Rusai pakraupę. Įvyko įspūdingiausios Ukrainos GUR operacijos užsienyje (Video)  ()

Ukrainos žvalgai ne kartą parodė savo įgūdžius ir sugebėjimus. Nuo didelio masto karo pradžios GUR operacijų efektyvumas ir užmojai išaugo daug kartų. Žiniasklaida neatmeta, kad GUR kariai galėjo būti susiję net su įvykiais Sudane.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Nuo 2014 metų Rusijos įsiveržimo į Ukrainą Vyriausiasis žvalgybos direktoratas (GUR) vykdo operacijas tiek laikinai okupuotose teritorijose, tiek užsienyje. „Focus“ sudarė Ukrainos karinės žvalgybos specialiųjų operacijų už Ukrainos ribų sąrašą.

Dar prieš prasidedant plataus masto Rusijos Federacijos invazijai į Ukrainą, Ukrainos žvalgyba kartu su kitomis specialiosiomis tarnybomis vykdė sudėtingas operacijas. Po vasario 24-osios jų mastai ir geografija tik išsiplėtė. Laikraštis „The Times“ netgi rašė, kad Vakarų sąjungininkai turėjo apriboti kai kurių operacijų, kurias planavo generolas leitenantas Kyrylo Budanovas, užmojus.

Ukrainiečių operacijos stilius – kas užpuolė „Wagner“ partnerių pajėgas Sudane

Rugsėjo 20 d. CNN paskelbė straipsnį, kuriame teigiama, kad už atakas prieš „Wagner“ Sudane gali būti atsakingos Ukrainos spec. tarnybos. „Wagner“ remiamos Greitosios paramos pajėgos buvo užpultos bepiločiais orlaiviais. Išpuolis įvyko netoli Sudano sostinės Chartumo.

Šaltinis Ukrainos kariuomenėje teigė, kad už atakų slypi Ukrainos specialiosios tarnybos.

„Tai nebuvo Sudano kariuomenės darbas. Tikriausiai atsakingos Ukrainos specialiosios tarnybos“, – sakė šaltinis.

Taip pat pastebimi „būdingi ukrainietiško stiliaus išpuolių požymiai“. Viename iš dronų valdymo pultų matoma ukrainietiška sąsaja.

Bepiločiai orlaiviai-kamikadzės plačiai naudojami Ukrainos kare ir dar nėra paplitę Afrikos kontingente.

GUR atstovas Andrijus Jusovas nepatvirtino ir nepaneigė Ukrainos dalyvavimo atakose.

„Negalime to nei patvirtinti, nei paneigti. Tai ypač pasakytina apie Afriką. Taip pat galime prisiminti generolo Budanovo žodžius, kad Ukraina sunaikins Rusijos karo nusikaltėlius bet kurioje pasaulio vietoje, kad ir kur jie būtų“, – sakė jis.

Civilių gyventojų evakuacija iš Afganistano

2021-ieji įsiminė tuo, kad JAV nusprendė išvesti kariuomenę iš Afganistano, o Talibano judėjimas perėmė visą šalies teritoriją. Daugelio šalių piliečiai susidūrė su skubios evakuacijos būtinybe. To paties norėjo ir daugelis afganų, kurie nepripažino Talibano ir padėjo užsieniečiams. Be kitų, Afganistane buvo ir Ukrainos piliečių, kuriuos reikėjo evakuoti.

 

GUR planavo ir vykdė operaciją Kabulo oro uoste. Ukrainos karinis transporto lėktuvas Il-76 sugebėjo evakuoti grupę Ukrainos piliečių ir trečiųjų šalių piliečių.

Ukrainos kariškiai turėjo užduotį: išeiti už oro uosto perimetro, užmegzti ryšį su reikalingais asmenimis ir atvežti juos į oro uostą. Operacija buvo sudėtinga logistiškai ir techniškai dėl kraštovaizdžio prie oro uosto ypatumų. Pagarbos iš Vakarų šalių Ukraina pelnė ir už tai, kad padėjo evakuoti vertėjus ir žurnalistus.

GUR specialiosios operacijos Rusijos teritorijoje

Verta paminėti, kad toli gražu ne visos GUR operacijos buvo viešai praneštos. Dauguma detalių nėra viešos – ir tai nėra faktas, kad pasibaigus karui kas nors pasikeis. Todėl apie operacijas dažnai sužinoma tik iš žiniasklaidos ir tik kartais iš oficialių valstybės vyriausybės pareiškimų.

