiko tankui T-14 „Armata“ (1)
Karo stebėtojas Oleksandras Kovalenko atsako į klausimą: kas negerai rusiškam tankui „Armata“, kuris kažkada buvo pristatytas kaip technologijų stebuklas. Ekspertas įvardina daugybę problemų, kurios niekada neleis šiai mašinai tapti tikra kovos jėga.
Visi šio ciklo įrašai |
|
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Mitinis tankas T-14 „Armata“ ilgą laiką buvo laikomas vienu iš Rusijos Federacijos karinio-pramoninio komplekso, kuris daugiausia eksploatavo sovietinius objektus, flagmanu, tačiau rusai visiškai naujų, unikalių modelių nesukūrė.
Šiam tankui buvo ne tik priskiriamos antgamtinės savybės, bet ir pranašavo tūkstančius užsakymų. Galima tik pagalvoti, bet 2015 metų rugsėjį tyrimų ir gamybos korporacijos „Uralvagonzavod“ (UVZ) generalinis direktorius Olegas Sienko pasakė, kad iki 2020 metų Rusijos armija gaus 2300 tankų, paremtų šarvuotąja platforma „Armata“! Dabar jau 2023-iųjų rugsėjis, o Rusijos armija disponuoja tik eksperimentine partija.
Tanko T-14 „Armata“, nepaisant pareigūnų pažadų apie didelius užsakymus ir masinę gamybą, Rusijos armijoje nėra masiškai. Nepaisant Rusijos propagandos patikinimų, jis nenaudojamas karo veiksmuose Ukrainoje. Ir jis niekada negavo nė vieno eksporto užsakymo.
Taigi, kas negerai su šiuo tanku?
Kai 2015 metais Raudonojoje aikštėje Maskvoje buvo pristatyta „Armata“, per repeticiją visi galėjo stebėti, kaip kovinė mašina tiesiog užgeso ir ją teko evakuoti. Jau tada buvo aišku, kad gaminys neapdorotas ir turi nemažai techninių trūkumų, pavyzdžiui, su transmisija. Ir šios problemos reiškėsi reguliariai, iki šiol.
Šių metų rugpjūtį „Armija 2023“ forume organizatoriai nusprendė poligone pademonstruoti ką T-14 „Armata“ sugeba. Iš pirmo žvilgsnio tankas važiavo ir šaudė – bet tai iš pirmo žvilgsnio. Tankas ant beveik lygaus paviršiaus (betono ir skaldos) siūbavo, slydo, šaudė mažu greičiu ir stabdant.
Visa tai rodė, kad „Armata“ nuo 2015 metų nepavyksta atsikratyti „vaikystės ligų“, kurios tapo chroniškomis. Be to, demonstratyvus tanko veikimas sukėlė daug klausimų apie ugnies valdymo sistemą.
O dabar įsivaizduokime tanką, kuris nesugeba važiuoti nelygiu reljefu, turi problemų su ugnies sistema, gali užgesti ir sustoti vidury lauko. Koks čia tankas? Tiesa, tai ne tankas, o tobulas taikinys.
Be to, T-14 „Armata“ turi ir kitų problemų – ne techninio pobūdžio.
Faktas yra tas, kad T-14 „Armata“ yra tankas, kuris išsiskiria iš bendros sovietų pagrindinių kovos tankų koncepcijos dėl savo per didelio profilio. Daugeliu atžvilgių taip yra dėl variklio pavarų skyriaus plėtros aklavietės, bet ne tik. Nepaisant to, tanko korpuso ilgis yra apie 11 metrų, tai yra 1,5 karto daugiau nei T-72 ir T-90.
Kad ir kaip keistai tai skambėtų, dydis yra svarbus, o dideli dydžiai sukelia didelių problemų. Ir tai ne tik aukštas profilis, kurį priešas gali matyti iš tolo. Visos Rusijos dalinių tankų angarai yra pritaikyti sovietinės pagrindinių kovos tankų linijos turiniui – T-72, T-80, T-90.
Be bėdos su laikymu, kyla ir tanko priežiūros problema, atsižvelgiant į itin aukštą jo dujų emisiją bei variklio priežiūros ypatumus, kuriems reikalinga speciali įranga.
Ir todėl net ir tanko priežiūros procesas kariniuose daliniuose, jau nekalbant apie lauko sąlygas, yra labai daug laiko reikalaujanti užduotis. Jų masinė gamyba sukelia galvos skausmą, nes reikia laikyti juos nepritaikytose angaruose.
Prisiminus Sienko pareiškimą apie 2300 tankų serijinę gamybą iki 2020 m. – ar tai apskritai įmanoma?
Faktas yra tas, kad masinė tankų gamyba nuo nulio Rusijoje jau seniai buvo sustabdyta. Pavyzdžiui, tankai T-72 ir T-80 nuo nulio nebuvo gaminami nuo 1998 m., o T-90 gamyba buvo nutraukta 2011 m.
Per tą laiką nulinio ciklo gamybos linija buvo išmontuota, parduota ir perlydyta. Formos išmetamos, įrankiai panašiai išmetami. Ir ryškiausiai tai patvirtina „Uralvagonzavod“ generalinio direktoriaus Aleksandro Potapovo žodžiai, kad UVZ nuo nulio atnaujins tankų T-80 gamybą...
Taip pat buvo remontuojami ir modernizuojami sovietiniai tankai, kurių sandėliuose yra šimtai ir tūkstančiai, o tai tik patvirtina tankų gamybos trūkumą Rusijoje nuo nulio. O ją atkurti nebus lengva. Nėra reikalingų formų, nėra įrankių, nėra mašinų, nėra specialistų, kurių mokymas ir bazinės patirties įgijimas užtruks mažiausiai 4–5 metus.
Tiesą sakant, tankų gamybai, tokių kaip T-80, reikia pritaikyti iki 30 000 techninių ir technologinių grandinių. T-14 „Armata“ atveju tokių grandinių yra daugiau, o pats tankas buvo surinktas dirbtinai, ne automatizuotais procesais, o, tarkime, rankiniu būdu. Nėra nusistovėjusio tūkstančių formų proceso, nėra įrankių ir surinkimo linijos. T-14 „Armata“ yra daugiau tankas iš garažo nei tankas iš gamyklos. Ir jis ne vienintelis.
Kiekvienas jo elementas yra rankomis surinktas dirbtinis gaminys. Pavyzdžiui, variklis 2B-12-3A nėra surinktas ant gamybos linijos, tai yra dirbtinis gaminys, o masinei jo gamybai nėra tinkamos linijos.
T-14 „Armata“ yra tankas, kurio niekada nepavyks pervesti į kovinę būseną. Jo nebus galima gaminti masiškai, nes trūksta atitinkamų gamybos linijų. Kad jis liktų armijoje, būtina atstatyti visus karinius dalinius, kuriuose jis bus dislokuotas.
Daugybė trūkumų su abejotinais pranašumais, kurie vėl sutampa su trūkumais. Iš to galime daryti išvadą, kad šis tankas niekada nepamatys žadėtos 2300 vienetų serijos.