Oficiali karinės žvalgybos pozicija yra ta, kad priešai turi būti sunaikinti bet kurioje pasaulio vietoje, taip pat ir Rusijos Federacijos teritorijoje. Nuo pirmųjų pilno masto invazijos mėnesių GUR buvo suformuotas dalinys, o dabar – „šamanų“ batalionas, kurio kovotojai vykdo operacijas už priešo linijų.

 

Tęsinys kitame puslapyje:




Tas pats laikraštis „The Times“ pirmasis parašė apie specialaus sabotažo padalinio egzistavimą už priešo linijų. Dabar jų tikslai tapo dar ambicingesni – kariuomenė medžioja rusų generolus. Pavyzdžiui, birželio mėnesį Belgorodo srityje buvo eliminuotas 1009-ojo motorizuotųjų šaulių pulko pulkininkas Vladimiras Kuznecovas. Žurnalistų teigimu, už operacijos slypi „šamanai“. Taikiniai taip pat yra Rusijos amunicijos sandėliai, naftos perdirbimo gamyklos ir ryšių tinklai.

Rusijos kovinių lėktuvų sunaikinimas

Rugsėjo 20 d. GUR pranešė, kad nežinomi asmenys susprogdino sraigtasparnį Mi-28N, taip pat žvalgybinį lėktuvą Il-20 ir transporto lėktuvą An-148. Visi jie buvo strateginiame objekte - Chkalovskio aerodrome.

Keturi Il-76 kariniai transporto lėktuvai taip pat buvo sunaikinti ir dar du buvo apgadinti vasarą. Andrijaus Jusovo teigimu, lėktuvai buvo susiję su Rusijos ginkluotųjų pajėgų personalo ir ginklų perkėlimu, todėl yra karinis taikinys.

 

„Viskas, kas susiję su priešo logistika, ypač transporto aviacija, turi būti neutralizuota, likviduota, neutralizuota tol, kol įsibrovėliai paliks mūsų Ukrainos žemę“, – sakė Andrijus Jusovas.

Be Il-76, buvo sunaikinti ir strateginiai bombonešiai Tu-22M3, kuriais okupantai apšaudo Ukrainą. Du buvo sunaikinti, dar du buvo apgadinti. Pasak Kyrylo Budanovo, Rusijos Federacija turi 27 Tu-22M3 lėktuvus, kurie realiai skraido. Prieš išpuolį jų buvo 31. Tuo pat metu smūgiai buvo vykdomi iš Rusijos Federacijos teritorijos.

Tačiau verta paminėti, kad GUR neprisiima atsakomybės už atakas. Juos gali vykdyti ir rusų partizanai, ir kiti nežinomieji.

Operacija „Zylė“ yra precedento neturinti GUR sėkmė

Rugpjūčio pabaigoje tapo žinoma apie unikalią specialią Ukrainos karinės žvalgybos operaciją. Kariuomenei pavyko į Ukrainos pusę atvilioti rusų karininką, sraigtasparnio pilotą Maksimą Kuzminovą. Operacijos analogu galima vadinti tik Izraelio operaciją „Deimantas“ 1966 m., kai Irako pilotas pavogė tuo metu naujausią sovietų naikintuvą MiG-21.

 

Žvalgybos pareigūnai su Kuzminovu bendravo daugiau nei 6 mėnesius, išvežė jo šeimą, garantavo saugumą, taip pat piniginį atlygį. Dėl to Ukraina gavo sraigtasparnį Mi-8 AMTŠ – tai naujausia modernizacija, kurios gynybos pajėgose nebuvo. Be to, jie gavo vertingų Rusijos naikintuvų detalių ir svarbios informacijos iš Rusijos ginkluotųjų pajėgų kapitono Maksimo Kuzminovo.

Rusija iš pradžių neigė sabotažą ir tvirtino, kad sraigtasparnis „pasiklydo“. Nors nusileidimas buvo atliktas Charkivo srityje. Trofėjus Mi-8 AMTŠ netrukus pradės tarnauti Gynybos pajėgose, o Maksimas Kuzminovas pasinaudojo proga ir perėjo į gėrio pusę, kaip sakoma GUR.

Gali būti, kad Kuzminovas turės pasekėjų – Kyrylo Budanovas teigia, kad GUR palaiko ryšius su dar keliais rusais, kurie gali pereiti į Ukrainos pusę.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(27)
(2)
(25)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()